petkasla
28.09.06,08:17
Akým spôsobom vyrátam príspevok zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie? Ráta sa to nejakými percentami? V zmluve nemá určenú výšku príspevku zamestnávateľa, ale len to že má na príspevok nárok.
Tweety
28.09.06,06:19
Akým spôsobom vyrátam príspevok zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie? Ráta sa to nejakými percentami? V zmluve nemá určenú výšku príspevku zamestnávateľa, ale len to že má na príspevok nárok.
Mal by to mať na tlačive o zrážke, ktoré vystavila spoločnosť, s ktorou máte zmluvu- to je jeho príspevok, a zamestnávateľ by to mal mať na zamestnaneckej zmluve uvedené.
jankasm
28.09.06,06:19
Akým spôsobom vyrátam príspevok zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie? Ráta sa to nejakými percentami? V zmluve nemá určenú výšku príspevku zamestnávateľa, ale len to že má na príspevok nárok.

Je to na zamestnávateľovi, niekto prispieva % - napr. 3% zo mzdy, niekto, aby neboli niektorí zamestnanci ukrátení, si stanoví pevnú čiastku, ktorou mesačne prispieva, napr. 300,-Sk.
Myslím, že je len nejaké horné obmedzenie, marí sa mi niečo do výšky 6%, ale nie som si tým 100% istá. ;) :rolleyes:
janber
28.09.06,06:23
Myslím, že horná hranica je neobmedzená, ale len 6% si môže dať zamesntnávateľ do nákladov.

Jana
marcik
26.10.06,14:14
Je povinnosť zamestnávateľa prispievať zamestnancovi?Doteraz mal zamestnancov čo nemali také poistenie, ale teraz berie zamestnanca s doplnk.dôch. v tatry symp.Musí sa povinne prihlásiť do doplnk.poisťovne?Veď ak by sa prihlásil tak by potom musel prispievať aj všetkým.Neviem, v tomto celkom nemám jasno!?
JNOVAK
26.10.06,14:20
Lepšie je percento. Pri zadaní príspevku pevnou čiastkou vyvstáva problém, ak ju odviesť, keď zamestnanec v niektorý mesiac nerarobil ani na DDS.
marcik
26.10.06,14:27
To je dobrá rada, fakt asi % sú lepšie.Ale je povinnosť zamestnávateľa prispievať?
Paula
26.10.06,14:28
Nie je to jeho povinnosť.
marcik
26.10.06,14:33
Fajn, takže stačí ak budem posielať z výplaty zamestnanca ním určenú sumu/ podľa jeho zmluvy/.?Teda len jeho čiastku?
marcik
26.10.06,14:39
Vďaka!Mzdy robím len od apríla, ďakujem za strpenie!
JNOVAK
26.10.06,14:51
Paula, a čo poviete na zákon 650/2004 o DDS, § 12, ods (2): "Za zamestnanca, ktorý vykonáva práce, ktoré sú na základe rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia zaradené do kategórie 3 alebo 4, platí príspevky zamestnávateľ. Účastník počas obdobia vykonávania týchto prác môže platiť príspevky".

Dajako tomu nerozumiem. Čo vlastne musí zamestnávateľ platiť? Musí mu prispievať ako zamestnávateľ, alebo len platí za zamestnanca to, čo by ináč platil zamestnanec?

Asi hodinu som sa hrabal za kategóriami prác z hľadiska ochrany zdravia, ale nič som nenašiel. Neviete ma niekto nasmerovať? Ď.
valika3
26.10.06,15:36
zaradenie do 3. alebo 4.kategorie robí Úrad verejného zdravotníctva,jedná ja o rizikové pracoviská na ktorých je prekročená povolená hodnota \napr.hluk\.Ak úrad zaradí do niektorej z týchto kategórií,potom je zamestnávateľ povinný platiť nin. 2 % z vymeriavacieho základu, zamestnanec si může prispievať ale aj nemusí.
zubadielko
14.03.07,07:40
Ahojte, mám nového zamestnanca, ktorému predchádzajúci zamestnávateľ odvádzal 2 % zo mzdy na DDP. Naša spoločnosť sa rozhodla, že bude v tom pokračovať. Doteraz som sa s takým prípadom nestretla tak by som chcela nejakých skúsených mzdárov požiadať o radu ako ma mzdový účtovník postupovaťˇ. Mám mať uzatvorenú s DDP nejakú učastnícku zmluvu? Mesačne sa zasiela na DDP nejaký výkaz, kde je rozpis príspevkov za zamestnanca a zamestnávateľa? Niekde som čítala, že príspevky zamestnávateľa zvyšuju daňový základ zamestnanca - je v tom niečo pravdy? Vopred ďakujem za všetky odpovede a rady.
endrju
14.03.07,11:33
DDP je skratka, ktorá sa používa pre už neexistujúce doplnkové dôchodkové poistenie. V súčasnosti je aktuálne doplnkové dôchodkové sporenie (DDS).
Začal by som tým, že by som si preštudoval zákon 650/2004 o doplnkovom dôchodkovom sporení.
Pokračoval by som zákonom 580/2004 o zdravotnom poistení.
Na záver by som si pozrel zákon 595/2003 o dani z príjmov.
Pripomínam, že si treba preštudovať aktuálne znenia uvedených zákonov. Každý z vymenovaných zákonov už "prežil" niekoľko novelizácií.
Po preštudovaní zákonov by som sa skontaktoval s príslušnou doplnkovou dôchodkovou sporiteľňou :cool:
Darana
15.03.07,06:09
Ahojte, mám nového zamestnanca, ktorému predchádzajúci zamestnávateľ odvádzal 2 % zo mzdy na DDP. Naša spoločnosť sa rozhodla, že bude v tom pokračovať. Doteraz som sa s takým prípadom nestretla tak by som chcela nejakých skúsených mzdárov požiadať o radu ako ma mzdový účtovník postupovaťˇ. Mám mať uzatvorenú s DDP nejakú učastnícku zmluvu? Máš mať uzatvorenú zamestnávateľskú zmluvu - účastnícka zmluva sa uzatvára so zamestnancami.Mesačne sa zasiela na DDP nejaký výkaz, kde je rozpis príspevkov za zamestnanca a zamestnávateľa? Áno, zasiela sa, ak máš stále sa opakujúce sumy stačí zaslať raz a poznačiť to, akonáhle dôjde k zmene musíš zaslať znova...Ide o prílohu k zamestnávateľskej zmluve - formulár rozpisu - dajú ti ho pracovníčky poisťovne.Niekde som čítala, že príspevky zamestnávateľa zvyšuju daňový základ zamestnanca - je v tom niečo pravdy? Zamestnanec si môže uplatniť zvýšenie nezdaniteľných častí o sumu najviac 12.000,- Sk podmienkou je dodržanie podmienok - ale len o toľko koľko sám prispel.... Vopred ďakujem za všetky odpovede a rady.
Samozrejme platí plne to čo naznačil endrju....