falco2005
03.03.22,09:31
Dobrý deň chcela by som sa informovať ohľadom ako postupovať pri odkúpení podielu 1/18 bytu od nesvojprávnej osoby, ktorá byt zdedila po tete. Ostatnú časť bytu vlastnim ja. Ako mam postupovať ak tam sú aj exekúcie, ktoré by som za neho zaplatila a odrátala z ceny bytu. Ma byť aj ohodnotený byt ?
ivka70
03.03.22,08:35
Nesvojpravny ma definovaneho opatrovnika, ktory ho zastupuje, tak s nim a ak su exekucie, musis riesit este aj s exekutorom.
Chobot
03.03.22,12:52
Aby som ti to ešte skomplikoval, tak okrem toho, čo napísala ivka, tak v prípade osoby zbavenej spôsobilosti na právne úkony, v bežných veciach rozhoduje za neho opatrovník, ale predaj nehnuteľnosti nie je považované za bežnú vec.


Preto takýto úkon musí navyše schváliť aj súd. Návrh zvyčajne podáva opatrovník.

Vyplýva to z § 27 a 28 Obč. zákonníka:

§ 27
(1)
Kto je zákonným zástupcom maloletého dieťaťa, upravuje Zákon o rodine.
(2)
Zákonným zástupcom fyzickej osoby, ktorého súd rozhodnutím pozbavil spôsobilosti na právne úkony alebo ktorého spôsobilosť na právne úkony súd rozhodnutím obmedzil, je súdom ustanovený opatrovník.

§ 28
Ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu.


A potom to ešte doriešiť s exekútorom, aby povolil prevod vlastníctva na inú osobu.