yvica
10.03.22,13:58
prosím vás ako postupovať-teraz sa mi dostala do ruky faktúra z novembra vystavená s dph, ale firma sa stala platcom dph až v decembri. mám podať daňové dph za november alebo dodatočné, alebo čo s tým? ďakujem
Mila123
10.03.22,15:19
DPH bola z druhej strany odpočítaná?
kn-alka
10.03.22,15:33
Aj keď niekto nie je platcom DPH a vystaví faktúru s DPH - musí sumu DPH odviesť štátu.

Ak si si istá, že druhá strana DPH odviedla, tak si môžeš uvedenú DPH uplatniť.
Ak druhá strana DPH nezaplatila, nemáš nárok na odpočet DPH.
veronikasad
10.03.22,19:01
Čítaj pozornejšie na čo sa mila123 pýta...
yvica
10.03.22,22:41
ale ja som sa pýtala na vystavenú faktúru s dph omylom, to je tak keď si faktúry vystavujú sami konatelia a netušia ako. konateľ vystavil faktúru s dátumom dodania 30.11.21 v decembri a uviedol tam aj dph, ale platca dph sa firma stala až v decembri. čiže omylom bola faktúra vystavená s dph. viem, že sa musí odviesť, ale ja sa pýtam ako podať DP DPH, či normálne alebo dodatočné alebo aké? na riadne je už neskoro a dodatočné nemám prečo podávať? poradíte mi? ďakujem
veronikasad
11.03.22,04:42
Mila sa pýtala, či si odberateľ odpočítal DPH...
kn-alka
11.03.22,05:44
podávaš riadne a treba očakávať pokutu

PS: ja osobne som zo zadania nevyčítala, že sa jedná o Vami vystavenú, ja som to pochopila, ako došlú faktúru
yvica
11.03.22,07:48
sorry, áno napísala som, že teraz sa mi dostala do rúk vystavená s dph, mala som to jasnejšie napísať. čiže podám riadne za november. a k tomu či staré doklady, keď firma nebola platca dph môžem doúčtovať do decembra a odpočítať si dph a podať dodatočné, je to správne alebo čo stým? ďakujem
kn-alka
11.03.22,08:14
pri vystavenej fa musíš zaradiť do obdobia vystavenia-dodania - takže musíš podať DPH za november, aj ked ešte nebol platca DPH
a odpočet DPH z dokladov pred tým, než sa stal môžeš len v určitých prípadoch:
https://podpora.financnasprava.sk/448975-Odpo%C4%8D%C3%ADtanie-dane-pri-registr%C3%A1cii
a dáva sa to do prvého DPH na r.30 - u teba teda do decembra
veronikasad
11.03.22,09:32
Zas sa mazu komentáre? Potom vyzerám že trpím samomluvou...
yvica
11.03.22,10:02
to viem, doklady, ktoré mám zaúčtované pred decembrom,
robím tabuľku základ+dph a podám dodatočné kde dph zaúčtujem 343/501,518 a 022 /dph zo zostatkovej ceny/ čiže uvediem do riadka odpočet dph pri registrácii.
ale neviem ako s dokladmi, ktoré sú za staré mesiace a boli doručené teraz, čiže ja ich reálne môžem zaúčtovať už len do decembra a ide mi o to či z nich môžem odpočítaťť dph a podať jedným vrzom dodatočné s opraveným riadkom odpočet dph pri registrácii + tieto staré doklady zaúčtované v decembri? chcela by som to dnes podať, prosím poradiť, ďakujem
veronikasad
11.03.22,12:34
Aké doklady? V decembri nemôžeš odpočítať DPH zo starých dokladov. K 30.11.ste mali urobiť inventúru zásob a z toho môžete uplatniť odpočítanie dane v prvom DP na samostatnom riadku DP.
yvica
11.03.22,12:42
dobre to viem, to tak aj robím (zo zásob, ak je účtovanie spôsobom B a všetky zásoby idú do spotreby? , nie len zo zásob aj zo služieb?(, ale keď mi teraz doniesli doklady za jún..... ako všetci neporiadni konatelia, že nestihnú do decembrových dph, tak ako ich mám zaúčtovat tak jedine v decembri nie? alebo si mám spraviť zvlášť číselný rad zaúčtovať do obdobia s ktorým súvisia a potom odpočítať pri registrácii???? len o toto mi ide čo s nezaúčtovanými dokladmi za staré mesiace, ktoré doniesli teraz, doklady aj dph sa môžu odpočítať do konca roka ale neviem v tomto prípade čo s tým? ďakujem
veronikasad
11.03.22,12:47
Kde si zobrala že aj zo služieb pred dňom registrácie? Kašli na číselný rad, staré doklady pred registráciou zauctuj do novembra
veronikasad
11.03.22,13:00
Ako bola urobená fyzická inventúra zásob, keď teraz riešiš "doučtovanie". Keď sú birdelari a neurobili ju, tak nedostanú späť Dph-cku
yvica
12.03.22,09:57
neviem to zaúčtovať do novembra, lebo už mám účtovaný
december, nesedelo by mi číslovanie. bordelári neurobili musím urobiť ja, zásoby nemajú žiadne majú spôsob účtovania B, čiže z čoho môžem žiadať naspäť ešte som to u nikoho nerobila, majú tam len nejaké pohonné hmoty, spotrebný materiál a auto, ktoré sa odpisuje, telefony a prenájom. na finančnej správe som sa dočítala, že aj zo služieb z prenájmu sa môže odpočítaťť dph pri reg.