Kety Alfa
28.03.22,14:03
Treba odúčtovať alikvotnú časť z ceny zakúpenej ročnej diaľničnej známky, keď sa auto v priebehu roka vyradilo z účtovníctva? Známka sa kupovala v 01/2021 a auto sa vyradilo v 08/2021. A čo DPH ktoré sme si nárokovali pri kúpe diaľničnej známky, treba to opraviť? Ale ako? Dodatočným DPkDPH v mesiaci kedy sme známku kúpili, či?
avalik
28.03.22,19:09
z akého dôvodu sa auto vyradilo z účtovníctva? ide o fyzickú osobu alebo právnickú osobu?
Kety Alfa
29.03.22,05:46
FO, jednoduché účtovníctvo. Doodpisovaný automobil sa preradil do osobného užívania.
Tweety
29.03.22,07:12
Ja by som na konci účtovného obdobia preúčtovala pomernú časť DZ do VNZD. Dph neupravuješ.
Kety Alfa
07.04.22,11:16
Z FS som dostala (neskoro) odopoveď, že
"...z pohľadu zákona o DPH Vám nevyplýva vrátiť pomernú časť odpočítanej dane z diaľničnej nálepky. Ak by ste však v čase, keď bol automobil zaradený do Vášho obchodného majetku používali tento automobil aj na súkromné účely, tak v nadväznosti na ustanovenie § 49 ods. 5 zákona o DPH Vám vyplýva krátiť odpočítanú daň."
My sme auto používali aj na súkromné účely v pomere 80% / 20%
takže sme si nárokovali 80% z DPH 6,67eur, v používaní bolo 8 mesiacov, takže my vychádza z toho, že by sme mali odpraviť DPH o 2,22 eur (to sa mi nechce kvôli tomu dávať dodatočné, či akú máte skúsenosť, že keby to odhalili tak nám narátajú pokutu a úroky ...?)