zuzjom84
08.03.22,22:25
Prosím o radu, akým spôsobom znížiť vysoký stav pokladne v s.r.o., (jeden konateľ aj spoločník),ktorý však reálny nie je, v pokladni nie sú reálne peniaze. Ide o reštauráciu, vieme ako to v takýchto zariadeniach funguje s výplatami, niečo páska, niečo mimo, avšak reštaurácia sa dostala po celom pandemickom období do krachu, hoci na účte 211 svieti celkom slušná suma. Na bankovom účte je nulový stav, resp.exekúcie. Firmu chceme dať do konkurzu, otázka znie, ak by tam takýto stav pokladne zostal, je to v konkurze problém? Sú tam totiž nedoplatky voči štátu, budú si pri konkurze nárokovať z tejto čiastky? Rieši to správca konkurznej podstaty, ak by sme to jednoducho nejakým spôsobom natvrdo odúčtovali? Ako veľmi "sleduje" celé účtovníctvo, alebo stačí iba účtovná závierka? ďakujem vopred za rady, netušíme ako z tohto vykľučkovať..
ivka70
09.03.22,04:59
Samozrejme, ze je to problem.
Neviem, co si predstavujes pod: natvrdo oductovat, ale predpokladam, ze to v sulade so zakonom o uctovnictve nepojde. Podla uctovneho stavu mate dost financnych prostriedkov (v pokladni), takze na konkurz mozete zatial asi zabudnut.
Dáša_
09.03.22,06:27
No a načo chce ísť do konkurzu, keď má dosť peňazí???? V pokladni? Za pokladňu je niekto zodpovedný. Aj za manko, ktoré sa zistí pri inventúre. Povedala by som, že v každom prípade zodpovednosť konateľa. Dosť možné aj trestnoprávna.
pavol54
09.03.22,06:47
Každý mesiac sa robí účtovanie a banka a pokladňa musí sedieť ak mi v pokladni nesedí 100 eur tak prevrátim kanceláriu hore nohami aby som našiel chýbajúci doklad. Raz na začiatku som mal účtovníčku tiež účtovala ako sa jej páčilo a neinformovala o stave účtovníctva, tak na hodinu opustila moje účtovníctvo, pretože za stav firmy zodpovedá konateľ, účtovníčka len za zaúčtovanie dokladov. Trochu to smrdí snahou legalizáciou podvodu.
kn-alka
09.03.22,07:20
jajajajaj - ty si teda jeden z milióna - by si sa čudoval, koľko "podnikateľov" nerozozná firemné peniaze od vlastných
veronikasad
09.03.22,07:27
Ako ten vysoký stav pokladne vznikol? Konateľ vyberal z účtu pre osobnú spotrebu a účtovali ste to ako dotáciu pokladne
Dáša_
09.03.22,07:52
alebo vyplácanie na ruku? bez odvodov a teda mimo účta ....
Jarka 1
09.03.22,07:54
svätá pravda ... nielen že nerozoznajú, ale na vyžadovanie chýbajúcich dokladov, povedia, že predsa sa nezbláznime ... na čo otravujem :D
veronikasad
09.03.22,07:56
Daska, vyplácaním na ruku by bola pokladňa v mínuse.
zuzjom84
09.03.22,08:29
Konateľ veľmi dobre rozozná firemné peniaze od súkromných. Stav pokladne vznikol jednoducho tak, že keď bola tržba, časť tržby išla do banky, časť sa použila na vyplatenie tovaru, služieb, miezd v hotovosti, atď,..ale časť každý mesiac ostávala na vyplatenie na ruku. Nepýtam sa nikoho na to, či je to správne alebo nie, kto nezažil situáciu v gastre za posledné dva roky, nemá o tom ani najmenšiu predstavu. Pýtam sa len na možné riešenia. Ďakujem
pavol54
09.03.22,08:37
no najprv si treba spraviť poriadok v prevodoch a potom len si sadnúť s konateľom, zobrať do ruky ZDP kedže to dostali zamestnanci, v príslušnom § je nezdanenených možností príjmu zamestnancov do aleluja (samozrejme v rozumnej miere)
Dáša_
09.03.22,08:37
podla mna nie, práve naopak. Vyplatil na ruku napríklad mzdy. mal na ne hotovosť. Ale neprešo to účtom. teda hotovosť na mzdy ostala visieť na pokaldni. Podobne ako ostavaju visieť rôzne všimné a podobné veci
Dáša_
09.03.22,08:40
všetko je o tom, jak vysoký je ten stav. Lebo pre niekoho je aj 2tisíc € vysoký stav
pavol54
09.03.22,08:54
daša, myslím že je to aj bordel v účtovníctve ktohovie ako im sedí banka, stalo sa mi že som vyplatil cez pokladňu nákup a denníku som si nevšimol že nahodilo miesto z 211, 221 účtovníčka povie že sa stať nemôže, platba bez dokladu zamestnancom kešovka koľko môže byť? polovina mzdy? a dávať kešovku bez tržieb?
Onko
09.03.22,10:32
Vzhľadom na etiketu Porady je jediná správna rada: Konateľ spoločnosti musí doplniť hotovosť do pokladne tak, aby súhlasil reálny stav s evidenčným stavom. Všetko ostatné už rieši Trestný zákon.
Dáša_
09.03.22,10:56
tržby má ako príjem do pokladne. Ale do banky odvedie iba polovicu. Čo ma s tým účtovníčka robiť iné ako nechať v pokladni? Bez bordelu v banke a v dokladoch? Že to on nerieši?
zuzjom84
09.03.22,15:18
Banka sedí, všetky papiere sú v poriadku, jednoducho všetky účty sú zaúčtované správne.V tom nie je problém. Myslím že stále nebola správne pochopená otázka. Čo urobiť s vysokým stavom pokladne, o ktorej vieme, že ju nemáme ako zdokladovať?
zuzjom84
09.03.22,15:23
Rozumiem, ďakujem za odpoveď.
Tweety
09.03.22,15:25
Odpoveď máš v príspevku o 12,32 hod.