dlužanka
08.03.22,13:08
kolegyňa zdedila polovičku domu po slobodnom bezdetnom bratovi , druhú polovičku zdedila neter a po 4 rokoch ho predali za 34 000 €, každá dostala 17 000 €, musi podať daňové priznanie a zaplatiť daň? Podľa mňa hej, lebo nie je to dedičstvo v priamom rade , ale radšej by som bola rada, keby mi to niekto múdrejší potvrdil
ďakujem
Tweety
08.03.22,12:13
Je to dedenie v nepriamom rade. So zdanením je to tak:
Príjem z predaja nehnuteľnosti, ktorá bola nadobudnutá dedením v nepriamom rade, napr. po sestre, bratovi, ujovi, je oslobodený až po uplynutí piatich rokov odo dňa, kedy nadobudol takúto nehnuteľnosť do vlastníctva dedič [§ 9 ods. 1 písm. a) zákona]. Podľa Občianskeho zákonníka sa vlastníctvo pri dedení nadobúda smrťou poručiteľa, t. j. nie až vkladom do katastra nehnuteľností (tak ako je to pri zmluvnom prevode nehnuteľnosti).
DP teda musí podať a príjem zdaniť.
Viac pozri tu: https://podpora.financnasprava.sk/480982-Predaj-nehnute%C4%BEnosti-nadobudnutej-deden%C3%ADm
ivka70
08.03.22,12:16
Podat DP z prijmu z predaja nehnutelnosti musi, lebo ju nevlastnila 5 rokov.
Ci bude platit dan, to zavisi od ceny nehnutelnosti v case dedenia ... bude platit dan z rozdielu medzi touto a predajnou cenou.
dlužanka
09.03.22,05:45
tak to nechápem , keď predala svoj podiel za 17 000 €, tak z toho zaplatí 19% dani? či ako to je vlastne. Vidí sa jej vysoká suma že nakoniev zdedí len 13770? je to tak myslené či. Prosím poraďte, budeme veľmi vďační
ivka70
09.03.22,05:46
Nie, v DP je aj vstupná cena domu, aj výstupná, DP sa platí len z rozdielu, teda zo zisku z predaja. Nie z celej predajnej ceny. Preto moze vyjst aj nulova dan (ak cena domu pri dedeni bola vycislena 34 000 a predali tiez za 34 000) len povinnost podat DP maju obe, ona aj neter)