Juraj 43
13.04.22,00:32
. Dobrý deň, chcem sa opýtať, či mi niekdo neporadí. Akonáhle po vyrástli paradajky zo semiačka, čiže narástli pravé lístky tak sa na nich objavili okrúhle škvrny bez farby. Niektoré lístky aj schnú od konca listu. Každý rok je to takto. Nedokážem vypestovať paradajky zo semienka. Pritom papriky vypestujem nádherné zo semienka. Poraďte mi prosím kde robím chybu. Ďakujem.
ivka70
13.04.22,02:21
Kde ich pestujes? To vyzera na spalenie od priameho slnka
pavol54
13.04.22,04:57
Napíš odrodu, odkiaľ ju máš? v tejto dobe je ešte skoro na pleseň zemiakovú, ale môže to byť aj vírusové ochorenie. Tam pomáha k eliminácii vírusu vysoká teplota cca 100 o C. Preto otázka odkiaľ máš osivo.
Juraj 43
15.04.22,06:33
Ahoj, pestujem ich na parapete. Keď je málo slnka je zle, keď je veľa slnka tak asi tiež zle. Tak neviem už.
Juraj 43
15.04.22,06:46
Semiačka sú od Dobra semena [crimson crush]. Ďakujem
pavol54
15.04.22,07:23
hovorí sa že možností je mnoho, ešte by to ja mohlo byť množstvom stopových prvkov v pôde. len to poškodenie celých listov je ťažko jednoducho vysvetliteľné
Juraj 43
15.04.22,08:15
Zem na výsev a presadzanie som dal rovnaké ako na papriky tak aj na paradajky. Miesto je rovnaké, parapet. Dokonca som aj dal alobal na odraz svetla ku paradajkam. Vlhkosť je ok. Ešte rozmýšľam ubrať na teplote paradajkam. Skúsim ešte raz nasadiť semiačka s aktivátorom rastu Atonik. Vďaka.
ivka70
15.04.22,10:03
Na nové krehké rastlinky je veľa priameho slnka cez sklo naozaj priveľa. Vieš ich zachrániť, ale buď im prelep okno matnou fóliou alebo ich odsťahuje kúsok ďalej, ak už nové spáleniny nevzniknú, paradajka je dosť nezmar, dorastie.
kopretinka
15.04.22,11:18
spálené od toho odrazu z alobalu
Juraj 43
15.04.22,12:24
Ďakujem,nebudem dávať na slnko. A ešte som sa pozrel na stopové prvky v pôde, ako naznačil Pavol. Tie uschnute konce som odstrihol, fľaky sa nerozsiruju. A ešte to žltnutie koncov listov idem po riešiť z určitým stopovim prvkom. Našiel som tabuľku ktorá vysvetľuje príčinu nedostatku prvku. Ďakujem.