martaneveri
07.03.22,11:24
Dobry den, sme tri sestry. Mama je umiestnena uz rok v ZSS. Ja sama doplacam rozdiel medzi maminym dochodkom a vyskou poplatkov, sestry odmietaju prispievat, vobec so mnou nekomunikuju. Ked dam vec na sud, aky je predpoklad? Rozsudok bude v moj prospech? A na ktory sud to treba podat, podla maminho bydliska? Dakujem za radu
Tweety
07.03.22,10:38
O vyživovacej povinnosti voči rodičom: https://ficek.sk/vyzivne-deti-voci-rodicom-29582
martaneveri
07.03.22,13:14
Ked som sa stahovsla pred 19 rokmi k mame, predala som byt a sestry som vyplatila, mam vypisy z uctu o tom. Dom odvtedy vlastnim ja
veronikasad
07.03.22,15:44
Sestry si vyplatila z v tom čase trhovej ceny domu? Dom ti matka darovala?
martaneveri
07.03.22,16:17
Ano
martaneveri
07.03.22,16:20
Mama darovala 4/8, svoju cast ja som tam mala po otcovi 1/8, tri sestry mi darovali po 1/8. Ale peniaze prijali
annova
07.03.22,16:48
Mila 123, ste na velkom omyle ohladne darovania majetku. I keby bola spisana darovacia zmluva a bolo v nej uvedene, ze sa ma obdarovany postarat i finance o darovaneho, tato je v tomto bode neplatna. Ziadna darovacia zmluva nesmie byt podmienena protisluzbou. Do katastra nehnutelnosti sa ani nezapisuje ako vecne bremeno, pretoze je to v rozpore s katastralym zakonom.

Majetok sa bude riesit az po umrti matky a tam mozu sestry ziadat zapocet darov.

Neviem ci ste mali znalecky odhad, alebo cena bola urcena dohodou.
Ak dohodou, doporucujem Vam dohladat aspon ponuku realitky z tej doby.
Bola spisana zmluva o darovani, alebo je v zmluve uvedene s povinnostou uhrady sestram?
Opat, darovacia zmluva sa da za urcitych okolnosti napadnut i zo strany sestier, ale i vami.

Dar nesmie byt za odplatu. Alebo aspon na vypise z uctu je uvedene, ze uhrada je za darovanu cast podielu sestram? Mate potom dokazne bremeno?

Ohladne vyzivneho sa so sestrami skuste dohodnut, pretoze ak to pojde sudnou cestou, zaplatia viac obhajcom ako by uhradili matke.
Sudny spor ohladne vyzivneho moze trvat aj 3 roky, vyzivne riesi zakon o rodine, s prihliadnutim na institut dobrych mravov.
Budu sa zistovat majetkove pomery vsetkych sestier (aj bankove ucty- treba co najviac znizit ich stav) a podla toho by sa mali podielat na uhrade nakladov pre matku.


Zaroven vas upozornujem na to, ze zatial vami uhradene financne prostriedky pre matku Vam nebudu zapocitane, ide o Vas dobrovolny prispevok. Doporucujem Vam na takuto platbu s matkou spisat zmluvu o zapozicani fin. prostriedkov a tieto potom v dedicstve predlozit na zapocet(ak bude nejaky majetok po matke)! Alebo v pripade sudu k nim sud prihliadne.

Podanie na sud nech matke spise advokat, pripadneju moze i zastupovat. V pripade, ze je matka pozbavena svojpravnosti, podanie podava opatrovnik. Ak ste opatrovnikom vy, sud urci opatrovnika v tomto konani.
buchač
07.03.22,16:53
No schválne...ale pravdu.
Koľko činí ten doplatok ?
Mila123
07.03.22,18:04
Anova, toto bola moja otázka, "chýba informácia, napr. kto dostal mamin majetok?viac som nekomentovala" ......nechcem Vým vrátiť, to čo ste mi napísala, že som na veľkom omyle......opravte sa prosím.....
martaneveri
07.03.22,18:44
Momentalne je doplatok 360 eur, raz uz zdrazovali a urcite budu aj dalej
annova
07.03.22,19:11
preco sa mazu odpovede k teme?
Pripnem sem ten komentár, ktorý bol zmazaný:
annova (07.03.22 18:48) Mila 123, ste na velkom omyle ohladne darovania majetku. I keby bola spisana darovacia zmluva a bolo v nej uvedene, ze sa ma obdarovany postarat i finance o darovaneho, tato je v tomto bode neplatna. Ziadna darovacia zmluva nesmie byt podmienena protisluzbou. Do katastra nehnutelnosti sa ani nezapisuje ako vecne bremeno, pretoze je to v rozpore s katastralym zakonom.

Majetok sa bude riesit az po umrti matky a tam mozu sestry ziadat zapocet darov.

Neviem ci ste mali znalecky odhad, alebo cena bola urcena dohodou.
Ak dohodou, doporucujem Vam dohladat aspon ponuku realitky z tej doby.
Bola spisana zmluva o darovani, alebo je v zmluve uvedene s povinnostou uhrady sestram?
Opat, darovacia zmluva sa da za urcitych okolnosti napadnut i zo strany sestier, ale i vami.

Dar nesmie byt za odplatu. Alebo aspon na vypise z uctu je uvedene, ze uhrada je za darovanu cast podielu sestram? Mate potom dokazne bremeno?

Ohladne vyzivneho sa so sestrami skuste dohodnut, pretoze ak to pojde sudnou cestou, zaplatia viac obhajcom ako by uhradili matke.
Sudny spor ohladne vyzivneho moze trvat aj 3 roky, vyzivne riesi zakon o rodine, s prihliadnutim na institut dobrych mravov.
Budu sa zistovat majetkove pomery vsetkych sestier (aj bankove ucty- treba co najviac znizit ich stav) a podla toho by sa mali podielat na uhrade nakladov pre matku.


Zaroven vas upozornujem na to, ze zatial vami uhradene financne prostriedky pre matku Vam nebudu zapocitane, ide o Vas dobrovolny prispevok. Doporucujem Vam na takuto platbu s matkou spisat zmluvu o zapozicani fin. prostriedkov a tieto potom v dedicstve predlozit na zapocet(ak bude nejaky majetok po matke)! Alebo v pripade sudu k nim sud prihliadne.

Podanie na sud nech matke spise advokat, pripadneju moze i zastupovat. V pripade, ze je matka pozbavena svojpravnosti, podanie podava opatrovnik. Ak ste opatrovnikom vy, sud urci opatrovnika v tomto konani.
kopretinka
07.03.22,19:38
opýtaj sa autora odpovede,ten vymazal
buchač
07.03.22,19:57
Dobrá pálka...
ivka70
08.03.22,03:26
To je nejake sukromne zariadenie alebo kto je zriadovatelom? Mama ma samostatny byt v nom? pripadne ma nejaky vyssi stupen odkazanosti?
faro1
08.03.22,05:24
To vyzerá na majetkové spory kedy matka darovala jednej dcére nehnuteľnosť a dve dcéry nedostali nič....... To ale neospravedlňuje sestry nepodieľať sa na nákladoch pri umiestnení v ZSS. https://www.porada.sk/t327814-mozu-sestry-napadnut-darovaciu-zmluvu.html#post3198901
martaneveri
08.03.22,08:46
Sestry boli riadne vyplatene z domu, doklady mam
buchač
08.03.22,09:01
Prečo ? Lebo niekomu sa nesmie proste oponovať.
;)
" Mila123 - Anova, toto bola moja otázka, "chýba informácia, napr. kto dostal mamin majetok?viac som nekomentovala" ......nechcem Vým vrátiť, to čo ste mi napísala, že som na veľkom omyle......opravte sa..."

Ale inak ? Tiež si tam popísala (pomiešala) niektoré celkom solídne od veci...
:cool:
martaneveri
08.03.22,09:14
Je to sukromne zariadenie, prispieva aj stat. Vybrali sme ho, nakolko sestry povodne slubovali, ze budu prispievat, ale ked prislo k lamaniu chleba, prestali komunikovat. Mama ma najvyssi stupen odkazanosti. V zariadeni je velmi spokojna, nerada by som ju dala do statneho, aj ked lacnejsieho. Prinajhorsom si este najdem pracu, lebo dalsie zdrazovanie uz nezvladneme
Mila123
08.03.22,09:23
ešte pridajte, naložte mi........
ivka70
08.03.22,09:37
vacsinou odpovedas do komentarov, tu ten komentar uplne nevhodne svietil ako odpoved ... a cudujes sa minuske? preco nedokzes uniest zodpovednost za svoje odpovede?
ivka70
08.03.22,09:39
a vyuzili ste moznost vsetkych statnych prispevkov?
martaneveri
08.03.22,09:43
Stat tam prispieva cca 300 eur
Mila123
08.03.22,09:43
čo bolo nevhodné na otázke, ako dopadol majetok ich mamy????? Ivka 70, mňa neurazilo Vaše hodnotenie, ale to že sa do mňa pustila Anova......uviedla informácie, ktoré som nikdy neuviedla, zrejme si pomýlila adresáta.......tak som to zmazala.....prečo píšem do komentárov? lebo stále mám "obdivovateľov"........
ivka70
08.03.22,09:47
a co bolo na tom komentari vhodne?
kde sa Annova pustila do niekoho? nic take tu nevidim ....
kopretinka
08.03.22,09:59
kde sa do teba pustila annova? veď pod tvojou otázkou ohľadne majetku bola len odpoveď zadávateľky a otázka veronikysad.....tu to máš skopírované:
Mila123Vymazané
chýba informácia, napr. kto dostal mamin majetok?

0
martaneveri (Včera 15:14) Ked som sa stahovsla pred 19 rokmi k mame, predala som byt a sestry som vyplatila, mam vypisy z uctu o tom. Dom odvtedy vlastnim ja
veronikasad (Včera 17:44) Sestry si vyplatila z v tom čase trhovej ceny domu? Dom ti matka darovala?
annova
08.03.22,15:48
Dufam, ze si stihla precitat moju odpved pred tym, nez ju ... zmazala. Bola tam komplet analyza ohladne roznych variant, ktore mozu nastat, az po dedicke konanie. Vsetko podchytene pravne. Ak nie, ozvi sa.
vicktor
08.03.22,16:50
Faro, na zaklade coho tvrdis, ze sestry sa MUSIA podielat na nakladoch?
Pred casom som zadal otazku na tuto temu a isla do stratena.
Opytal som sa Ficeka a dal mi dooost veeelmi nejasnu odpoved.
Uved nejake argumenty, prosim.
vicktor
08.03.22,17:00
Buchac, co povies na 550 ?
vicktor
08.03.22,17:02
Snaha sa ceni, ale aj tak som nenasiel nic k tomu, ci sa vsetky deti maju / musia rovnakym podielom skladat na doplatok v domove seniorov.
A ako to platiace dieta moze vymoct od ignorantov.
vicktor
08.03.22,17:05
Sestry boli vyplatene?
Pretoze v tom predchadzajucom prispevku si pisala, ze ti podiely DAROVALI.
350 tisic vyzera skor ako bolestne, nie realna cena casti domu.
To je tazko radit,ked informacie pustas per partes.
buchač
08.03.22,17:09
350 tisic vyzera ako bolestne, nie realna cena casti domu
===================
V roku 2004 mi sestry, aj mama darovali svoje ciastky z domu. Okrem toho som sestram vyplatila kazdej ciastku 350 tis.
https://www.porada.sk/t327814-mozu-sestry-napadnut-darovaciu-zmluvu.html#post3198901

Hm...a nezáleží náhodou aj od lokality ?
Hm...a porovnávať dnešné ceny nehnuteľností s tými spred 20 rokov sa predsa nedá.
annova
08.03.22,17:22
Najjednoduchsie je, ak sa deti dohodnu, ale to je v v dnesnej dobe male percento.

Riesi to zakon o rodine par. 66 .
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2005/36/20170701.html

Rozhoduje o tom sud, moze sa dat aj predbezne opatrenie. Z praxe viem, ze niekedy sa rodic rozhodnutia sudu bohuzial nedozije.
buchač
08.03.22,17:22
vicktor (Dnes 19:00) Buchac, co povies na 550 ?
=============
Prečo si vymazal príspevok ?

Akých 550 ?
Akože platba ? ...a čo mám povedať ?
My sme doplácali...a má byť čo ?
vicktor
08.03.22,18:24
Nic som nevymazal... asi to tu nefunguje.
Hore si na 350 reagoval "dobra palka" tak som pridal, ze 550 je viac.
vicktor
08.03.22,18:29
Par. 66 - to je o vyzive / stravovani, nie o doplatkoch za pobyt v seniorhause.
ivka70
08.03.22,18:47
Annova, ziadna tvoja vymazana odpoved tu nie je. O com to pises?
annova
08.03.22,20:13
O odpovedi zo vcera, kde som odpovedala a tato odpoved bola odstranena, ale nie mnou. Ivka70, ja to ale neriesim, som tu uz nejake to desatrocie a vidim, co sa tu teraz deje.
buchač
08.03.22,20:25
ivka70 (Dnes 20:47) Annova, ziadna tvoja vymazana odpoved tu nie je. O com to pises?
=============================
Ako môže byť nejaká odpoveď (presnejšie komentár), ak bola vymazaná ?
Mila123 predsa odstránila svoj príspevok a tým pádom išli do pá aj všetky komentáre.

...a môžem dosvedčiť, že annova tam dala komentár, lebo som ho čítal....a ako dôkaz je aj nasledovné :

Včera, 18:48
Mila 123, ste na velkom omyle ohladne darovania majetku. I keby bola spisana darovacia zmluva a bolo v nej uvedene, ze sa ma obdarovany postarat i finance o darovaneho, tato je v tomto bode...
https://www.porada.sk/search.php?searchid=2736851
sito
08.03.22,20:25
annova nevymazala odpoveď. Odpoveď zmazala nie nemilá, Mila123, to zmazala raz - dva, prípadne zariadila zmazanie. A tým padol aj anovin komentár a bol zaujímavý, veľmi zaujímavý. Maže sa maže, a kto maže, ten témy ku..i veľmi. Ale to už je tu tradícia. Možno aj dôvod pre ktorý sem už niektorí nezavítajú. :D
annova
08.03.22,21:19
Matka je umiestnena v ZSS, celkova platba sa sklada z ciastky za pobyt, ciastky za stravu, poplatku za sluzby podla stupna odkazanosti,(cim vyssi stupen odkazanosti, tym vyssi poplatok). z tejto sumy je odratany prispevok od statu. Dalej sa odcita vyska dochodku matky, malo by jej zostat zivotne minimum, ale ak je svojpravna, moze suhlasit s pouzitim celeho dochodok.. Z toho zistis, kolko vlastne financii chyba. Takze sa da pouzit par.66 v nadvaznosti s par, 67. Vyzivovacia povinnost neznamena len platba za stravu.
ivka70
09.03.22,05:09
Vsetko, co bolo ako komentar pri vymazanom prispevku od Mila123 prilozila kopretinka dolu v komentari, ziadny komentar ad annova tam nebol ....

Takze bavime sa tu o imaginarnom prispevku, ktory nie je nikde ani medzi vymazanymi prispevkami ani vymazanymi komentarmi ....

preto sa pytam annova, o com pise ....
kopretinka
09.03.22,07:23
mám taký dojem,že to,čo annova píše,že bolo vymazané,bolo ako komentár ku komentáru mily123,a keď mila vymazala koment,tak zmizlo aj toto....zmazané komentáre komentárov asi nevidíme,vidíme len zmazané odpovede a komentáre ku zmazanej odpovedi,trochu chaos...
sito
09.03.22,09:22
annovin komentár tam bol a mal 3 - 4 odstavce o 4 - 5 riadkoch! Mila vymazala celú svoju odpoveď a tým zmizli aj všetky komentáre k jej odpovedi. Možno si po prečítaní uvedomila, že tá jej rada nie je až taká dobrá, odborná ako komentár k nej ktorý napísala annova. A nie len ten ten zmizol. Kde??? A koho pričinením? :D

07.03.22, 18:48

"Mila 123, ste na velkom omyle ohladne darovania majetku. I keby bola spisana darovacia zmluva a bolo v nej uvedene, ze sa ma obdarovany postarat i finance o darovaneho, tato je v tomto bode... "

Včera, 17:48

"Dufam, ze si stihla precitat moju odpved pred tym, nez ju ... zmazala. Bola tam komplet analyza ohladne roznych variant, ktore mozu nastat, az po dedicke konanie. Vsetko podchytene pravne. Ak nie,... "

Včera, 22:13

"O odpovedi zo vcera, kde som odpovedala a tato odpoved bola odstranena, ale nie mnou. Ivka70, ja to ale neriesim, som tu uz nejake to desatrocie a vidim, co sa tu teraz deje."

annova, členom od : 07.12.05

Mila 123, členom od: 16.02.11
annova
09.03.22,09:46
Mili poradaci, komentar bol pridany 07.03.22, 18:48, uz to nerieste.

Este som ho editovala, pretoze medzitym martaneveri pridala dalsie informacie. Je pravda, ze som odpoved rozsirila aj na pochybenia, ako napr. pri darovacej zmluve a ciastocne som spomenula dedenie.

Prosim, nehadajte sa tu, snazte sa poradit martaneveri.
sito
09.03.22,09:56
To tu už nie je porada, ale HÁDAREŇ! A pri takých to súčasných praktikách aj VEŠTIAREŇ, bolo by treba mať kryšťálovu guľu a dobrú odpoveď si vyveštiť a nie prečítať. :D
ivka70
09.03.22,09:57
Uz sa to vyjasnilo, islo o komentar komentara, preto to po vymazani nebolo vidiet vobec. A preto treba odpovedat do odpovedi a nie do komentarov, odpoved sa sama nestrati.
Prispevok znovu zverejnila kvaka, vdaka :)
Kvaka
09.03.22,10:15
Už som ho premiestnila do odpovede annovy, to bol jej príspevok. :)
Kvaka
09.03.22,10:50
Na chvíľu som obnovila príspevok Mily123, aby som skopírovala komentár od annovy, ktorý sa stratil, pripla som ho tu do jej odpovede.
annova
09.03.22,11:07
Dakujem za obnovu prispevku. Vsimla som si, ze Mila 123 Vas ochudobnila i o komentar martaneveri ohladne toho, aka bola Darovacia zmluva. Ja som odpovedala na tento komentar, cize mazala komentar komentara.
ivka70
09.03.22,11:09
Nemazala, na to nema ani opravnenie. Ona zmazala len svoju odpoved, tym sa ale zmazali vsetky komentare, ktore boli k tejto odpovedi ..
sito
09.03.22,12:50
A v čom je, kde je, v kom je chyba, vina??? :D
misoft
09.03.22,13:45
mimotemy
No je to problém - ale takto sa prejavuje ÚCTA k vlastným rodičom. Pokiaľ mohli - deťom pomáhali, ako sa dalo, keď teraz potrebujú ONI pomoc, tak 2 deti z troch sa na rodičov vykašlú. Dostávať niečo od rodičov považujú za ICH povinnosť, ale opačne to už nepovažujú. Je to smutné, ale ja tvoje sestry považujem (prepáč mi ten výraz, ale je asi pravdivý) za hyeny.
faro1
09.03.22,13:56
@misoft prečítaj si tému ktorej link som priložil: faro1 (Včera 07:24) https://www.porada.sk/t327814-mozu-sestry-napadnut-darovaciu-zmluvu.html#post3198901
sito
09.03.22,16:14
"No je to problém ... "

Dušan, počul si isto o tých troch grošoch, že? " jeden vraciam, z druhého žijem, a tretí požičiavam. A môžu za to hyeny? :D

Ale, ja som sa pýtal ivky na toto "Nemazala, na to nema ani opravnenie. ..." Žeby vlastník, nie bytu, .....y? :D
Mila123
09.03.22,16:38
OMG, koľko je tu sudcov.......ukrižujte ma.....čo také som urobila???? bola som prvá, ktorá zmazala nevhodný príspevok????
sito
09.03.22,19:39
No, keď som sem pred rokmi prišiel, ešte to bola PORADA. Ale teraz ... :D
misoft
09.03.22,19:49
Nuž Marcel - práve toto nerobia. - ak začneme od konca - jeden "požičiavajú" svojim potomkom, z druhého "žijú", ale žijú i z toho tretieho, pretože ho "nevracajú".
Takže O troch grošoch sa u nich asi nenosí (alebo nepočuli tú rozprávku).