kahu
28.09.06,08:16
Ahojte poraďáci,

chcem sa Vás spýtať slovenská firma nám má dodať tovar. Ten tovar je ešte na mori môže nám vystaviť ostrú faktúru aj s DPH ak ešte tovar nemáme? Alebo má vystaviť preddavkovú faktúru bez DPH? Platí tu aj to, že keď zaplatíme za tú preddavkovú faktúru musí nám firma vystaviť do 15 dní faktúru aj s DPH?
Ako by ste ošetrili dokladovo to, že tovar ešte nemáme a firma chce nejakú zálohu? Ďakujem
danusi
28.09.06,07:07
Zahraničie môže vystaviť ostrú faktúru, nakoľko akonáhle opustí tovar hranice ich štátu (aj keď sa jedná o tretie krajiny), už sa stávate majiteľom tovaru vy, ak to nie je ošetrené v zmluve s dopravcom.
DPH si môžte odpočítať podľa dátumu vystavenia faktúry, nie kedy ste ho skutočne prijali. To je podľa zákona o DPH.
danusi
28.09.06,07:10
Pozabudla som, ak vám bude fakturovať zahraničný dodávateľ, mal by vám vystaviť faktúru bez DPH a vy si urobíte samozdanenie. Ak slovenský dodávateľ, tam sú výnimky v zákone o DPH. Ale myslím, že on vystaví fa s DPH, nakoľko je objednávateľ fy zo SR. Preddavková faktúra sa môže zaplatiť. Ak je dodávateľ fy zo SR, tak vystaví daňový doklad s dátumom dodania takým, kedy im prišla platba na účet.
Milan Benka
28.09.06,08:38
Ahojte poraďáci,

chcem sa Vás spýtať slovenská firma nám má dodať tovar. Ten tovar je ešte na mori môže nám vystaviť ostrú faktúru aj s DPH ak ešte tovar nemáme? Alebo má vystaviť preddavkovú faktúru bez DPH? Platí tu aj to, že keď zaplatíme za tú preddavkovú faktúru musí nám firma vystaviť do 15 dní faktúru aj s DPH?
Ako by ste ošetrili dokladovo to, že tovar ešte nemáme a firma chce nejakú zálohu? Ďakujem

Z info poskytnutých v zadaní mi vychádza tento výsledok:
Slovenská firma (dodávateľ) Vám má vystaviť zálohovú fa a do 15 dní od zaplatenia s rozpisom DPH.
Nemôže Vám vystaviť fa s DPH pokiaľ nevzniklo zdaniteľné plnenie. To vzniká dodaním tovaru, alebo pri platbe vopred prijatím platby na účet dodávateľa.
Gabi03
06.01.08,14:20
Obnovujem tému.
Máme zahraničného dodávateľa z EÚ. Podmienka dodania tovaru je DDU. Po naložení tovaru na kamión vystavia faktúru, ktorú nám následne doručia. Avšak tovar nepríde. (Zrejme problémy v sklade.) Čakali sme, že nám tento tovar následne dodajú, čo sa však nestalo. Je takáto faktúra predmetom dane z PH? Ak áno, akým dátumom? (Mám ju vlastne zaevidovať do účtovníctva? - PÚ)
Vďaka za odpovede.
Zoltán Kovács
06.01.08,14:27
Obnovujem tému.
Máme zahraničného dodávateľa z EÚ. Podmienka dodania tovaru je DDU. Po naložení tovaru na kamión vystavia faktúru, ktorú nám následne doručia. Avšak tovar nepríde. (Zrejme problémy v sklade.) Čakali sme, že nám tento tovar následne dodajú, čo sa však nestalo. Je takáto faktúra predmetom dane z PH? Ak áno, akým dátumom? (Mám ju vlastne zaevidovať do účtovníctva? - PÚ)
Vďaka za odpovede.

Podľa mňa nie, nakoľko neuskutočnilo plnenie (dodanie tovaru).