Mirka80
21.03.22,10:35
Dobrý deň prosím Vás je možné si vybrať že nechcem byť mikrodanovnik aj keď splním všetky podmienky?
Ďakujem M.
kn-alka
21.03.22,09:40
a kde máš uvedené, že musíš byť mikrodaňovník?
Mirka80
21.03.22,09:47
Na skoleni vraveli ze bud som alebo nie som.. ze tam si nemôžem vyberať

V metodickom pokyny fin správy zase uvádzajú ze sa za nedostatok nepovažuje ak sa rozhodnem postavenie mikrodanovnika nevyužiť aj keď sú splnené podmienky
kn-alka
21.03.22,12:59
a v čom teda vidíš problém? proste nevyužiješ poskytnuté "výhody" a basta, je to len možnosť, nie povinnosť
kn-alka
21.03.22,13:02
Uplatňuješ nejakú z týchto výhod? ak nie, tak je úplne jedno, či sa považuješ, alebo nepovažuješ za mikrodaňovníka

Aké daňové výhody vyplývajú z inštitútu mikrodaňovníka?
Daňovníci, ktorý budú mať v zdaňovacom období postavenie mikrodaňovníka, budú môcť využívať nasledujúce zvýhodnenia:

zvýhodnené podmienky pre odpisovanie hmotného majetku,
zvýhodnené pravidlá odpočtu daňovej straty,
zavedenie možnosti tvorby daňových opravných položiek k pohľadávkam v súlade s účtovnými,
použitie 15% sadzby dane z príjmov. - pri tejto výhode je použitie sadzby automatické a vôbec nesúvisí s tým, že si, alebo nie si mikrodaňovník, sadzba dane je zákonom daná na základe obratu

https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/mikrodanovnik-vyhody-2021
Mirka80
22.03.22,08:10
Ďakujem
Nevyuziva žiadne
zuzumojko
08.02.24,08:56
Staršia téma síce už..ale ja som čítala, že postavenie mikrodaňovník nie je možnosť..kto podmienky spĺňa, vzťahujú sa na neho pravidlá pre túto kategóriu. Avšak výhody, ktoré mikrodaňovník má sú pre neho voliteľné, vybrať si ich môže no nemusí.

Tak teda neviem ako to je.
kn-alka
08.02.24,10:47
prečítaj si poučenie na vyplnenie daňového priznania:

U daňovníka, ktorý spĺňa definíciu mikrodaňovníka podľa § 2 písm. w) zákona a uplatnia sa
u neho ustanovenia zákona zvýhodňujúc mikrodaňovníka vo vybraných daňových oblastiach
(napr. odpisy, opravné položky k pohľadávkam, odpočet daňovej straty), sa na strane
1 zaškrtne pole označujúce mikrodaňovníka.


1. podmienka: spĺňa definíciu
2. podmienka uplatní si výhody

môže, ale nemusí
zuzumojko
09.02.24,09:03
Aha, tak jasné. Ak tie výhody uplatní. Ďakujem tak objasnené.