Gong
16.03.22,21:04
Advokatska kancelaria - sro_platca DPH vystavila faKtúru živnostníkovi_platca DPH (v roku 2021), faktúra vystavená na právne služby, ktoré sa týkali brata živnostníka, Následne tento živnostník refaktúroval právne služby svojmu bratovi (FO), živnostník nemá v predmete podnikania_právne služby. A teraz vyzval brat živnostníka nášho klienta k náhrade škody - chce aby mu bola vrátená suma za právne služby.
Dnes sme zistili, že tento živnostník už nie je platcom DPH.
1.Môže živnostník refaktúrovať právne služby, ak ich nemá v predmete podnikania?
2.Môže advokat.kancelaria faktúrovať živnostníkovi právne služby poskytnuté inej osobe? ..... živnostník sa ohradzuje tým, že dlhodobo spolupracuje s AK a má priaznivejšie sadzby. Viete ma prosím odkázať na nejaké §§-y?
ivka70
17.03.22,06:19
zakladna otazka je, ako moze zivnostnik uctovat (a platit) faktury, ktore nijako nesuvisia s predmetom jeho podnikania?
Gong
17.03.22,06:46
Mne to tiez nedava zmysel, ohradza sa tym ze to sprostredkoval a sprostredkovatelsku cinnost ma v predmete
ivka70
17.03.22,06:50
A kolko bratovi vyfakturoval nad ramec dodanej sluzby za sprostredkovanie? :D
Gong
17.03.22,10:53
nad ramec nic nefakturoval, len tú istú sumu
ivka70
17.03.22,11:02
cize neslo o podnikanie za ucelom zisku ... a dalsia vec, transferovu dokumentacu ma, ked fakturuje bratovi? :)

Ale ved on si zodpoveda za svoje uctovnictvo ... aj v pripade kontroly, nie ....?