klacmanova1
12.04.22,13:33
Pracovníčka dochádza do práce vlastným autom cca dohromady 75 km denne. Šéf jej chce pomôcť nejakým spôsobom kompenzovať výdavky na benzín. Sú nejaké možnosti ako to spraviť?
ivka70
12.04.22,11:35
Moze jej dat odmeny do mzdy navyse alebo prispevok zo Socialneho fondu na dochadzku (ked na to buete mat smernicu).
klacmanova1
12.04.22,12:00
Odmeny do mzdy jej nechce dať, v sociálnom fonde nemáme dostatok peňazí. Napadla ma ešte jedna možnosť. Môže ju vyslať na služobnú cestu, ona použije vlastné auto, vypíše cesťák a dostane náhradu za prejazdené kilometre. Alebo je to blbosť?
ivka70
12.04.22,12:17
Je to blbost, v podstate ide o podvod, kedze na ziadnu pracovnu cestu nepojde. To sa vam moze pri danovej kontrole vypomstit.
Skr by som, ak je to mozne) uvazovala nad telepracou 1-2 dni v tyzdni, co jej znizi naklady na cestovanie.
jslancik
13.04.22,17:08
toto dajte na riešenie mzdárke. ak nevie z fleku aspoň 3 možnosti, tak bez milosti padáka...
buchač
13.04.22,17:20
No hej...ale dostanú takú vymoženosť aj ostatní pracovníci ?
jslancik
13.04.22,17:31
vymoženosť dostať padáka? :D lebo o tom je moja odpoveď, nie o zvýhodňovaní určitého pracovníka. mimochodom je to bežná vec, že zamestnávateľ nejakým spôsobom prispieva na cestu niektorému zamestnancovi, ktorý si to zaslúži. ostatným to môže byť šum-a-fuk.
ivka70
13.04.22,17:50
Nemoze, plati predsa zasada rovnakeho zaobchadzania :)
buchač
13.04.22,18:12
mimochodom je to bežná vec, že zamestnávateľ nejakým spôsobom prispieva na cestu niektorému zamestnancovi, ktorý si to zaslúži. ostatným to môže byť šum-a-fuk.
==========================
Ale šak veď dobre.
No ak je zamestnávateľ (asi majiteľ firmy) taký frajer, tak nech zaplatí ostatným mesačník.

Ale čo už...možno má dotyčná pracovníčka aj iné kvality...len sa potom čudujem, že nemá k dispo aj služobné auto. ;)

P.S.:
...a nie, nemyslel som na padák.
jslancik
13.04.22,18:56
aká zásada rovnakého zaobchádzania? smajlík naznačuje iróniu? inak neviem... Akože keď má generálny riaditeľ mercedes, tak rovnaký musí mať aj obchoďák aj upratovačka? s rovnaký platom a asistentkou :D
Nandrolon
14.04.22,04:23
Tento problém je vo viacerých firmách.
Šéf sa "tvári" že "chce dať", ale bol by najradšej, ak by ho to /firmu/ nič nestálo. Bohužiaľ také riešenie neexistuje.
Najschodnejšie riešenie sú odmeny, alebo rovno navýšenie základného platu.
faro1
14.04.22,11:04
buchač
14.04.22,12:58
Nie som účtovník (chvalabohu, ešte mám zdravý rozum ;) :D ), no mne to príde ako čistý oyeb....či ?
veronikasad
14.04.22,14:45
slancik, šéf zrejme nechce z príspevku na cestovné platiť odvody a dane. Ak poznáš legálny spôsob - okrem fiktívnej pracovnej cesty - rada sa ako účtovníčka poucim
jslancik
14.04.22,17:38
o tom, čo šéf chce a nechce, sme sa dozvedeli až neskôr, určite nie v zadaní otázky "nejakým spôsobom".
veronikasad
14.04.22,17:46
neodpovedal si mi ... doplnené to bolo skôr, ako si napísal odpoveď. Či si si len potreboval rypnúť do účtovníkov ...
Nandrolon
15.04.22,08:19
Prečo to nechce dať do mzdy alebo odmien bolo jasné každému príčetnému človeku hneď po prečítaní prvého príspevku.
jslancik
15.04.22,08:55
doplnené to nie je stále. bežný účtovník by mal vedieť aspoň 3 spôsoby odpovede na jej otázku. ako s tým naloží šéf, nie je jej problém. pre mňa, za mňa kľudne nech to tetke vypláca z "čierneho fondu", väčšinou každá firma niečo také má. kopať do účtovníčok ozaj nepotrebujem, ich prácu si vážim. zato zhodnotiť také, čo o svojej práci nič nevedia, to je druhá vec :D
Nandrolon
15.04.22,09:11
"čierne" fondy som počul iba od starších ľudí, čo zrejme bývalo v štátnych komunistických spoločnostiach.
Aký význam by to malo dnes? Dnes každý "konateľ", hoci nie je ani vlastník, iba zamestnnec považuje firemné peniaze za svoje vlastné. Takže čierny fond už nemá význam.
To ale netvrdím, že sa v účtovníctve nedá hocijaká platba proste "schovať".
Čierny fond sa už nemá z čoho tvoriť, nakoľko je všetko súkromné vlastníctvo a úplatky si ponechá vždy osoba, ktorej boli odovzdané.