Trewor
09.04.22,07:29
Ahoj. Mam Starú vodaren. Repasovany motor a vodne cerpadlo , vypada ako sigma, ale neni to sigma. Problem je , ze v poslednom case sa mi do seba zasekavajú zlte valce co sedia na hriadeli .Laicky povedane. Minule som to rozhýbal cez blitzky a namazal priestor medzi valcami, dotiahol skrutky pri upchavke a islo to v pohode dalej az do dnes, kedy sa opat do seba zasekli. Akonahle sa zaseknu, pretazuje sa motor a prepetova ochrana vypne cerpadlo. Problem je, ze tato porucha sa stavala raz za pol rok, ked vyschlo mazanie no teraz sa stala 2x za posledny mesiac a neviem si s nou uz poradit. Pozeral som nejake videa, chalani tam mali medzi tymi valcami asi 1cm+ medzeru, a ja tam mam sotva 0,5cm. Viete mi poradit ako roztiahnut tieto valce? najlepsie aby sa do seba nezasekavali,
pavol54
09.04.22,05:49
Ty máš problém v čerpadle, respektíve v lamelách, ktoré kladú odpor krútiacemu momentu elektromotora. Tie žlté valce sú spojka medzi hriadeľmi čerpadla a elektromotoru. tie netreba mazať. Ak nebolo v prevádzke, tak nalej do čerpadla cez prívodnú prírubu potravinársky olej(aspoň polo litra) a ručne blitzkami krútiť dovtedy kým nepôjde ľahko. Ak to neroztočíš tak kúp nové, ale nie od výrobcu pri žltom alebo stredozemnom mori
Trewor
09.04.22,07:27
fajn diky, asi kupim nove. teda, asi nie tak uplne nove. ale valce idu dost z tuha a tak to bolo aj predtym. Z videa co som videl na nete, som videl ze chlapik to v pohode tocil rukou, to u mna nebolo mozne. A odkaz pre ivka70 diky tiez :D
faro1
10.04.22,07:03
Trewor
Repasovany motor a vodne cerpadlo
----------------------------------------------------------------------------------
Ja v tom vidím ako problém že po repase si nenastavil vzájomnú rovnobežnosť ( súososť ) hriadelí motora a čerpadla, čo je zásadné pre bezporuchový chod. Ja by som odmontoval motor zo základovej dosky a dôkladne vyčistil stykový priestor spojky najlepšie plochým skrutkovačom vyškriabal nečistoty. Keď už je motor odpojený od čerpadla tak by som rukou pretočil hriadeľ čerpadla a motora. Možno zistíš že čerpadlom nejde otáčať pretože je zbytočne silno utiahnutá upchávka, to je tiež zbytočný odpor a vtedy sa zvykne hriadeľ prehrievať. Po namontovaní motora treba nastaviť rovnobežnosť hriadelí motora voči čerpadlu podľa videa: https://www.youtube.com/watch?v=hUHpiC2Di-c