4326
28.09.06,08:35
Ahojte,

už mi začína z toho šibať, tak sa radšej obrátim na vás všetkých.
Konteľ s.r.o. odpredal časť svojho podielu. Základné imánie sa nemenilo.
Do spoločnosti pristúpil nový spoločník. Mám zmluvu o prevode obchodného podielu aj úplne znenie Zakladateľskej listiny, kde už je aj nový spoločník. Nemám ale ešte urobenú zmenu v OR. Nový spoločník zaplatil vklad na účet. Ako to zúčtovať? Zatiaľ som vklad nového spoločníka zaúčtovala na účet 413.
Johanka
28.09.06,06:59
Ahojte,

už mi začína z toho šibať, tak sa radšej obrátim na vás všetkých.
Konteľ s.r.o. odpredal časť svojho podielu. Základné imánie sa nemenilo.
Do spoločnosti pristúpil nový spoločník. Mám zmluvu o prevode obchodného podielu aj úplne znenie Zakladateľskej listiny, kde už je aj nový spoločník. Nemám ale ešte urobenú zmenu v OR. Nový spoločník zaplatil vklad na účet. Ako to zúčtovať? Zatiaľ som vklad nového spoločníka zaúčtovala na účet 413.
Dobre si prečítaj Zmluvu o prevode obch.podielu. Obchodný podiel neprevádza konateľ , ale spoločník (aj keď môže ísť o tú istú osobu). Obchodný podiel prevádza ako občan, takže príjem z prevodu obch.podielu je jeho príjem ako fyzickej osoby a zdaňuje ho v rámci svojho DP podľa § 8 ods.1 písm.f / Zákona o dani z príjmov. Do účtovníctva s.r.o. tento príjem nepatrí. Peniaze mu treba vrátiť ;) .
4326
28.09.06,09:59
Zmluva o odpredaji obchodného podielu je medzi fyzickou osobou a novou firmou. Rozdelilo sa základné imánie a čast ktorá odpovedá hodnote základaého ímania novej firmy bola ňou vložená na účet. Kúpna cena obchodného podielu bola vysporiadaná mimo firmu medzi fyzickými osobami.
Takže mi ide v podstate o základné ímanie, ktorého výška sa nemenila len sa rozdelila na dvoch a výška nového spoločníka bola vložená na účet spoločnosti.
Johanka
28.09.06,11:24
Zmluva o odpredaji obchodného podielu je medzi fyzickou osobou a novou firmou. Rozdelilo sa základné imánie a čast ktorá odpovedá hodnote základaého ímania novej firmy bola ňou vložená na účet. Kúpna cena obchodného podielu bola vysporiadaná mimo firmu medzi fyzickými osobami.
Takže mi ide v podstate o základné ímanie, ktorého výška sa nemenila len sa rozdelila na dvoch a výška nového spoločníka bola vložená na účet spoločnosti.
Tučne vyznačené je úplne zle. Valné zhromaždenie mohlo rozdeliť jeden obchodný podiel, napr. v hodnote 200 tis. na dva po 100 tis.
Spoločník ako majiteľ obchodných podielov sa rozhodol jeden v účtovnej hodnote 100 tis. podiel predať. O tom je Zmluva o prevode obch.podielu a z pohľadu účtovníctva s.r.o. je jedno za koľko ho predal.
Ale ZI sa nemení a je už dávno splatené, takže na účet nemal nový spoločník čo vkladať. Jediné, čo je treba v účtovníctve urobiť, je v rámci analytickej evidencie rozčleniť ZI podľa výšky rozdelených podielov.
Predávajúci si musí uvedomiť, že peniaze, ktoré vložil do s.r.o. na splatenie ZI, dostal naspäť pri prevode obchodného podielu .
Pozri aj http://www.porada.sk/t30794-uctovanie-prevodu-volneho-obchodneho-podielu.html?highlight=prevod+obchodn%E9ho+podielu
alebo http://www.porada.sk/t3580-p2-odpredaj-obchodneho-podielu.html
4326
28.09.06,12:56
Johanka díky za vysvetlenie. Takže ak sa nebude meniť základné ímanie zaúčtujem vklad ako finančnú výpomoc - pôžičku firme. Ak sa základné ímanie bude zvyšovať - čo bude mať za následok zmeny v OR zaúčtujem sumu ako vklad nového spoločníka do zakladného ímania spoločnosti. Dúfam, že som to pochopila správne.