v.durcinkova
08.03.22,07:37
Ahojte. Od 1.4. planujem prejst na Zivnost (prvykrat). Dovtedy som bola zamestnana. Ako to bude v mojom pripade ohladom platenia odvodov do socialnej poistovne? Plati to,ze prvy rok ako SZCO som od platenia tychto odvodov oslobodena? A ak ano, som vlastne ten rok socialne poistena?
Dakujem za odpoved
ivka70
08.03.22,06:43
Plati to,ze prvy rok ako SZCO som od platenia tychto odvodov oslobodena? Ano.
A ak ano, som vlastne ten rok socialne poistena? Nie.
Mozes sa poistit dobrovolne.
v.durcinkova
08.03.22,08:18
Ok, dakujem. Este pre upresnenie. Ked nie som socialne poistena tak sa mi ten rok rata..ako keby som ho nemala odrobeny?
ivka70
08.03.22,08:22
Z prveho roka sa ti rataju mesiace aj prijem zo zamestnania. Ak potom nebudes mat poistenie ,tak zvysok roka sa ti nepocita nic, ani dni/mesiace do poistenia.
Ani po roku mozno nebudes mat prijem na povinne poistenie v SP, tazke tych rokov, co sa ti nebude ratat, moze byt ovela ovela viac.

Dufam, ze to: prejst na zivnost neznamena, ze budes robit to iste, co robis , len nie ako zamestnanec ale na zivnost. To by bolo asi najhorsie rozhodnutie ohladom prace, co by si urobila.
veronikasad
08.03.22,08:54
Povinná registrácia SZČO ti vznikne v prípade ak tvoj príjem (tržby ERP, uhr.faktury) v kal.roku presiahne 12-nasobok min.vymer.zakladu. Ak začneš podnikať od 1.4.2021 a DP za rok 2022 podas v riadnom termíne, pri splnení tejto podmienky to bude najskôr od 1.7.2023. Obdobie od 1.4.2022-30.6.2023 nebudeš dôchodkovo ani nemocensky poistená.
Ak máš už bližšie k dôchodkovému veku doporučujem prihlásiť sa v SP hneď od 1.4.2022 ako dobrovoľne poistená osoba. Inak si pokazis osobný mzdový bod za rok 2022 aj 2023