kuskus
02.04.22,12:34
Dobrý deň,

Jeden známy si pomocou údajov z môjho OP (získal ich tak, že asi pred dvoma rokmi prišiel "odpisovať plyn") kúpil telefón s 24 mesačnou viazanosťou. Celé to urobil online, telefón mu doručili kuriérskou službou. Prišiel som na to tak, že na adresu môjho trvalého bydliska mi došla faktúra, kde bolo treba uhradiť nejaký aktivačný poplatok.

Bol som teda u operátora, ktorý mi potvrdil, že bola v mojom mene uzatvorená zmluva a toho známeho som identifikoval podľa telefónneho čísla, ktoré uviedol ako kontaktné a ktoré bolo uvedené v tej zmluve. Sim kartu z toho telefónu som teda dal zablokovať tak, aby z nej nemohli odchádzať hovory a idem s tým na políciu.

Otázka na vás je, čo s tým polícia môže urobiť a či máte niekto podobnú skúsenosť a na čo sa mám teda pripraviť. Príde mi tiež trochu odveci, že sa dá takáto zmluva uzatvoriť telefonicky, teda bez akéhokoľvek overovania či podpisu zmluvy. Ja som si síce tiež kúpil simku cez kuriéra, ale nejednalo sa o telefón s 24 mesačnou viazanosťou.

Ďakujem za rady.
buchač
02.04.22,10:41
pomocou údajov z môjho OP (získal ich tak, že asi pred dvoma rokmi prišiel "odpisovať plyn")
-----------------------------
Si robíš prdel ?????
Nehnevaj sa, ale ak si ukázal OP pri obyčajnom odpisovaní plynu, tak by ti ten OP mali vziať.
===================

Ja som si síce tiež kúpil simku cez kuriéra, ale nejednalo sa o telefón s 24 mesačnou viazanosťou.
------------------------------
Ja som svojho času kúpil telefón s 24 mesačnou viazanosťou, bez simky.

=====================

Otázka na vás je, čo s tým polícia môže urobiť...
------------------------------
To sa predsa dozvieš na polícii...či ?

Ak ti nevznikla škoda, tak ty už neurobíš asi nič.
Toto je už v réžii PZ
https://www.minv.sk/?priestupky-na-useku-obcianskych-preukazov
faro1
02.04.22,11:30
To vyzerá tak,že OP si odpočtár odfotografoval.
buchač
02.04.22,12:47
faro...a ty si sa už niekedy preukazoval odpočtárovi plynu (elektriky, vody, ....) ???
Lebo ja veru teda nie a to ani pri jednej z mojich nehnuteľností.
faro1
02.04.22,14:58
faro...a ty si sa už niekedy preukazoval odpočtárovi plynu (elektriky, vody, ....) ???
------------------------------------------------------------
Nikdy som sa nepreukazoval žiadnemu odpočtárovi.
kopretinka
02.04.22,15:15
tak prečo si ukazoval OP hentomu známemu?
buchač
02.04.22,15:31
faro1 (Dnes 17:58)
Nikdy som sa nepreukazoval žiadnemu odpočtárovi.
====================
No vidíš...a preto mi nejde do hlavy, ako sa henten známy dostal ku OP kuskusa.
misoft
02.04.22,16:08
faro: Odpočtára nezaujíma nejaký OP - jeho zaujíma číslo odberného miesta/číslo zariadenia a stav na počítadle. Jediný, kto môže NAHLIADNUŤ do OP je poštový doručovateľ/kuriér, ktorý si overuje osobu, ktorí niečo doručil. Dokonca si ani ten doklad nefotia.
faro1
02.04.22,16:20
@misoft, to adresuj @kuskusovi ja som príčetný.
faro1
02.04.22,16:26
kopretinka (Dnes 18:15) tak prečo si ukazoval OP hentomu známemu?
-------------------------------------------------------
@kopretinka a ty si príčetná? Vieš čítať napísaný text a ho aj pochopiť?
kuskus
03.04.22,06:52
Tak dúfam, že ste si tu už všetci dostatočne pohonili ego na tom, že som niekomu, komu som nemal, ukázal svoj op. áno, bola to chyba a preto mám teraz tento problém a nevrátim to späť. Čakal som ale, že sa debata dostane aj trochu ďalej, ako len pranierovanie za to. Asi som čakal veľa od tohto fóra. Budem to teda radšej riešiť sám priamo s Políciou a Operátorom.
buchač
03.04.22,07:07
kuskus (Dnes 09:52) Asi som čakal veľa od tohto fóra. Budem to teda radšej riešiť sám priamo s Políciou a Operátorom.
==================
1. Prečítal si si všetko ?
Aj môj koment zo včerajška 13:41 ?

2. ...a s kým by si to tak chcel asi riešiť ? Tu na Porade ?
Nebuď smiešny...

3. Ale môžeš si kľudne na Políci a u operátora aj vyhoniť.
kuskus
03.04.22,07:09
wow, okamžitá odpoveď, ty sa fakt asi nudíš ...
veronikasad
03.04.22,07:30
Čítajm to ešte raz celé a pomaly. Známy si objednal telefón na tvoj občiansky preukaz a tvoje meno. Telefón bol doručený kurierskou službou - na akú adresu?
Aj keď z mojej skúsenosti uponáhľani kuriéri dajú balíčky hocikomu, pri zasielkach z Orange sa mi ešte nestalo, že by si neoverili totožnosť (kontrolovali a zapisovali číslo OP )
Nerobis si z poradakov prdel - 1. apríl?
jelalim
03.04.22,07:38
ak je toto cele pravda tak:
1. Tebe nevznikla ziadna skoda
2. Skoda vznikla tomu kto ten mobil predal. Je vhodne toho predajcu informovat, ze nech si to riesi.
3. Kedze niekto pouziva tvoj OP, alebo udaje s neho, je vhodne informovat policiu a oznamit im co sa stalo a koho podozrievas.
4. V pripade ak v buducnosti pride nejaka vyzva, je slusne na to reagovat a informovat ho co sa stalo. Kludne aj presne takto isto ako si nam napisal na porade.
buchač
03.04.22,07:44
...nenene....na chalupe sa ja veru nenudím...to len aby si bol v obraze.

...a už vieš, komu sa musíš preukazovať OP ???
;) :D :D :D
kuskus
03.04.22,07:58
Bohužiaľ, nerobím si srandu. Ten mobil bol doručený na adresu, ktorá je pár vchodov od miesta, kde býva - to mi povedali v Orange, keď som tam volal. Kuriér podľa mňa neoveroval nič, ale myslím, že kuriéri toto ani nerobia, neviem, či majú takú povinnosť, alebo nie. Mňa skôr zaráža to, aké ľahké si je na niekoho cudzí op niečo také objednať. Bez toho, aby toho človeka osobne videli, aby dačo podpisoval ...
kuskus
03.04.22,08:02
V Orange mi povedali, že keby nebola zaplatená nejaká faktúra, zmluvnú pokutu by vymáhali odo mňa. Čiže úplne mimo mňa to nejde, keďže zmluva je urobená na moje meno. Áno, idem na políciu, ale keďže som sa o tom dozvedel v piatok poobede, musím čakať do pondelka. Idem ešte raz sa spýtať do Orange, ako je to s tými pokutami a čo vlastne s tým chcú robiť, lebo ja som žiadnu zmluvu s nimi nepodpisoval a zdá sa, že ani ten môj známy nemusel nič podpisovať, celé to zdá sa vybavil telefonicky a potom si to dal doručiť na dajakú fake adresu, blízko jeho bydliska ....
veronikasad
03.04.22,08:03
U Orange musia robiť, ak neoverili, je to hrubé porušenie povinnosti kuriéra. Dokonca chodí sms-ka s kódom, bez ktorej zásielku nevydaju...
Keby ti OP ukradli, tak možnosť ktorú popísal pripúšťam, pri prefotenom OP nie
veronikasad
03.04.22,08:05
Mobil je na splátky? Mesačná fa chodí na tvoju adresu?
kuskus
03.04.22,08:06
aha, no ďakujem za túto pre mňa znova zbytočnú info, choď si radšej narúbať drevo a uži si chatu. ale keď sa nemáš s kým baviť, tak popíš ešte, ako tráviš deň.
veronikasad
03.04.22,08:07
V Orange to tak ako popisujete určite nefunguje. Zmluvu posielajú elektronicky a u kuriéra sa podpisuje nejaké prehlásenie
veronikasad
03.04.22,08:10
Ak sa to udialo tak ako popisujes, je to hrubé porušenie povinnosti kuriéra
kuskus
03.04.22,08:11
No on ako kontaktné telefónne číslo uviedol svoje číslo (bolo na zmluve spolu s nejakým podivnou gmailovou adresou) - tak som ho odhalil, aj keď som si od začiatku myslel, že je to on. Takže keď mu prišla nejaké sms s kódom, tak na jeho číslo. OP môj on nemá, keď tak odfotený.
kuskus
03.04.22,08:14
Neviem, ako to funguje v Orange, nikdy som nebol ich klientom. Skutočnosť je taká, že sa to stalo. Ide o to, čo teraz s tým. V Orange som to už nahlásil a zablokovali tú simku na odchádzajúce hovory. Neviem ale, čo s tým chcú robiť ďalej. Ešte tá pani v Orange sa divila, že ešte dnes sa robia takého podvody ... snáď majú na to nejaké páky.
veronikasad
03.04.22,08:17
Bez OP mu kuriér zásielku nemal vydat. Kto je podpísaný na preberacom protokole? Ak je tam tvoje meno, napadni pravosť podpisu.
kuskus
03.04.22,08:17
Nie, je to klasická 24 mesačná viazanosť mobilu na nejaký program a tým sa spláca ten mobil. Pri odstúpeni od zmluvy pred touto lehotou platíš zmluvnú pokutu to výške ceny mobilu. Ja sám tieto viazanosti vôbec nevyužívam, vždy mám len predplatenú kartu, tak tiež presne neviem, ako to funguje. Mne prišla domov faktúra na 1,2 Eura nejaký aktivačný polatok. Podľa toho som prišiel na to, čo sa stalo. Tá zmluva bola otvorená 23.3., čiže ešte žiadna iná faktúra neprišla ...
veronikasad
03.04.22,08:21
Chod riešiť osobné do najbližšej predajne, žiadaj spísanie neviem či sa to dá nazvať reklamáciou, že zásielku si neprebral, podpis nie je tvoj.
kuskus
03.04.22,08:21
to zatiaľ netuším, nevidel som žiaden protokol preberací, nič. a keďže na op je aj podpis, mohol sa ho naučiť a podpísať ho, neviem. Ale žiaden môj OP mu ukázať nemohol, lebo žiaden nemal. Idem dnes do Orangeu sa opýtať na to, čo sa s tým dá z ich strany teraz robiť ...
veronikasad
03.04.22,08:23
Treba ísť osobne na predajňu Orange
kuskus
03.04.22,08:26
áno, už som tam bol, ale idem tam dnes znova a potom v pondelok na políciu
veronikasad
03.04.22,08:27
To si musí vyriešiť Orange s kuriérom
buchač
03.04.22,08:39
aha...takže nevieš, komu musíš ukazovať OP ! :D

...a mimochodom...ja vravím, že mám chalupu a nie chatu.
AJ tu sa mýliš...AJ tu neovládaš rozdiel medzi týmito dvoma druhmi nehnuteľností.

Keď tak pozriem na tvoj profil ? Máš ešte veľa čo doháňať...;)
kuskus
03.04.22,08:53
áno jasné, pána dokonalého, ktorý každého len poučuje, čo je správne a čo nie, poukazuje na tie najnepodstatnejšie chyby, len aby si dokázal, že má navrch, máme predsa vždy všetci v obľube :D Pá ...
kuskus
03.04.22,08:55
no, veru, dnes sa tam vyberiem a na toto opýtam. každopádne, ďakujem za všetky rady a komentáre :D
kuskus
03.04.22,08:57
To hej, asi všetky strany sme urobili chybu, tak teraz to treba napraviť.
jslancik
03.04.22,17:15
na jeho historke veľa vecí nesedí. asi to bude ako v diskusiách na modrej sliepke, kde ženy riešia problémy so svojimi chlapmi. pravda býva väčšinou niekde uprostred, alebo dokonca úplne opačná, ako prezentujú ženy. zvlášť keď sa to snažia prezentovať úplne jednoznačne.