volodaaaa
16.03.22,22:40
Ahojte,

do predmetu podnikania PO som zaradil prenájom vozidiel, keďže jedno vozidlo v našom vozidlovom parku nie je až tak využívané a najdrajšie vozidlo je to, ktoré stojí.

Chcel by som sa v súvislosti s týmto informovať, ako to správne účtovať a kedy.

V princípe ide o tri finančné operácie:
- prijatie kaucie,
- prijatie platby za požičanie,
- vrátenie kaucie.

Začnem kauciou. Na stole máme dve možnosti:
- vopred prevodom na faktúru alebo
- na mieste v hotovosti cez eKASU.

Rovno skočím aj na vrátenie kaucie, tu ma napadá
- dobropis a prevodom alebo
- na mieste v hotovosti cez eKASU.

Súhrnná otázka: je nutné dávať kauciu do účtovníctva? Ak áno, tak si viem predstaviť, že prijatie kaucie by bolo štandardne 211/315 resp. 221/311 a fakturácia by bola 315/602, resp. 311/602 (kaucia nie je predmetom DPH. Vrátenie kaucie by bolo formou dobropisu, teda 0/315,-602 resp. 0/311,-602 a finančná operácia 315/211, resp. 311/221.

Nejde to jednoduchšie? Žijem v predstave, že akonáhle vystavím pokladničný blok alebo faktúru, musí to ísť do výnosov/nákladov.

Všimol som si, že veľa obchodníkov (ktorých služby som využil), preferuje platbu v cashi na paragón. Je to legálne?

Účtovanie samotnej služby problem nie je. Len sa chcem spýtať, ktorý model mi odporúčate. Platiť vopred, alebo platiť po vrátení?

Nemám zatiaľ v úmysle kvôli tomu riešiť POS terminál a preto ma napadlo, že ak by niekto chcel platiť prevodom, tak môže aj vopred. Mal som to premyslené podobne, ako to má websupport. Zaslať preddavkovú nedaňovú faktúru a po obdržaní platby vystaviť ostrú faktúru. Ľudia, ktorých som sa na to pýtal mi vraveli, že to nie je zlý model, ale že bude s tým veľa byrokracie, že radšej v cashi na eKASU po vrátení.

Na internete som našiel kopec článkov k tomu a mám pocit, že je možné takmer všetko :D Preto som sa chcel poradiť, či nemáte príklady dobrej praxe.

Ďakujem :-)