Benko
30.03.22,16:38
Dobrý deň, robím daňové priznanie pre fyzickú osobu a v bankovom výpise má príjem cca 800€ bez dokladov tak každý tretí mesiac - vysvetlil mi, že odberateľovi pošle druhej strane bločky a faktúry a diety za ubytovanie a odberateľ mu to preplatí. Prosí vás, mám to zahrnúť do zdaniteľného príjmu?
veronikasad
30.03.22,14:40
ano, je to zdanitelný príjem, ale mala byť k tomu vystavená fa (predpokladám, že FO je živnostník)
Tweety
30.03.22,14:42
Je to jeho zdaniteľný príjem. Nerobí to ale dobre. Aj na tie bločky, faktúry za ubytko musí pre odberateľa vystaviť doklad, faktúru.
Benko
31.03.22,07:26
Vieš dvaja chlapi, jeden pozbiera bločky, zanesie druhému a ten mu pošle na bankový účet peniaze. Ako malé deti.
ivka70
31.03.22,08:56
a ten druhy to uctuje priamo z tych blockov?
lebo potom by to bolo len uhradenie jeho nakladov .... ktohovie, aky vztah maju dohodnuty ...
a_je_to
31.03.22,19:22
Podľa opisu to nemôže byť zdaniteľný príjem. Je to úhrada nákupu. Zdaniteľný príjem by to bol vtedy, keby tie bločky boli aj prefakturovaným daňovým výdavkom u tej istej osoby. Takto jedna osoba má bločky, ktoré uhradí na účet, aj svoje daňové výdavky. Druhá osoba má príjem za vlastné výdaje z nákupu, odovzdané druhej strane. Žiadny zdaniteľný príjem.
veronikasad
31.03.22,19:29
ubytovanie živnostníka je asi ťažko daňovým výdavkom odberatela.
a_je_to
31.03.22,19:33
povahu výdavku som neriešil, je nad rámec zadania. Okrem toho nepoznáme ich vzájomné záväzky.
veronikasad
31.03.22,19:35
v zadaní píše diety za ubytovanie
a_je_to
31.03.22,19:40
diéty za ubytovanie, to ani neviem, čo je. Riešil sa príjem na ten účet. A ten nie je predmetom dane, lebo ide o náhradu výdavkov, ktoré prevzal a uhradil ten druhý. Či už sú to daňové, alebo nedaňové nie je pre prijímateľa náhrady podstatné, ani pre mňa.