erika343
27.09.06,12:07
Chcem sa opýtať, či musím viesť skladovú evidenciu v kvetinárstve, či je tam nejaká možnosť odpisu tovaru, ktorý sa nepredá, teda zhnije, ako to účtovať? a taktiež registračnú pokladňu mám naprogramovanú tak, že tam mám položky napr. rezané kvety a do toho dávam rezané kvety a zeleň, ako to vyskladniť? stačií výdajku robiť podľa mesačnej uzávierky, ale aj tak si to neviem predstaviť, poradí mi niekto? :confused:
erika343
27.09.06,11:27
:( nevie mi nik poradiť?
ata111
27.09.06,12:52
Napíšem môj postup. Vediem evidenciu znehodnoteného tovaru a v uzávierkových operáciách jednou čiastkou mesačne, alebo ročne ponížim nákup tovaru v obst.cenách. Samostatne skladovú evidenciu nevediem, ale sledujem primeraný rabat.
sara
27.09.06,16:51
Na znehodnotený tovar treba mať vypracovanú internú smernicu, v ktorej si stanovíš nejaké primerané množstvo tovaru, ktoré sa predpokladá, že sa počas celého roka môže znehodnotiť. Vychádzať budeš napr. podľa evidencie takéhoto tovaru za predchádzajúci rok , alebo na začiatku podnikania podľa podobnej predajne, kde si zistíš, aké množstvo to bolo asi u nich. Treba dať pozor, aby sa to veľmi nenadhodnotilo, lebo by ti to nemuseli uznať. Toto množstvo znehodnoteného tovaru si potom môžeš nechať na konci roku v daňových výdavkoch, čo bude nad, treba z daň. výdavkov dať preč.
Keďže sa jedná o predaj tovaru, určite by som si viedla nejakú skladovú evidenciu, výdajky stačí robiť podľa mesačnej uzávierky.
marcela76
27.09.06,17:44
Pokiaľ som dobre porozumela výkladu zákona, nie je tam že musíš mať skladové karty. Zákon hovorí o tom, že máš povinnosť viesť skladovú evideniciu a je len na tebe aby si zvolila vhodný spôsob. Podmienkou je mať o tovare a jeho pohybe dostatočný prehľad. Jednoducho to robia napr. v malých potravinách alebo iných obchodíkoch. Majú malý zošit, kde je pod sebou zoznam tovaru a v stlpcoch má potom jednotlivé pohyby. Je to veľmi jednoduché, keby si si to nevedela urobiť, tak sa ozvi. S tou smernicou súhlasím vo všetkom.
blcha
28.09.06,05:41
Ja by som sa v JÚ so skladom moc netrápila - veď povaha tovaru priam vylučuje "skladovanie". Aj tak sú náklady uznané dňom zaplatenia bez ohľadu na to, či niečo ostalo v predajni alebo sa už predalo. Čiže kvôli daňovému základu nemusíme vedieť zostatok tovaru v sklade.
So smernicou prirodzených úbytkov zásob nemám dobré skúsenosti - kontrola z DÚ to posudzovala veľmi subjektívne, pritom v danej oblasti boli úplní laici. Preto sme v smernici ponechali symbolické čiastky - veď je jasné, že nie všetko sa predá, niečo sa zlomí, zvädne a pod, ale väčšinu znehodnoteného tovaru sme akože predali napr. za 1,- Sk. A bolo po probléme, dokonca je takto vyriešená aj DPH.
Sklad by mal zmysel pri tovare typu kvetináče, sviečky, ale živé kvety by som považovala za okamžitú spotrebu.
renča1
29.09.06,03:48
Aj tak sú náklady uznané dňom zaplatenia bez ohľadu na to, či niečo ostalo v predajni alebo sa už predalo. Čiže kvôli daňovému základu nemusíme vedieť zostatok tovaru v sklade.


Reagujem všeobecne na vedenie sklad.hospodárstva. Zostatok tovaru na sklade k 31.12. má svoje opodstatnenie. Účtovná jednotka je povinná viesť skladovú evidenciu a na základe nej zostavuje účtov.uzavierku. Zisťuje sa fyz.stav na sklade a porovná sa s účtovným stavom. Vzniknuté invent.rozdiel (manko) ovplyvňuje základ dane k 31.12. aj , keď nakúpený tovar v priebehu roka vchádzal dňom úhrady do daňových výdavkov (daňového základu).
blcha
05.10.06,16:18
K 31.12. súhlasím. Bez toho sa nedá zostaviť Výkaz o majetku - ale celý rok...? No áno, dajú sa počítať aj lupienky na chrizantémach - ale aby sme prostriedok nepovýšili na účel !
Leila2006
06.10.06,07:44
Skladovú evidenciu pri tovare viesť musíš. Pri materiáli, ktorý by išiel rovno do spotreby, to znamená, že hneď po nákupe by sa z neho niečo vyrobilo, nič by neostávalo na "sklade", nie je potrebné viesť sklad.