Tinytiny
16.03.22,09:00
Ahojte, chcem kúpiť murovanú chatu, so súpisným číslom. Majiteľ v nej celoročne býval. Kupujem to cez realitku. Tá mi teraz však povedala, že táto chata nie je skolaudovaná, preto môže byť problém s hypotékou. Som v tých všetkých povoleniach úplne stratená, ako môže mať neskolaudovaná stavba súpisné číslo? Tiež by som rada vedela, čo vlastne treba urobiť, aby bola stavba riadne skolaudovaná. Neviem ani, či vôbec bolo realizované stavebné povolenie, atď... Poraďte, ako to uviesť na pravú mieru. Doplnená informácia: samotná chata skolaudovaná je. Problém je, že pán dostaval prístavbu nad pivnicou a zriadil v nej kúpeľňu, na túto prístavbu nie je stavebné povolenie a pivnica je zakreslená ako samostatný objekt. Výstavbou kúpeľne nad ňou sa však vytvorilo spojenie s chatou. Dalo by sa to riešiť ohlásením drobnej stavby?
ivka70
16.03.22,08:04
Nechaj majitela, nech to da do poriadku aj papierovo.
Az potom kupuj.
Supisne cislo mohla dostat nejaka chatka, ktora stala predtym na mieste "domu" . Ak vsak stavebne zmeny nie su nikde zaregistrovane, budes s tym mat len problemy. A brat na toto hypoteku, je cisty hazard. Ved si zisti na stavebnom urade, co pod tym supisnym cislom eviduju a ake zmeny tam boli registrovane.
Chobot
16.03.22,08:51
Čiže chatka bola riadne skolaudovaná, ale prístavba nie. Preto má chatka súpisné číslo.

S hypotékou budeš mať problémy, lebo k hypotéke potrebuješ znalecký posudok a ten ti znalec nevyhotoví, ak je prístavba čierna stavba, lebo to bolo urobené bez stavebného povolenia.

Nech to dá pôvodný majiteľ do poriadku, alebo nech ti dá takú cenu, ktorá ti bude kompenzovať všetky starosti s legalizáciou čiernej stavby.

Len ohlásenie stavby nebude stačiť. Budeš musieť vybaviť stavebné povolenie na prístavbu, tú potom skolaudovať a zapísať do katastra. Až potom ti znalec vystaví čistý znalecký posudok.

Je na tebe, ako sa rozhodneš. Ak to kúpiš, nebude to bez problémov, ale všetko sa dá vyriešiť.
d4ny19
17.03.22,04:03
Co som sa radila s nasim financnym (tiez sa mi zapacila jedna celorocna chata, zvazovali sme ci kupit to alebo RD klasicky), tak mi povedal ze na chatu banky hypotekarny uver nedavaju, maximalne nejaky spotrebny uver na 8 rokov.
Nezistovala som uz potom viac podrobnosti
ivka70
17.03.22,05:00
to zasa nie je pravda, mame bez problemov vybavenu hypoteku na celorocne obyvany objekt urceny na sport a rekreaciu (kvoli pozemku sa nemohol kolaudovat ako dom) a tymto objektom tu hypoteku aj rucime ( nebol otreba inu zabezpeku).... takze vase financne bude asi z radu kvazifinancnych poradcov, ze :) ?
ivka70
17.03.22,05:01
Dalo by sa to riešiť ohlásením drobnej stavby? Nedalo .... spojenim uz asi podorys prekracuje normy povodnej stavby ....
d4ny19
17.03.22,05:02
To uz neviem :-D mozno zalezi, je to pripad od pripadu. Ja som sa pytala na konkretnu oblast u nas, kde tie stavby stoja
Asi mal konkretne s tym miestom taku skusenost
ivka70
17.03.22,05:03
skor o tom asi prd vedel .... :) ako taki financni poradcovia standardne