yvica
12.04.22,20:10
dohodár mal od februára PN, čiže zamestnávateľ mu vyplatil 7 dní PN z februára a 3 dni by mal v marci, ale čo ak dohodár bol len do 28.2. a od 1.3. je na HPP? ako poriešiť tie 3 dni PN ? PN trvá, ale potrebujem poriešiť 3 dni, ktoré má ešte preplatiť zamestnávateľ. ďakujem
tigy
13.04.22,06:05
Ešte som sa nestretla s tým, aby niekto "nastúpil" do zamestnania počas PN, je to vôbec možné?
kn-alka
13.04.22,06:19
Ak Vám sociálna poisťovňa uznala začatie prac.pomeru počas PN - ak je to vôbec možné, tak prvé dni PN sa počítajú do dohody, ostatné dni PN do prac. pomeru
Mila123
13.04.22,06:30
ako sa môžu ostatné dni (55% sadzba?) počítať do prac. pomeru- za mňa určite nie......, PN je vystavená na dohodu (je síce pravda, že je to ten istý zamestnávateľ) ale i tak, je to iný poistný vzťah........ ak dohodárovi bola k 28 02 2022 ukončená dohoda a k 01 03 2022 mal nastupovať do PP ale od 28 02 2022 je uznaný za práceneschopného, nemôže nastúpiť do zamestnania (síce nevieme plán práca ako má stanovený, mal plánovanú prac. zmenu od 01 03 2022)? zamestnanec si mal dať vystaviť novú PN od 01 03 2022, pretože mu začal nový prac. pomer......ak by ste chcela, aby mu SP vyplatila zostatok PN z dohody - nevyplatí mu, pretože dohodárovi zanikla ochranná lehota, lebo mu začal nový poistný vzťah,..,....
veronikasad
13.04.22,07:48
Nemala sa PN-ka po skončení dohody odstúpiť do SP?
Mila123
13.04.22,19:19
Veronika, nemala sa odstúpiť, pretože dohodárke padla ochranná lehota.....za mňa .
Katy a R
13.04.22,19:49
Ja si len dovolím len svoj názor ... ak aj je možný nový PP počas DPN (zrejme bol dohodnutý už skôr a všetko ponahlasované??).
DPN bola vystavená vo februári - takže pokračuje normálne, kým ju lekár neukončí z toho prvého poistenia - teda z dohody. Aj keď poistný vzťah skončil - marec by už mala platiť len SP nemocenskú dávku, ak DPN pokračuje. Takže zamestnávateľ už nič nerieši (žiadna náhrada mzdy).
Z nového poistenia (PP) podľa mňa nemôže dostať nič - pretože DPN začala vo februári - a toto poistenie ešte neexistovalo.
A ochranná lehota je v tomto prípade irelevantná - dôležitá len pre začatie DPN - a on v marci nezačína žiadnu DPN. - či?
Ale musím povedať, že je to dosť prekombinované ... SP sa k tomu ešte nevyjadrila?
Samozrejme treba počítať s tým, že si SP overuje dodržiavanie liečebného režimu (aj u zamestnávateľa) - teda ak tam vidí aj iné poistenie, z ktorého sa dávka neplatí ...
yvica
28.04.22,13:45
no volala som aj do sociálky, pani nevedela, tak povedala, že zistí čo s tým, výplaty sú hotové dávno, len potrebujem poslať výkazy, môžem za marec poslať výkaz s nulovou mzdou? áno je to prekombinované ale ku mne sa pn dostala až keď bol odhlásený z dohody a až keď som robila mzdu za február som zistila, že mám PN, čiže niekedy 10.3. keď už som s tým nevedela nič robiť, lebo bol už prihlásený na HPP.
čiže mu mám zadať PN na celý mesiac a že platí sociálka?
veronikasad
28.04.22,17:20
Z pracovného pomeru SP nemocenské v tomto prípade,podľa môjho názoru neplatí... Napíš dotaz na infolinku SP. Odpovedajú rýchlo a niekedy aj zrozumiteľne, nielen citáciu paragrafov zákona o SP.