shaza
27.09.06,14:59
Dobrý deň, chcela by som poradiť, aký rozdiel je v dlhodobých a krátkodobých pohľadávkach a záväzkoch? Ako to členiť v súvahe podvojného účtovníctva, keď napr. záväzky zo soc. fondu sú v programe Softip evidované v dlhodobých záväzkoch a daňová poradkyňa tvrdí, že to majú byť krátkodobé záväzky? Mám ich na účte 472, t.j. 99. riadok súvahy.
Ďakujem za pomoc.
Jana Acsová
27.09.06,13:06
Je potrebné vychádzať z princípu ... zostatkovej doby splatnosti do a nad 1 rok.

A SF? Bez akéhokoľvek komentára, by mala byť zrejme ako prvá položená otázka. Napr. Aký máte plán čerpania SF? A podľa prvej vety by ste sa mohli zariadiť.

P.S.: a doporučujem sa orientovať aj v zmysle zákona o SF. Čerpanie SF by predsa len malo byť priebežné. A z toho vychádza prvá dedukcia, že aj záväzok by mal byť krátkodobý.
Dav
27.09.06,13:11
Presmerovala by som účet 472 do krátkodobých záväzkov - dá sa to v parametroch pri účtoch, kde je smerovanie do súvahy a výsledovky, ale presný spôsob si už nepamätám - snáď poradia technici zo Softipu, alebo je aj tu niekto, kto robí v Softipe.
mudroš
27.09.06,13:30
Súhlasím s Janou Acsovou.
Problém je ale v tom, že MF SR má asi iný názor. Vo výkaze súvaha nie je v krátkodobých záväzkoch riadok, v ktorom by som ho uviedol.
Do r. 103 sa nehodí, lebo to nie je záväzok z obchodného styku.
V r. 107 kam by patril 472 nie je
V r. 111 je 47X, ale X znamená, že sa tu uvádzajú účty doplnené nad rozsah rámcovej účtovej osnovy.
A navyše v r. 099 je uvedené 472 bez A, t.j. má sa uvádzať celý zostatok, nie ako v ostaných riadkoch pre dlhodobé záväzky.
Ako som povedal, považujem to za nesprávne. Čomu dám prednosť? Správnemu vykazovaniu (krátkodobé) alebo dodržaniu predpisov (dlhodobé).
Ešte že sa MF stará, aby sme sa nenudili.
Jana Acsová
27.09.06,13:42
Obohatíme poznámky o poznámku o SF? .-)
mudroš
02.10.06,13:23
Tam kde je to významná suma, asi by som to v poznámkach uviedol.
Maros75
02.10.06,14:17
Vykazy nepustia a zrejme to treba zatial vykazovat ako MF SR chce.
Ak si dobre spominam, v poznamkach treba o SF pisat.
Jana Acsová
02.10.06,14:27
O vykazovanie v súvahe už zrejme po diskusii nejde. A v poznámkach? Áno ... a tu je už len nastolená otázka na koľkých miestach, resp. v akých súvislostiach.