Assea
27.09.06,13:36
Skúste mi prosím poradiť s nasledovným problém...
Firma s ktorou spolupracujeme podstupuje momentálen audit kvôli ISO normám a z toho dôvodu mi ekonómka zasielala odsúhlasenie pohľadávok. Polovicu faktúr, ktoré ona eviduje ešte ako neuhradné, mám ja v účtovníctve odpísané.
Sú to faktúry za rok 1998-2002. Majitelia firiem sa dohodli že tieto faktúry sa pri ročných závierkách poodpisujú... avšak sa asi tak nestalo... :confused:

Ako je možné to vyriešiť?
Môžme mať problém ak im teraz pohľadávky odsúhlasíme, aby nemali ťažkosti pri ISO audite???

Ďakujem za každú radu...:mee:
kalkulka
27.09.06,11:43
A z akého dôvodu ste odpísali záväzky?
danusi
27.09.06,11:49
Asi ste odpísali záväzky z dôvodu premlčania, t.j. po 4 rokoch do výnosov.
Ale treba aj takéto záväzky evidovať na podsúvahových účtoch. To, znamená, že oni ich môžu vymáhať od vás aj cez súd, ale keďže sa premlčali, asi neuspejú. Vtedy pochopia, že aj oni si mali robiť inventarizáciu pohľadávok a buď si ich mali od vás pýtať už dávno alebo vytvoriť opravnú položku, poprípade odpísať. Myslím, že ich môžte odsúhlasiť s poznámkou - odpísané.
Jana Acsová
27.09.06,11:53
Ako je možné to vyriešiť?
Môžme mať problém ak im teraz pohľadávky odsúhlasíme, aby nemali ťažkosti pri ISO audite??? Práveže tým, že neodsúhlasíte zostatok, môže sa začať situácia riešiť.
Je predpoklad, že niektorá zo zmluvných strán nepostupovala správne. Ktorá? To bude výsledkom odsúhlasenia.
Jana Acsová
27.09.06,11:55
Myslím, že ich môžte odsúhlasiť s poznámkou - odpísané.Podľa môjho názoru môžu byť zostatky správne, alebo nulové (podľa Vášho vyjadrenia odpísané). Odsúhlasenie zostatku s poznámkou odpísané sa mi javí minimálne rozporuplné vyjadrenie. Také niečo ako ani ryba, ani rak .-)
Assea
27.09.06,11:57
A z akého dôvodu ste odpísali záväzky?

Presne z dôvodu aký uvádza danusi.. z dôvodu premlčania, ale je tam i jedna
faktúra z roku 2003, ktorá bola odpísaná na základe nejakej "šialenej dohody"
medzi majiteľmi firiem. Je žiaľ odpísaná len na našej strane...:mee:
kalkulka
28.09.06,03:43
Presne z dôvodu aký uvádza danusi.. z dôvodu premlčania, ale je tam i jedna
faktúra z roku 2003, ktorá bola odpísaná na základe nejakej "šialenej dohody"
medzi majiteľmi firiem. Je žiaľ odpísaná len na našej strane...:mee:
Treba si dať pozor, či bol u vás tento záväzok ozaj premlčaný. Ak ste v priebehu štyroch rokov po vzniku záväzku odsúhlasovali svoje zostatky, tak by som bola za to, že tento záväzok premlčaný nebol. To ďalšie odpísanie záväzku z r. 2003, to by som sa snažila upraviť dohodu, tak aby mala všetky náležitosti. To, že si dodávateľ túto dohodu nezaúčtoval, to by ma už v tomto prípade takpovediac nezaujímalo. Minimálne na túto pohľadávku mal mať vytvorenú opravnú položku, ak už ju nemá odpísanú. Teraz by som im nikaké odsúhlasenie, ktoré nesúhlasí s mojou evidenciou už nepodpisovala.
Assea
28.09.06,04:12
No ja som im to neodsúhlasila - majiteľovi firmy som povedala že sa pod toto nepodpíšem, podpísal to on. Najhoršie na celej veci je že chyba je (aspoň podľa mňa) na našej strane... myslím, že sme určite nemali odpísať záväzok, ktorý nebol premlčaný a nebol k tej ich "dohode" ani žiadny doklad - ťažko už teraz niečo dokazovať, keď jeden šéf hovorí jedno, a druhý druhé...

Neviem či ja vôbec dokážem teraz ešte ovplyvniť ako to urobili... no podľa mňa je to chyba vtedajšej účtovníčky, že mu niečo také zaúčtovala
liba2
28.09.06,04:14
........faktúra z roku 2003, ktorá bola odpísaná na základe nejakej "šialenej dohody"
medzi majiteľmi firiem. Je žiaľ odpísaná len na našej strane...:mee:
Ak dohoda je podpísaná len jednou stranou, potom je neplatná.
---------
Doplňujem:
čo som tu napísala je síce správne, ale zle som prečítala text od Assea: odpísaná a nie podpísaná.
Assea
28.09.06,04:25
Ak dohoda je podpísaná len jednou stranou, potom je neplatná.

Veď toto :mee: - obávam sa teraz že pri nejakej kontrole by sme mohli mať problémy :mee: Keby nám vyšli v ústrety a pohľadávky odpísali, bolo by to v poriadku?
kalkulka
28.09.06,08:39
Ak by dohoda bola podpísaná oboma stranami a aj naúčtovaná skôr ako uplynie štvorročná premlčacia lehota, bolo by to v poriadku. Ale takto určite nie. Ak odpíšu pohľadávky, tak to bude v poriadku, ale iba v roku 2006, ale nie v predchádzajúcich účtovných obdobiach.
Assea
28.09.06,09:36
Takže zrejme jediné čo nám ostáva je čakať a tŕpnuť či sa na to nepríde... :mee:
Môžu byť za to vysoké sankcie?

mimotemy :mee: niekedy nie je najjednoduchšie prebrať účto so všetkými jeho chybami...:mee:
kalkulka
28.09.06,10:36
U vás to bol záväzok, takže keď ste ho odpísali, tak ste to dali do výnosov.
Ak by nespochybnili inventarizáciu, tak by to bolo O.K. a bez pokút. Ale, ak spochybnia účtovníctvo, tak to už je na ich zvážení. Ťažko je rozprávať o výške pokuty, akú by daňováci mohli vymerať. Nemyslím, žeby to bolo až také strašné porušenie zákona z ich pohľadu, keď to bolo z vašej strany urobené v ich prospech. Ináč v zmysle zákona môžu vymerať sankcie za porušenie zákona o účtovníctve od 1 do 3% z brutto majetku.