vavrinko
26.03.22,18:52
Ahojte.
Žijem v rodinnom dome s mamou a bratom. Dom je písaný na mňa a mama v ňom má právo doživotného bývania. Môj brat má 25 rokov, už 3x nespravil záverečné skúšky na univerzite. Tvrdí, že sa chce vrátiť do školy, ale už 3/4 roka je doma a len sa hrá hry na počítači. Dohováranie či rôzne apelovanie nezaberá, brat sa vždy urazí, obviní nás z citového vydierania alebo sa zavrie v izbe.

Poraďte mi prosím niekto nejaký právny spôsob ako od neho vymáhať peniaze za energie a jedlo, ktoré spotrebuje.
jslancik
26.03.22,18:42
každé riešenie chce "gule". ak sa s ním nedá podobrotky, tak choďte na to pozlotky. napr. si na dome vymeň zámky. predpokladám (aj keď asi to tak nebude), že mu nik u vás nevarí a k spoločným obedom ho nevoláte, keď sa na nich nepodieľa. A ak vám kradne jedlo z chladničky, tak aj na to existuje riešenie. nie je síce elegantné, ale zamknutie chladničky funguje...
odpojenie zásuviek v jeho izbe by sa tiež dalo vyriešiť celkom jednoducho.
mimochodom, právna cesta neexistuje. squattera z domu tak ľahko súdne nevyženieš.
vavrinko
26.03.22,19:42
Fu, až takto, hej? Ono to nie až také zlé, že by kradol jedlo z chladničky. On aj navarí, keď mu človek povie. Ide o to, že si nehľadá prácu, ani neštuduje a varí na plyne a elektrine vodu a jedlo, ktoré ide z maminho vrecka.
Nechcem ho hneď vyháňať. Skôr som dúfal, keby sa dalo od neho nejako vymáhať finančné príspevky. Spraviť z neho nejakým spôsobom "nájomníka" po právnej stránke. V zmysle, že ak nezaplatí mesačnú rentu tak príde exekútor a zhabe mu osobný majetok alebo tak...
Odpojiť mu zásuvky si nemôžem dovoliť, lebo náš dom je tak dementne postavený, že môj internetový kábel ide z jeho izby, takže on mi môže kedykoľvek odpojiť sieť, ktorú potrebujem na prácu. Navyše brat je obrovské agresívne hovädo.
Mila123
26.03.22,20:29
prečo býva vo vašom dome? má užívacie právo ?
vavrinko
26.03.22,21:22
Má tu akurát trvalé bydlisko. Na darovacej zmluve po otcovi je okrem obdarovaného (mňa) uvedená len matka s právom doživotného užívania.
Mila123
26.03.22,21:36
mám tomu rozumieť, že je to Váš i bratov rodičovský dom, teda tam vyrastal?
vavrinko
26.03.22,23:02
Hej. Tak.
Jarka 1
27.03.22,06:51
A čo na to hovorí mama? Aký je jej postoj k problému?
vavrinko
27.03.22,07:26
Vyhýba sa riešeniu. Hovorí, že nevie čo si s ním počať a že nemá energiu alebo čas. (čo jej z jednej strany verím, lebo má ozaj vyčerpávajúcu robotu) Keď sa s ňou o tom bavím je podráždená. Bratovi nevie dať nejaké ultimátum... Mne hovorí, že na to nemám právo, lebo som jeho brat a nemám ho čo vychovávať. Pričom doteraz to bolo tak, že brat sa sám rozhoduje, čo bude robiť (ako napríklad, že nebude teraz rok chodiť do školy a nechá sa vydržiavať) a ona mu na to max čosi povie, ale v podstate robí to čo chce on. Potom frfle.

Začínam mať pocit, že sa budem musieť zrejme povadiť aj s mamou.
pavol54
27.03.22,07:51
takže tým že otec daroval LEN jednému, vlastne druhého "vydedil" No ja ako neobdarovaný by som bol nepríjemný
kopretinka
27.03.22,11:24
otec asi vedel,prečo to urobil.....
vavrinko
27.03.22,11:53
Otec daroval druhému dom po prarodičoch, ktorí tam tiež majú právo doživotného užívania. Dokonca je to dom väčší, z lepších čias, s malým neobývaným bytom pristavaným na záhrade, kde dožila prababka. Takže brat je zabezpečený a má kam ísť.
pavol54
27.03.22,12:13
On má svoj a býva v cudzom? Tak ho pošli do svojho, bezdomovec neostane, nech sa stará. Alebo chod za právnikom a spíš nájomnú zmluvu, v prípade ak ti nezaplatí nájomné padne jeho dom exekútorovi a to si rozmyslí
vavrinko
27.03.22,15:39
Možnosť sa mi páči. Zaujímalo ma ako to dosiahnuť. Najlepšie asi bude ak sa poradím o detailoch s právnikom.
buchač
27.03.22,15:47
vavrinko (Dnes 18:39) Možnosť sa mi páči.
=================
SI mäkký ...
Možnosť je len jedna. VYDRBAŤ a fertig !

P.S.:
Dovolím si tvrdiť, že ešte aj o matku sa ty postaráš !
Jarka 1
27.03.22,16:09
Brat býva v tvojom a nie vo svojom. Ak je to možné, skús sa na oplátku na pár mesiacov presťahovať do jeho a prestaň prispievať na spoločnú domácnosť brata s matkou. Možno sa matka potom spamätá, keď jej zostane vydarený synáčik na krku a bude ho musieť živiť.
erass
28.03.22,15:28
Zdravim, tak tu by som volil cestu bezdovodneho obohatenia podla obcianskeho zaknnika 40/1964 Zb:
§ 451
(1) Kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať.

(2) Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.

Cize, ak vy platite energie a dalsie vydavky na byvanie aj za Vasho brata bez pravneho dovodu, tak sa bezdovodne obohacuje a ziskava majetkovy prospech. Doporucujem ho pisomne vyzvat, a urcit datum od kedy sa bude podielat na vsetkych vydavkov spojenych s byvanim a akym sposobom. Ak by to nerespektoval, nasledne je mozne vymahat celu sumu sudnou cestou. Upozornujem, ze je trojrocna premlcacia doba.
buchač
28.03.22,15:43
Predpokladom zodpovednosti za získané bezdôvodné obohatenie nie je protiprávne konanie obohateného ani jeho zavinenie, ale objektívne vzniknutý stav obohatenia, ku ktorému došlo spôsobom, ktorý právny poriadok neuznáva.