bosos
05.04.22,00:08
Mám možnosť ísť pracovať na dohodu o pracovnej činnosti s tým,že by som sa vyradil z evidencie Úradu práce.Viem že v minulosti to malo negatívny vplyv na budúci dôchodok,no potom sa niečo spomínalo o zmenách Aká je teraz situácia?
ivka70
05.04.22,03:59
Odvody z dohody pri pravidelnej praci na dohodu (npr. 5 dni v tyzdni po 2 hodiny) su rovnake ako pri trvalom PP.
Dochodok to ovplyni skor vyskou odmeny za dohodu, ktora je pri dohode zvycajne nizssia (a teda aj odvody na dochodkove poistenie su nizsie) aj kvoli tomu ,ze dohoda ma obmedzeny pocet hodin, ktore mozes v ramci tyzdna odpracovat.
veronikasad
05.04.22,04:29
Koľko rokov dôchodkového poistenia máš doteraz? Aký príjem si mal doteraz - na úrovni minimálnej mzdy alebo podstatne vyšší?
bosos
05.04.22,05:18
Mám odpracovaných približne 22 rokov.Väčšinou na úrovni min.mzdy alebo ako živnostník z min.vymeriavacieho základu.A možno z toho 2 roky mám odpracované na dohodu.
veronikasad
05.04.22,05:39
Koľko máš rokov?
bosos
05.04.22,07:51
47...A ak by to malo veľký vplyv na výšku budúceho dôchodku,pre porovnanie by ma zaujímalo či by sa oveľa viac oplatilo pracovať na živnosť s platením minimálnych odvodov oproti dohode o prac.činnosti?
veronikasad
05.04.22,10:55
Na dohodu o pracovnej činnosti môžeš "oficiálne" odpracovať 10 hod.tyzdenne, tak predpokladám že mesačná odmena bude nízka(menej ako minimálny vymeriavací základ živnostníka - ak si však za minulý rok nedosiahol príjem pre registráciu, odvody do SP zo živnosti nebudú žiadne)
Priemerný osobný mzdový bod za rok 2022 z takéhoto príjmu bude nízky, ale pri dohode sa ti započítava doba dôchodkového poistenia.
Do starobného dôchodku máš ešte relatívne ďaleko, ťažko povedať ako sa bude počítať dôchodok o nejakých 18 rokov. Obzeraj sa po lepšie platenej práci na pracovnú zmluvu.
bosos
05.04.22,22:02
Ďakujem.