janiely
04.03.22,14:49
Ahojte, poprosím znalých o vysvetlenie v súvislosti s DDS a nezdan.časť.

- Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyz. os. zo závislej činnosti - na riadku 10 - tam sa uvádza suma, ktorá sa zamestnancovi strhla z výplaty - t.j. tá časť, čo si zamestnanec platí sám na DDS? Tam sa uvádza celková skutočná suma, bez ohľadu na limit 180 eur?

- Pri ročnom zúčtovaní dane sa vychádza z riadku 10 Potvrdenia o zdaniteľných príjmoch fyz. os. zo závislej činnosti? Alebo z potvrdenia čo vystaví banka. Pretože mám nesúlad, na Potvrdení o príjme mám sumu napr. 120 a na Potvrdení z banky mám sumu 110 eur. Nerozumiem tomu.

Máme všetkých zamestnancov s DDS, ale neviem, či pri ročnom zúčtovaní môžem vychádzať z nášho potvrdenia o príjme? Alebo od každého zamestnanca musím pýtať potvrdenie z banky a len toto zahrňať do ich ročného zúčtovania.

Viem, že v žiadosti o vykonanie RZ je tam kolónka na tú sumu, ale zamestnanci nevedia čo tam majú vyplniť, akú sumu.

Ďakujem za usmernenie a vysvetlenie.
Mila123
04.03.22,14:18
rozdiel sme mali minulý rok v jednej firme z dôvodu, že zamestnávateľ zmeškal platby, za 12/2020 ich poslal neskoro, po 01 02 2021......tak sme dávali príspevok podľa potvrdenia z banky....skúste si odsúhlasiť platby , kt. posielal zamestnávateľ
janiely
05.03.22,14:12
Dakujem. Toto preverim, som vo firme nova, tak si to musim pozriet. Aj ked, podla mna firma isto platila, penazi ma az az.
Akurat viem, ze tato zamestnankyna menila spolocnost dds v priebehu roka.

Ale bez ohladu na to, pri standarndnom pripade, mozem vychadzat zo sumy z potvrdenia o prijme z riadku 10 - pri rocnom zuctovani dane? (Max.180 eur samozrejm). Je to ten spravny a relevantny riadok..? Dakujem.
Mila123
05.03.22,14:20
Túto otázku som zadávala do Draka, nemám odpoveď.....u Vás zamestnanec menil DDS? t.j., zrušil si starú a začal novú? prestal si platiť starú DDS ale ju nezrušil a založil si novú???? tieto skutočnosti si overte......Zamestnanec v roku 2021 zrušil DDS TB, predložil aj potvrdenie zo správcovskej spoločnosti, že zaplatil v roku XX €. Dôchodková spoločnosť zároveň potvrdzuje, boli dodržané podmienky podľa § 11. ods. 10 ZDP. Ale zároveň nevyhodnocuje dodržanie podmienok podľa § 11 ods 10 pís b. ZDP (nepotvrdzuje, nehodnotí tú skutočnosť, že jej klient s ňou skončil zmluvný vzťah). Nerozumiem faktu, potvrdenie je z 10 01 2022, klient zrušil s DDS v priebehu roka 2021, na aký účel má slúžiť toto potvrdenie ??? Viem, za všetko zodpovedá klient/zamestnanec.
Podľa § 11, ods. 11 ZDP má zamestnanec povinnosť podať DDP, pokiaľ porušil zmluvné podmienky a uplatňoval si NČZD na DDS v predchádzajúcich rokoch. Teda ak zrušil DDS v roku 2021 musí podať DDP za roky 2020,2019 a 2018?