PetraBar
28.03.22,10:31
Ahojte,
prvýkrát som sa stretla s tým, že na potvrdení o zdaniteľných príjmoch FO je vyplnený aj riadok 10., ktorý sa týka zrazených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie.
Je to povinnosť alebo možnosť si touto sumou znížiť základ dane v daňovom priznaní?
Keďže nemám zmluvu s DSS neviem overiť či má nárok na toto zníženie. (ide o par eur)
Ďakujem za rady
veronikasad
28.03.22,08:35
Nemáš znižovať ZD len na základe sumy uvedenej v potvrdení. Zmluva musí spĺňať podmienky na uplatnenie, zamestnanec si mal vyžiadať Potvrdenie od DSS.
kn-alka
28.03.22,08:36
1. nie je to povinnosť, je to len možnosť
2. k DP nie je povinnosť priložiť aj potvrdenie z DSS, ale na vyzvanie DÚ ho treba predložiť, takže ja automaticky prikladám k DP aj potvrdenie z DSS - DSS vydáva toto potvrdenie len tomu, kto má nárok na odpočet a nemusím premýšlať a študovať zmluvu
PetraBar
28.03.22,09:05
Ano samozrejme, ale zmluvu nemam k dispozicii a ani ju pravdepodobne tak skoro mat nebudem.... Len som chcela vediet ci je to povinnost a mam trvat na tom aby tu zmluvu hladal, pripadne si ju vyziadal... Kedze to nemam ako skontrolovat ci splna podmienky tak si tuto sumu nebude uplatnovat a vybavene
A dakujem za radu :)
PetraBar
28.03.22,09:08
Ďakujem pekne, budem vedieť do budúcna :)
veronikasad
28.03.22,11:09
Nie je povinnosť uplatniť si odpoc.polozku na DSS.