zuzana29
28.09.06,07:44
Dobré ránko poraďáci,
vedel by mi prosím niekto poradiť ohľadom obratov? manžel je živnostník a chce sa zaregistrovať ako plátca DPH a potrebuje predložiť obraty. vystavoval faktúry v Kč a preto sa chcem spýtať podľa akého kurzu sa tieto úrahy prepočítavajú? faktúry mu boli uhrádzané v hotovosti. A treba tieto čísla predložiť na nejakom formuláre alebo sa priamo vpíšu do žiadosti o registráciu plátcu DPH na daňovom úrade?
prosím poraďte mi
ďakujem
daniek
28.09.06,06:13
a komu potrebuje predložiť obraty? daňovému úradu? veď existuje aj dobrovoľná registrácia dph.
zuzana29
28.09.06,06:29
ano daňovému to mi povedala pani úradníčka ... tak teraz neviem
daniek
28.09.06,06:44
pozri § 5 ods. 4 - povinná registrácia je viazaná na dosiahnutie obratu. Okrem toho zákon umožňuje aj dobrovoľnú registráciu na dph ktorá sa neviaže na dosiahnutie obratu a zdaniteľná osoba môže požiadať o registráciu za platiteľa dane aj pred dosiahnutím obratu pre povinnú registráciu. O dobrovoľnú registráciu môže požiadať aj osoba, ktorá ešte neuskutočnila žiadne zdaniteľné obchody, avšak má zámer vykonávať podnikateľskú činnosť a jej registrácia je nevyhnutná z dôvodu prípravy na budúce zdaniteľné obchody.
žiadosť o registráciu za platiteľa dane sa podáva na osobitnom tlačive, ktoré poskytne žiadateľovi daňový úrad. po odovzdaní vyplneného tlačiva daňový úrad preverí všetky údaje a v prípade pochybností o ich správnosti alebo úplnosti vyzve žiadateľa, aby údaje vysvetlil, doplnil alebo zmenil.
Marína
28.09.06,06:46
Obraty už máš prepočítané kurzom pri zaúčtovaní do peňaž.denníka. Ak sa chce stať platcom DPH od 1.10. tak spočítaj z PD všetok zdaniteľný príjem od 1.10.2005 do 30.9.2006. Suma obratu sa vpisuje priamo do žiadosti o registráciu.
zuzana29
28.09.06,06:51
ďakujem moc za rady :-)))
jedná sa vlastne o to že manžel má živnosť od januára na služby v poľnohospodárstve a od septembra aj na obchodnú činnosť lebo si chceme otvoriť predajňu tak preto sa chce zaregistrovať ako plátca DPH
zuzana29
28.09.06,10:56
ešte som sa chcela vrátiť k tomu prepočtu ja nemám účtovný program peňažný denník vypisujem ručne :-) tak mi prosím poraďte
ďakujem
sta
28.09.06,11:02
prepočítaš ich kurzom NBS v deň prijatia platby. :rolleyes:
zuzana29
28.09.06,11:22
môžem použiť kurz z internetu však? je tam len jeden pre devízy takže nemám z čoho vyberať :-)
vďaka moc za radu
sta
28.09.06,11:34
jasné, na stránke www.nbs.sk (http://www.nbs.sk) si klikni v menu na "kurzový lístok", sú to oficiálne kurzy národnej banky slovenska. :)
zuzana29
28.09.06,11:39
už to mám všetko prepočítané ..... v´daka vám díííky moc
zuzana29
29.09.06,10:16
ahojte poraďáci tak som tu zase
manžel ma presviedča že ako plátca DPH nakupuje tovar bez DPH ale s DPH ho predáva má pravdu?
evina
29.09.06,10:22
ahojte poraďáci tak som tu zase
manžel ma presviedča že ako plátca DPH nakupuje tovar bez DPH ale s DPH ho predáva má pravdu?

Neviem, či si sa vyjadrila úplne presne, ale v zásade ako platiteľ DPH môže nakúpiť niektoré tovary od neplatiteľa DPH, t.j. nemá nárok na odpočet DPH, ale on ako platiteľ DPH uplatňuje a odvádza DPH na svoje služby a tovary /pokiaľ nie sú v zmysle zákona o DPH od nej oslobodené/ vždy. Preto je pre neho samozrejme výhodné nakupovať tovar len u platiteľov DPH...
zuzana29
29.09.06,10:28
ďakujem za radu vravela som mu že je to tak že od platiteľa DPH nakupuje aj s daňou a on trvá na svojom že nie
díííky moc
evina
29.09.06,10:31
ďakujem za radu vravela som mu že je to tak že od platiteľa DPH nakupuje aj s daňou a on trvá na svojom že nie
díííky moc

Zrejme ho niekto pomýlil v tom zmysle, že tú DPH si môže od svojej výstupnej dane odpočítať a teda vlasne v niektorých prípadoch akokeby ju neplatil, napr. pri NO to tak môže pri nesprávnej interpretácii pochopiť :)
zuzana29
29.09.06,10:37
asi hej a môžete mi poradiť ako sa účtuje a platí DPH pri nákupe tovaru v ČR?
evina
29.09.06,10:44
asi hej a môžete mi poradiť ako sa účtuje a platí DPH pri nákupe tovaru v ČR?
A už sme doma:) V tomto prípade, ak nakupuje tovar v ČR od platiteľa DPH nakupuje ten tovar bez DPH- ide o nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu EÚ a on vykonáva tzv. samozdanenie /zjednodušene povedané priznáva daň aj na vstupe aj na výstupe/. O tom tu už bolo veľa napísané a aj v odborných článkoch tu na porade - treba si dať do lišty hore "hľadať" slovo "samozdanenie"..., resp. nadbudnutie tovaru z EU...
zuzana29
29.09.06,10:52
díííky ..... asi toto ho poplietlo