iva
28.09.06,09:55
Živnostíčka zamestnávala jednu pracovníčku, pred dvomi rokmi ukončila pracovný pomer. Sice ju odhlásila ako zamestnanca, avšak seba ako zamestnávateľa neodhlásila. Teraz jej prišiel doporučený list zo SP - oznam o tom, že na základe nesplnenej oznam.povinnosti (neodhlásenia zamestnávateľa z registra) jej vyrúbili penále vo výške viac ako 240.000 Sk !
Predpokladám, že napíše odvolanie a snáď jej penále znížia. Nestretol sa s tým niekto ? Tá suma sa mi zdá neprimeraná.
Ninna
28.09.06,08:59
Myslím že odvolaním nevyriešite nič. Chyba sa stala u Vás to je evidentné.Ale treba požiadať o odpustenie povinnosti platiť penále. Najlepšie by bolo skontaktovať príslušnú soc.poisťovňu, v ktorej pracuje človek ktorý má takéto veci na starosti.
iva
28.09.06,11:49
No chyba sa našťastie nestala u mňa, resp.môjho klienta (je to kamarátka mojej klientky, ktorej účto a mzdy ja nerobím, prišla sa so mnou len poradiť). Len som sa viac-menej pozastavila nad tak obrovskou sumou penále. A zároveň som bola zvedavá, či náhodou niekto tiež nepočul o podobne vysokom penále a na koľko sa to podarilo písomným odvolaním znížiť.
abel
28.09.06,11:59
Ešte dobre, že sedím. Tomuto sa hovorí pomoc podnikateľom. Ale tie svoje odmeny musia niekde nahnať. Ja som raz bola vo VšZP a spýtala som sa, či sa musím odhlasovať ako závod, keď momentálne nezamestnávam žiadnych poistencov ich poisťovne, ale je možné, že ďalší zamestnanec bude poistený práve u nich. Odpoveď bola áno, treba sa odhlásiť, a potom sa znovu prihlásiť. Tú istú otázku som položila v Dôvere. Odpoveď bola: nie, netreba, veď my podľa tej odhlášky zamestnanca vidíme, že nemáte žiadnych našich poistencov. Zaujímalo by ma, či skutočne prišlo k tej štvrťmiliónovej škode tým, že SZČO neposlala odhlášku. Alebo to podnikateľ zaplatí zo svojej mesačnej odmeny!!!
:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:
http://www.sme.sk/c/1948774/Socialna-poistovna-miliony-na-odmeny.html

Aspoň mám vyjasnené, koho budem voliť v nasledujúcich voľbách: Stranu zelených. Proti toľkým zbytočným papierom treba začať nejako bojovať.
mimotemyMožno by nebolo od veci, keby každý úrad musel zaplatiť za požadované tlačivo napr. 10 halierov a musel by ho sám dodať tomu, od koho to požaduje. Verím, že byrokracia by klesla jedna radosť. A ešte by to museli platiť zo svojho, tak ako každá SZČO, a nie "z peňazí nikoho" mimotemy
Och, ako som sa rozčúlila!!!:mad: Aby sme v dnešnej dobe všetko ešte 10 x písomne potvrdzovali.
JNOVAK
28.09.06,12:04
Ak ta potesi, predosly riaditel SP dostal pokutu nejakych 850 tisic. Potom vznika slavna rada riaditelov. Nevedno, ci ju budu splacat aj jeho deti, alebo dokazal nahrabat tolko, ze im to len tak hodi. Co sa mna tyka, rad by som aspon nakopal do zadku tych, co maju na triku ten bordel na elektronickej podatelni, ktory uz vladne par tyzdnov.
liba2
28.09.06,12:15
Proti toľkým zbytočným papierom treba začať nejako bojovať.
mimotemyMožno by nebolo od veci, keby každý úrad musel zaplatiť za požadované tlačivo napr. 10 halierov a musel by ho sám dodať tomu, od koho to požaduje. Verím, že byrokracia by klesla jedna radosť. A ešte by to museli platiť zo svojho, tak ako každá SZČO, a nie "z peňazí nikoho" mimotemy
Och, ako som sa rozčúlila!!!:mad: Aby sme v dnešnej dobe všetko ešte 10 x písomne potvrdzovali..... a koľko toneru by sa ušetrilo.... :D
Ninna
28.09.06,15:46
je to presne o tom, že my musíme a oni nie....
plp
28.09.06,17:38
Živnostíčka zamestnávala jednu pracovníčku, pred dvomi rokmi ukončila pracovný pomer. Sice ju odhlásila ako zamestnanca, avšak seba ako zamestnávateľa neodhlásila. Teraz jej prišiel doporučený list zo SP - oznam o tom, že na základe nesplnenej oznam.povinnosti (neodhlásenia zamestnávateľa z registra) jej vyrúbili penále vo výške viac ako 240.000 Sk !
Predpokladám, že napíše odvolanie a snáď jej penále znížia. Nestretol sa s tým niekto ? Tá suma sa mi zdá neprimeraná.
Tie tri nuly za 240,- je asi preklep, nie? Mňa až pot zalial.
Mohla by si, prosím Ťa, napísať, na ktorý zákon a ktorý § sa odvolávajú.
Veď to snáď ani nie je možné.
Ďakujem,Ľuba
otázka
29.09.06,02:29
Ešte dobre, že sedím. Tomuto sa hovorí pomoc podnikateľom. Ale tie svoje odmeny musia niekde nahnať. Ja som raz bola vo VšZP a spýtala som sa, či sa musím odhlasovať ako závod, keď momentálne nezamestnávam žiadnych poistencov ich poisťovne, ale je možné, že ďalší zamestnanec bude poistený práve u nich. Odpoveď bola áno, treba sa odhlásiť, a potom sa znovu prihlásiť. Tú istú otázku som položila v Dôvere. Odpoveď bola: nie, netreba, veď my podľa tej odhlášky zamestnanca vidíme, že nemáte žiadnych našich poistencov. Zaujímalo by ma, či skutočne prišlo k tej štvrťmiliónovej škode tým, že SZČO neposlala odhlášku. Alebo to podnikateľ zaplatí zo svojej mesačnej odmeny!!!

Ja som odhlasovala posledného zamestnanca na našej pobočke VZP v júli s tým, že podnikateľ už nebude nikoho zamestnávať a tam mi povedali, že nijaká odhláška /zrušenie registrácie/ pre zamestnávateľa sa nerobí. Keď nemá zamestnanca v ich poisťovni je automaticky odhlásený.
abel
02.10.06,15:48
[/URL][url]http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1755&prm2=6014 (http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1755&prm2=6014yzer%C3%A1)
vyzerá to, že dostali cca 300.- Sk za každý deň omeškania podľa najnovšieho sadzobníka pokút.
evina
02.10.06,15:54
Tie tri nuly za 240,- je asi preklep, nie? Mňa až pot zalial.
Mohla by si, prosím Ťa, napísať, na ktorý zákon a ktorý § sa odvolávajú.
Veď to snáď ani nie je možné.
Ďakujem,Ľuba

zákon o soc. poistení 461/2003 v znení neskorších predpisov:


POKUTA A PENÁLE V SOCIÁLNOM POISTENÍ A V STAROBNOM DÔCHODKOVOM SPORENÍ

§ 239

Pokuta
Za porušenie povinností ustanovených v § 154 ods. 3, § 227 ods. 2, § 228 až 234 a § 279 môže Sociálna poisťovňa uložiť pokutu až do 500 000 Sk. Pri ukladaní pokuty Sociálna poisťovňa zohľadní závažnosť porušenia povinnosti ustanovenej týmto zákonom.
Paula
02.10.06,16:00
Tú istú otázku som položila v Dôvere. Odpoveď bola: nie, netreba, veď my podľa tej odhlášky zamestnanca vidíme, že nemáte žiadnych našich poistencov.

S dovolením si požičiam vetu hore. Zásadne netreba veriť tomu, čo povedia v tej ktorej poisťovni. Treba pozrieť do zákona, resp. na stránky poisťovní na internete - a viete aj to, čo tety v poisťovni nevedia - potom žiadna pokuta nehrozí a vy môžte kľudne spávať:)
sway
02.10.06,17:20
Živnostíčka zamestnávala jednu pracovníčku, pred dvomi rokmi ukončila pracovný pomer. Sice ju odhlásila ako zamestnanca, avšak seba ako zamestnávateľa neodhlásila. Teraz jej prišiel doporučený list zo SP - oznam o tom, že na základe nesplnenej oznam.povinnosti (neodhlásenia zamestnávateľa z registra) jej vyrúbili penále vo výške viac ako 240.000 Sk !
Predpokladám, že napíše odvolanie a snáď jej penále znížia. Nestretol sa s tým niekto ? Tá suma sa mi zdá neprimeraná.

Ľudkovia to je hrôza :eek::eek::eek:
a keby skúsila také, že nevedela či ešte nebude niekoho zmestnávať, tak sa ako zamestnávateľ neodhlasovala, a nech povypisuje nulové výkazy za všetky mesiace a poišle ich i s listom s takýmto vysvetlením - to jej už nepomôže? - mohli by ju pokutovať akurát za neodovzdanie mesačných výkazov - tlačív.. hoci neviem aké sú na toto sankcie - aby neboli nebodaj ešte viac:rolleyes:
Ľubomír
02.10.06,17:59
Ahojte.
Moja dcéra zistila, že jej zamestnávateľ neplatil odvody 7 mesiacov do SP aj ZP. Nemôže ho donútiť aby jej to vyrovnal. Takto sa naťahovali asi 2 roky, a keď mu to išlo už na nervy tak jej dal výpoveď. Bývalý zamestnávateľ sa vyhovára, že spätne sa odvody nedajú doplatiť. Pravdepodobne sa bojí pokuty a kontoly. Máte niekto takú skúsenosť? Ak áno budem vámn vďačný za radu. Ďakujem.
Melnick
02.10.06,18:05
Nechápem,ako mohla SP tak dlho nechať podnikateľa neodvádzať odvody,ak bol ovšem prihlásený ako zamestnávateľ. Ale aj tu sa nám potvrdzuje,že my čo sa omeškáme s prihlásením zam-ca do SP máme penále a lajdáci,ktorí majú všetko na háku sú hrdinovia bez pokút.
Poraziť ma ide,lebo mám aj teraz kontrolu na SPod r 2002 t.z.,že majú u mňa skontrolovaný každý dníček od začiatku podnikania až do dnešného dňa. Ale na druhej strane -naše pracovníčky SP si svoju prácu plnia tak ako majú a neflákajú ju- čo vidieť aj z ich odpovedí na rôzne dotazy.:)

Nech ho dcéra nahlási na SP a ZP,aby si s ním urobili poriadok a nemusí sa ona s ním dostávať do sporu.:)
abel
02.10.06,18:27
Ľudkovia to je hrôza :eek::eek::eek:
a keby skúsila také, že nevedela či ešte nebude niekoho zmestnávať, tak sa ako zamestnávateľ neodhlasovala, a nech povypisuje nulové výkazy za všetky mesiace a poišle ich i s listom s takýmto vysvetlením - to jej už nepomôže? - mohli by ju pokutovať akurát za neodovzdanie mesačných výkazov - tlačív.. hoci neviem aké sú na toto sankcie - aby neboli nebodaj ešte viac:rolleyes:

Ak si pozrieš ten sadzobník pokút z príspevku 10, hneď si ľahko prepočítaš, ako by si pomohli: za neskoré prihlásenie alebo odhlásenie zamestnávateľa 100-500.- Sk za deň omeškania, za oneskorený výkaz 500-20000.- Sk/výkaz. Za dva roky by to mohlo byť za 24 výkazov až 480000.- Sk :-)
liba2
02.10.06,18:33
Ahojte.
Moja dcéra zistila, že jej zamestnávateľ neplatil odvody 7 mesiacov do SP aj ZP. Nemôže ho donútiť aby jej to vyrovnal. Takto sa naťahovali asi 2 roky, a keď mu to išlo už na nervy tak jej dal výpoveď. Bývalý zamestnávateľ sa vyhovára, že spätne sa odvody nedajú doplatiť. Pravdepodobne sa bojí pokuty a kontoly. Máte niekto takú skúsenosť? Ak áno budem vámn vďačný za radu. Ďakujem.Nezaplatené poistné je vzťah medzi zamestnávateľom a poisťovňou. Zamestnanec vôbec nemusí sledovať, či zamestnávateľ odvádza poistné. Nezaplatením poistného zo strany zamestnávateľa nie sú dotknuté nároky zamestnanca vyplývajúce z poistenia (plnenie).
Ľubomír
03.10.06,17:42
Ďakujem za odpovede.
Bývalý zamestnavateľ ju totiž bez jej vedomia odhlásil zo ZP aj SP, a pritom ju ďalej zamestnával. Takže pracovala u neho na čierno a vôbec to netušila. Pri zistení tohto podvodu ho žiadala o zaplatenie podlžnosti. Trvalo to asi 2 roky, a keď už nevedel kam z konopí tak ju prepustil. Dcéra ako poškodený zamestnanec má záujem aby sa to čím skôr vyrovnalo, pretože si myslí, žej jej tie mesiace budú chýbať. Nezaplatené mesiace sa prelínajú do dvoch rokov. Rád by som vedel, čí jej nebudú chýbať 2 roky, ktoré sa započítavajú do dôchodku. Ďakujem.:cool:
Paula
03.10.06,18:02
Ďakujem za odpovede.
Bývalý zamestnavateľ ju totiž bez jej vedomia odhlásil zo ZP

No, tu vidím problém. On ju odhlásil "za zamestnávateľa" . Ale poistencom danej ZP zrejme zostala. Ak áno tak potom sa stala samoplatcom a vznikol dlh voči ZP jej a nie zamestnávateľovi.
Jozef Mihál
04.10.06,07:03
Ďakujem za odpovede.
Bývalý zamestnavateľ ju totiž bez jej vedomia odhlásil zo ZP aj SP, a pritom ju ďalej zamestnával. Takže pracovala u neho na čierno a vôbec to netušila.

Tu niečo nesedí. Zamestnávateľ ju síce mohol odhlásiť bez jej vedomia zo SP, ZP (ktorý zamestnanec má presný prehľad o tom, čo všetko nahlasuje zamestnávateľ do ZP, SP a či to nahlasuje správne - prakticky žiaden).
Ale pracovať na čierno sa dá len vtedy, ak nemám pracovnú zmluvu alebo pracovný pomer, ktorý bol, skončil. Skončil = bola daná výpoveď, alebo bola výpoveď dohodou - a o tom už zamestnanec predsa musí vedieť. Ak nevie, výpoveď je neplatná a zamestnanie trvá naďalej.
Ľubomír
04.10.06,17:23
Je to naozaj zložitejšie.
Zamestnávateľ menil názov firmy a vtedy k tomu došlo. Neplatil ani odvody do ZP. Je to neuveriteľne zamotané. Pravdu o tom ako ju odhlásil nechce povedať. Všetko iba zahmlieva. Konať bude SP na základe žiadosti o doplatok. Dúfam, že všetko dopadne dobre. Je až zarážajúce čo všetko si môže takýto "podnokateľ" dovoliť. Myslí si, že keď má peniaze tak môže všetko. :cool:
IVEB
30.03.07,07:06
Chcem sa len spýtať , či SP vyrubí pokutu aj za to , že zamestnávateľ neoznámil zmenu v živnostenskom liste t.j. k menu si doplňal názov , pretože v sadzobníku pokút to nevidím. Totiž dnes som odhlasovala zamestnanca a tak som na to prišla , že sme tak neurobili. Lebo keď vidím tú výšku pokút až mi je zle. Máte s tým nejakú skúsenosť ?
IVEB
30.03.07,08:36
Nikto ma neukľudní?
jankasm
30.03.07,09:02
Nikto ma neukľudní?

Myslím, že nie, pretože to je len oznámenie zmeny, nič také podstatné ako prihlášky alebo platby.
Ja tiež niekedy spätne oznamujem zmeny čo sa týkajú zamestnancov, napr. zmeny bydliska (keď na to pozabudnem :cool: ) a ešte sa mi nestalo aby za niečo také bola pokuta.
IVEB
30.03.07,09:41
Ani si neviete predstaviť ako mi odľahlo.
NAVA
30.03.07,19:22
Chcem sa len poradiť, aj mne prišiel list od SP aby som doložila reg. list zamestnávateľa-odhláška ku 6.9.2004/týmto dátumom odhlásený posledný zamestnanec/. Na začiatku listu bolo napísané: "Oznámenie - žiadosť o spoluprácu"; ani jedno slovko o pokute za nesplnenie povinnosti. Mám sa informovať na "sociálke" či budem platiť pokutu alebo nie?
Lydka R
30.03.07,19:37
Chcem sa len poradiť, aj mne prišiel list od SP aby som doložila reg. list zamestnávateľa-odhláška ku 6.9.2004/týmto dátumom odhlásený posledný zamestnanec/. Na začiatku listu bolo napísané: "Oznámenie - žiadosť o spoluprácu"; ani jedno slovko o pokute za nesplnenie povinnosti. Mám sa informovať na "sociálke" či budem platiť pokutu alebo nie?
Spomeniem skúsenosť z poslednej kontroly V SP: Firma v lete mala mnoho brigádnikov. Na prihlášky a odhlášky si dávam riadny pozor, zo všetkého mám potvrdené kópie. Pracovníčka kontroly mi víťazoslávne vytlačila dlhý zoznam chýbajúcich dokumentov. Keď som jej ale rad radom všetky kópie kládla na stôl a sedeli dátumy i RČ, úsmev jej mrzol. Ešte boli snahy spochybniť ich originál pečiatku (či náhodou nepodvádzam), ale nakoniec jej neostalo nič iné len si tie kópie odo mňa požičať, ofotiť a nahodiť do systému. Takže ozaj niektoré kontroly sú vlastne žiadosťou o spoluprácu pri zisťovaní chýb a omylov, ktoré sa stanú v SP. No a na záver, nebyť mojich kópií, pokuta nás neminie.
liba2
31.03.07,02:08
Chcem sa len poradiť, aj mne prišiel list od SP aby som doložila reg. list zamestnávateľa-odhláška ku 6.9.2004/týmto dátumom odhlásený posledný zamestnanec/. Na začiatku listu bolo napísané: "Oznámenie - žiadosť o spoluprácu"; ani jedno slovko o pokute za nesplnenie povinnosti. Mám sa informovať na "sociálke" či budem platiť pokutu alebo nie?
V takomto prípade sa iniciatíva neopláca.