Miňo26
10.03.22,05:48
Máme záhradu viac ako 30 rokov.Dlho sme platili mestu daň za pozemok bez akejkoľvek zmluvy.Pred pár rokmi som si chcel záhradu odkúpiť.Ale mesto moju žiadosť zamietlo.Ale ak sme chceli záhradu používať naďalej museli sme s mestom podpísať nájomnú zmluvu.Bola na môjho otca ktorý zomrel, tak som požiadal o zmenu nájomcu teda seba.Komisia mesta žiadost schválila, ale doplnila že záhrada aj ostatné sú v územnom pláne ako sídlisko, čo pri ktorom sú a chcú záhrady zrušiť.Tieto záhrady sú tam roky, ľudia sa o ne starajú, vysadili si ovocné stromy.Može toto mesto len tak urobiť ľuďom?Ešte dodali že je to v kopci, zavlažuje sa tam a môže prísť zosuv pôdy.Podla mňa smiešne.Viac vody je tam z dažďov ako zo zavlahyy.A napríklad skoro všetci zachytávajú dažďovú vodu s ktorou polievajú.Asi som sa rozpísal ale dúfajúc za niekto by vedel poradiť a pomôcť keď príde na to že nám tie záhrady. Ďakujem za rady.
Jarka 1
10.03.22,05:58
Myslím, že s tým nič neurobíte, ak sa mesto rozhodne stavať podľa územného plánu. Takýchto záhradkárskych osád je na Slovensku veľa a v určitom momente môže prísť ich koniec. Poznám také aj v mojom okolí a museli ustúpiť výstavbe cesty, alebo zástavbe územia. Nie ste vlastníci, ale nájomcovia.
BXLmiami
10.03.22,07:54
Nuž,dejiny sa opakujú.
kopretinka
10.03.22,08:02
nemohli ste platiť daň za pozemok,keďže ste ho nevlastnili.si len nájomca,a každý nájomník takejto záhradky vie,že raz môže prísť deň,keď mu bude zmluva vypovedaná.
John XXI.
10.03.22,08:19
Na ten svah si môžete dať vypracovať znalecký posudok a tak vyvrátiť ich argument. Po dohode aj so všetkými ostatnými vlastníkmi.
Nenachádza sa náhodou táto záhrada pri vašej nehnuteľnosti? Ak áno, ako dlho ju vlastníte?
kopretinka
10.03.22,09:22
oni nie sú vlastníci,nevieš čítať?
kopretinka
10.03.22,09:23
u nás dokonca zrušili celú osadu kvôli výstavbe a nič sa neudialo.....ostalo tam len burinisko.
kopretinka
10.03.22,09:23
?
BXLmiami
10.03.22,09:42
koho boli pred znárodnením?
kopretinka
10.03.22,09:56
Oni nie sú vlastníci! Iba nájomcovia.A každý bol oboznámený s územným plánom.Ja sama záhradku nemám a viem,aké sú podmienky a on,nájomca,to nevie??
Veď je jasné,že musí sa správať podľa podmienok majiteľa a vie,že mu zmluvu môžu vypovedať hocikedy,tak tu netrep o znárodnení.
Miňo26
11.03.22,04:44
Platili sme daň za záhradu.Vcera som to našiel medzi papiermi. Daň za záhradu ( paragraf 6 ods 1 pism b) a cena za tým.Az keď som to chcel odkúpiť tak to zamietlo mesto a dali nám nájomnú zmluvu.Viem nie je to náš pozemok, ale tam nikdy nič nebude, tak prečo rušiť záhrady.Spodne 1/3 záhrad má majiteľov, pod záhradami pozemky má majiteľov a je to vlastne dvor paneláku.Kedysi tu boli vlastne rodinné domy takže pozemky okolo záhrad majú majiteľov.A argument že sa tam zavlažuje a môže byť zosuv pôdy?Ved všetci zadržiavajú dažďovú vodu s ktorou polievajú.Ovocné stromy tiež.V podstate sa tam všetci o to staráme a robíme všetko preto aby k zosuvu neprislo.Dokonca som zistil že tam bola kedysi aj Záhradkárska osada od roku cca 1966.Mozno skúsiť založiť znova ZO, ale či by to pomohlo.
pavol54
11.03.22,05:35
Majiteľ pozemku môže kedykoľvek zrušiť nájom pozemku bez dôvodu do 31.10. s ročnou výpovednou lehotou.
Mária27
11.03.22,15:18
Záhradkárse osady boli predmetom konania na súdoch veľakrát, dokonca aj na Ústavnom súde SR a aj na Európskom súde pre ľudské práva. Nedá sa poradiť jednoznačne, lebo prípady sú rôzne, teda rôzne sú aj práva a dôsledky. Ľudia by sa mali viac starať o svoje práva.
Teraz platí zákon č. 64/1997 - pozri si aj jeho predchádzajúce znenia (vpravo Historia aj Vzťahy). https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1997/64/20160701

V § 1 ods. 2 zákona máš poznámku 2) = odkaz na § 872 občianskeho zákonníka (prechodné ustanovenia), podľa ktorého sa "Právo osobného užívania pozemku vzniknuté podľa doterajších predpisov, ktoré trvá ku dňu nadobudnutia účinnosti tohto zákona, mení sa dňom účinnosti tohto zákona na vlastníctvo fyzickej osoby" - to je k 1.1.1992. Mnohí také právo aj mali - ale vlastníctvo si zapísať nedali. Možno to bol aj otcov prípad, keďže platil daň za pozemok. Vy ste teraz nájomcami.