bosos
05.04.22,12:14
Na ÚP som oznámil,že sa chystám pracovať na dohodu.Povedali mi,že to nie je dôvod aby ma vyradili z evidencie.Je aj nejaký rozdiel vo výške možného príjmu ak budem musieť zostať v evidencii?A tiež by som potreboval vedieť,či je rozdiel v platení poistného (nemocenské,dôchodkové,poistenie v nezamestnanosti,zdr.poisťovňa),ak človek pracujúci na dohodu je alebo nie je evidovaný na úrade práce?
ivka70
05.04.22,10:17
https://www.upsvr.gov.sk/obcan/evidovanie-uoz/zarobkova-cinnost-uoz.html?page_id=701273

Počas evidencie môže uchádzač o zamestnanie byť v pracovnoprávnom vzťahu na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, ak trvanie tohto pracovnoprávneho vzťahu nepresiahne v úhrne 40 dní v kalendárnom roku u zamestnávateľa,

u ktorého bezprostredne pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie nebol v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu,
ktorý ho v predchádzajúcich šiestich mesiacoch pred uzatvorením tohto pracovnoprávneho vzťahu neodmietol prijať do zamestnania sprostredkovaného úradom.
Výška odmeny za vykonávanú činnosť nesmie presiahnuť v úhrne sumu životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu platnú k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška odmeny (v súčasnosti / od 1.7.2021 218,06 €).

Rozdiel v plateni poistneho evidovnym a neevidovanym na UP nie je.
bosos
05.04.22,22:00
Ak by som nakoniec zostal evidovaný na ÚP a popritom pracoval na dohodu, poistné do zdravotnej poisťovne by za mňa platil ÚP a zároveň firma u ktorej budem na dohodu?
A ak by som nebol na ÚP, platila by iba firma alebo by som si musel ešte platiť aj ja ako samoplatitel?
ivka70
06.04.22,03:38
To zavisi od toho, ci by islo o pravidelnu pracu alebo nepravidelnu. Ak pracujes pravidelne, plati ZP za vsetky dni zamestnavatel.
Popri evidencii mozes mat dohodu max. na 40 dni v roku.
bosos
06.04.22,06:00
Ďakujem.