Ricky1
18.03.22,21:06
Dobry vecer, chcem sa opýtať, či je tehotenský príspevok zdaniteľný príjem pre zamestnankyňu. Podľa mňa nie, nakoľko je to nemocenská dávka. Len ma zmiatol názor, že kedže sa poberá v čase, keď zamestnankyňa pracuje, a není k tomu žiadne usmernenie, treba to zarátať. Ďakujem za každú odpoveď :)
Tweety
18.03.22,20:12
Nie je to zdaniteľný príjem.
Katy a R
18.03.22,20:18
Pokiaľ viem, tak je to dávka sociálneho poistenia - či? (presne je to tehotenské, nie nemocenské;)
Aké usmernenie potrebuješ??? - zákon hovorí presne ;)
zze/2003-595/9/2/a
veronikasad
18.03.22,20:23
Nie je zdanitelný príjem, ale zahrňa sa do vlastného príjmu manželky, pokial si na ňu manžel uplatňuje NČZD.
kn-alka
18.03.22,20:28
Podľa mňa ani neexistuje taká dávka zo sociálnej poisťovne, ktorá by bola zdaniteľným príjmom.
Ricky1
18.03.22,20:31
Ďakujem Vám veľmi pekne. Myslela som si teda správne. Niekedy prestávam asi veriť aj sama sebe, keď stále príde niekto s novou múdrosťou.
Ricky1
18.03.22,20:35
Ďakujem :) áno, dávky sociálneho poistenia - nemocenské dávky. Pani sa ohrádzala tým, že na finančnej správe tehotensky príspevok neni napísaný.. ????
Ricky1
18.03.22,20:36
Ďakujem
Ricky1
18.03.22,20:37
Ďakujem.
Ricky1
18.03.22,20:40
Tiež si myslím, ale zmiatla ma tým, že to není uvedené na finančnej správe, a dostávala to počas práce. Tak som to chcela radšej overiť.

Dávky sociálneho poistenia oslobodené od dane z príjmov
Dani z príjmov nepodliehajú dávky vyplácané podľa zákona o sociálnom poistení, ako aj štátne sociálne dávky, a to:

Nemocenské dávky

nemocenské
ošetrovné
vyrovnávacia dávka
materské
Katy a R
18.03.22,20:52
jednoducho platí zákon - toť vsjo:) .( Aj z 595/2003 ajz 461/2003) Neviem, kde na FS to "nie je napísané" - najskôr si uvedom, že dávka "tehotenské" je nová dávka- vlastne ani rok sa ešte nevypláca ;) - takže si treba pozrieť aj dátum - že kedy je nejaký článok písaný. Samozrejme do "príjmu manželky" idú aj nezdaniteľné príjmy (to už ale je o inom)
Ricky1
18.03.22,21:10
Ja tomu rozumiem, len niektorý ľudia to nejdú pochopiť, a ja potom uz pochybujem o sebe. Toto mi poslala, že tehotenské tam neni uvedene, a ak jej príde pokuta, že sa to tam nezarátalo. Tak ak sa jej to aj tak nebude páčiť, tak nech si to tam zaráta sama, a bude spokojná. Niekedy už naozaj nemám energiu na týchto ľudí, čo vedia všetko lepšie. Ďakujem za uistenie, že rozmýšľam správne :D pekný víkend prajem :)

Dávky sociálneho poistenia oslobodené od dane z príjmov
Dani z príjmov nepodliehajú dávky vyplácané podľa zákona o sociálnom poistení, ako aj štátne sociálne dávky, a to:

Nemocenské dávky

nemocenské
ošetrovné
vyrovnávacia dávka
materské
kn-alka
21.03.22,06:41
Definícia/Účel dávky
Tehotenské ako nová nemocenská dávka sa poskytuje od 1. apríla 2021:

https://www.socpoist.sk/tehotenske/69383s

ak je to nemocenská dávka, tak to nie je zdaniteľný príjem