janiely
23.03.22,06:59
Dobrý deň.

Rada by som sa opýtala na finančné východisko z hore uvedenej tragickej udalosti. Chceli by sme využiť možnosti, ktoré štát ponúka.
Manžel je zamestnaný na TPP.
Manželka (nebohá) akurát čerpala rodičovský príspevok na dieťa.
Predpokladám, že manžel si na SP pôjde vybaviť vdovecký a sirotský pre dieťa - ako prvé.
1/ môže manžel popri svojej práci poberať aj rodičovský príspevok na dieťa (z UpsVar)? A zároveň aj vyššie uvedené dávky - sirotský dôchodok a vdovecký dôchodok (zo SP) a predpokladám, že aj prídavok na dieťa (Upsvar) ?

Ak nám niekto vie pomôcť v tejto situácii - rýchlo sa zorientovať a využiť finančnú podporu zo strany štátu - budem nesmierne vďačná.

Otázka vlastne znie, aké sú všetky štátom ponúkané finančné možnosti z tejto situácie? Ako to všetko zosúladiť, aby sa to zároveň nevylučovalo?

2/ teraz ma napadla ešte taká vec, že ak by sa manžel dal na materskú dovolenku (z pohľadu soc.poist.="rodičovská" keďže mužovi materská neprináleží) - dieťa má len 21 mes. A otvoril by si nový pracovný pomer so zamestnávateľom (aby mohol naďalej pracovať a poberať aj príjem zo zamestnania, čítala som, že pracovať by nemohol na tú zmluvu, na ktorej by si uplatňoval materskú dovolenku, ale ak si otvorí ďalšiu zmluvu, tak by sa to dalo "Môže však uzatvoriť nový pracovný pomer alebo dohodu (v prípade súčasného zamestnávateľa musí ísť o iný druh práce), prípadne si môže založiť živnosť".) Tak takto by tp mohlo vyjsť najlepšie, nie? Poprosím o Vaše skúsenosti a odbornú stránku tejto veci.

Ďakujem ešte raz.
veronikasad
23.03.22,06:08
Kto sa bude starať o dieťa, keď manžel pracuje?
veronikasad
23.03.22,06:10
Do dovŕšenia troch rokov veku má otec dieťa nárok na rodičovský príspevok aj v súbehu so zamestnanim
janiely
23.03.22,07:29
pracuje z domu už dlhší čas. bývajú spolu so starými rodičmi.
cinky16
23.03.22,07:38
otec ma narok aj na poberanie materskeho, ale ci v subehu s TPP, to neviem
janiely
23.03.22,08:01
ja som sa dočítala, že je možný aj súbeh materskej + TPP ale musí ísť o iný-nový prac. pomer/dohodu na iný druh práce (ak u toho istého zamestnávateľa). Proste, že na 1 pôvodný pracovný pomer mu bude evidovaná materská a na 2 pracovný pomer (na iný druh práce) bude pracovať a poberať príjem. Len sa potrebujem uistiť, či je to naozaj tak, ako som sa dočítala na internete.
cinky16
23.03.22,08:31
najlepsie je zavolat si na socialnu poistovnu a informvoat sa tam
veronikasad
23.03.22,08:34
Je to tak ako si sa dočítala, musí byť zabezpečená starostlivosť o dieťa a kratší úväzok, ak otec pracuje. Možno by to šlo aj u pôvodného zamestnávateľa zmenou pracovnej zmluvy.