aneta68125
13.03.22,20:39
Dobrý deň,
pred desiatimi rokmi sme prerábali kúrenie v rodinnom dome z gamatiek sme prešli na ústredné kúrenie. Nebol žiadny problém kotol aj kompletné kúrenie nám spravila firma a vývod z komína máme cez obvodový múr k susedovi. Dnes mi sused povedal , že jemu vadia spaliny z nášho kotla a pošle mi písomnú výzvu, aby sme si komín dali prerobiť. Neviem či ste sa už stretli s takýmto prípadom. Môže sused niečo také požadovať po 10 rokoch? Keď sme kúrenie robili tak nám písomný súhlas nedal , ale komín sme nainštalovali s jeho vedomím.
ivka70
14.03.22,04:53
Moze, ak je komin urobeny tak, ze mu splodiny idu do dvora, domu.
Každému vlastníkovi je uložená všeobecná povinnosť zdržať sa všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv.
Vlastník nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami. Najmä v týchto prípadoch je potrebné vždy objektívne posúdiť intenzitu zásahu, teda to, či konkrétny zásah prekračuje mieru primeranú pomerom.

https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_susedske-vztahy1/
aneta68125
14.03.22,06:09
Komín je umiestnený vo výške 2,5 metra nad zemou, takže spaliny idú hore , nie do jeho dvora.
faro1
14.03.22,06:21
2,5 metra nad zemou je určite cítiť spaliny, keď zafúka vietor.
ivka70
14.03.22,06:31
To je na posudenie, sused moze ziadat, vy zasa preukazat, ze ho to neobmedzuje, tak ako to je spravene.
2,5 m je dost malo napr. ak je to v smere prevazujuceho vetra.
Ved to je menej ako standarna vyska stropu obytnej miestnosti. To mate jednopodlazny dom s rovnou strechou, aby bol komin nad nou?
pavol54
14.03.22,06:33
presne tak, mám taký dojem keď som staval, tak som to mal naštudované, vrch komína musí byť v určitej nad vrchom strechy, neviem či to nie je 1 m
aneta68125
14.03.22,06:40
10 rokov mu to nevadilo a teraz sa dožaduje prerábky kúrenia. Chcem sa informovať, či tento spor rieši súd v občiansko =právnom konaní, alebo stavebný úrad v obci, ktorý vydá nariadenie na jeho podnet.
ivka70
14.03.22,06:42
Asi mu dosla trpezlivost.
Mate ten komin schvaleny na stavebnom urade?
faro1
14.03.22,06:49
Sused sa nedožaduje prerábky kúrenia. Dožaduje sa prerábky vývodu komína.
aneta68125
14.03.22,06:50
Dom je jednopodlažný má klasickú strechu do špica, klasický štvorec, ktorý sa staval v 60 rokoch min. storočia.
ivka70
14.03.22,06:59
Teda komin je nizsie ako strecha, to vam nikto nemohol schvalit, ani pred 10 rokmi.
faro1
14.03.22,07:09
Majú tzv. koaxiálny komín prerazený kolmo cez stenu.
Maroš Plško - Schiedel
14.03.22,07:23
Menili ste zdroj tepla z lokalneho na centralny, teda odvod spalin ste povinny urobit podla aktualne platnej legislativy. Gamatky sa riadili inymi predpismi ako lokalny zdroj tepla s obmedzenym vykonom.
Aktualne platnou legislativou je Vyhlaska 410/2012, ktora urcuje minim. vysku vyustenia spalin 4 m nad terenom. Dalej polohu ustia komina podla prilohy v uvedenej vyhlaske urcuje
STN EN 15287 – 1+A1 Komíny. Navrhovanie, montáž a prevádzkovanie komínov. Časť 1: Komíny pre otvorené spotrebiče palív (konsolidovaný text)
aneta68125
14.03.22,13:25
Takže budem musieť kontaktovať kominára, alebo nejakú firmu, ktorá by to urobila. Robila nám to firma, ktorej som riadne zaplatila a nikto z nich ma neupozornil, že treba vymurovať komín na spaliny. Ako teraz postupovať komín máme starý, nepoužívame ho, dá sa použiť?
Ako postupovať vie niekto poradiť?
Maroš Plško - Schiedel
14.03.22,13:35
Skor si myslim, ze vacsi zmysel bude mat postavit kovovy komin popri fasade. Ako daleko mate od kotla stavajuci komin?
aneta68125
14.03.22,15:01
Ďakujem Vám , že mi pomáhate. Chcela by som upresniť termín montáže . Bolo to v roku 2010 v auguste, ešte sme stíhali dotácie od SPP na kondenzačné kotle, pozerala som doklady.
Komín máme od kotla cca 3 metre, možno by sa dal len otočiť komín tak že by nešiel von cez obvodový múr ae šiel by do komína.
Veľmi Vám ďakujem.
aneta68125
14.03.22,15:48
Chcem sa ešte spýtať, aká bola norma v roku 2010 ,ktorá sa týkala odťahu spalín cez stenu . Neviete mi ešte poradiť ? Možno je montáž v zmysle legislatívy platnej v roku 2010?
veronikasad
14.03.22,16:00
Ak by sused takto riesil komin, tebe by spaliny nevadili?
aneta68125
14.03.22,17:23
Máme takto tiež riešený komín od suseda a dokonca kotol osadzovali v roku 2021. Prečo by som mala niečo namietať. Keď môže nech si pomôže.
lapejko
17.03.22,19:11
Po desiatich rokoch by sa už oplatilo kotol vymeniť, predpokladám, že ide o plynový.
Ak by sa montoval kondenzačný, nový hliníkplastový dvojplášťový komín popri fasáde nie je problém, cca do 400,00 eur.
buchač
18.03.22,06:20
Výmena ?
...a to už prečo ?
Aby firma zarobila, aby montážnici zarobili...???
Hm...a nebolo by dobré už urobiť aj komplet výmenu kúrenia ?

Cena 400€ ?
...a to sa kde za takéto sumy pracuje ?
Kuwa, šak len materiál koľko vyjde.
Práca je už iný level...šialené cifry.
fortunka
18.03.22,14:47
Komín ste riešili riadne cez stavebný úrad, máte povolenie a všetko k tomu? INak sa spor bude riešiť najskôr cez obec.
A inak má pravdu, spaliny vo výške 2,5 sú málo.. my sme museli komín pece vo vonkajšej kuchyni dať na cca 5m (nepamatam si presne cislo)... a dost to kontrolovali. Plus nemohla som to dat tak, aby som vycmudila susedov, cize urcite by mi nedovolili dat takyto "komin" smerom na suseda, ak tam ma napr. obytne miestnosti/okna... . Rovnako aj vsetci okolo co kuria pevnym palivom maju vyvod riadne na strechy komínom... nie do bocnej steny.
Poradte sa na stavebnom urade teda...
lapejko
20.03.22,16:40
Tiž ce rad vidzim...áno, toľko stojí materiál 6m dvojkomína Cox Gealan. Kratší, od inej značky možno aj lacnejšie.