uplnynovacik
17.04.22,19:42
Dobry den,

chcela by som sa poradit. Pozicala som kamaratke peniaze, avsak bez zmluvy, peniaze som previedla z mojho uctu na jej. Dala mi ale cislo bankoveho uctu na s.r.o kde tento dlh eviduje ako pozicku v uctovnictve.Avsak peniaze uz zrejme nikdy neuvidim cestou dovery. Moja otazka je ci bankovy prevod je postacujuci na to aby sud priznal ze mi je dlzna strana povinna zaplatit peniaze. Vylozene som pisala emailom danej osobe ze aby poslala splatkovy kalendar ale odmietla. Z emailovej komunikacie je to vidiet. Ako mam postupovat a ci sa to vobec opati riesit ci sa viem domoct prava , ked nemam zmluvu.
veronikasad
17.04.22,17:48
O akú sumu ide? Máš nejakú mailovú komunikáciu predtým ako si poslala peniaze?
Chobot
17.04.22,21:40
Pýtať sa na to, či ti súd dá za pravdu tebe je ako pýtať sa, či 15. septembra 2022 budeš pršať.

Žalobu na súd môžeš podať. Súdny poplatok sa odvíja od výšky predmetu žaloby (jeho hodnoty). Dôkazné bremeno bude na tebe, ty musíš dokázať, že si jej peniaze požičala s podmienkou vrátenia. To, že si jej poslala nejaké peniaze neznamená automaticky, že to musela byť pôžička a že už je splatná.

Či sa ti oplatí súdiť sa? Záleží od sumy peňazí, od toho, či dokážeš sama spísať žalobu, či sa vyznáš aspoň trochu v procesnom práve. Ja som sa súdil aj o 50 € a súd som vyhral. Právneho zástupcu som nemal. Žalovaný nakoniec musel zaplatiť takmer 150 € vrátane trov.

Ak si ale na 500 € dlh budeš najímať právnika, tak jeho poplatky ťa môžu stáť viac, než vysúdiš trovy.
mirko70
17.04.22,23:03
Ahoj. Iba samotný bankový prevod stačiť nebude. Musíš jej poslať doporučený list,kde musí byť doslovne použitá formulácia...Na základe našej predchádzajúcej ústnej dohody vás vyzývame k vráteniu sumy bla bla,ktorú ste sa zaviazali vrátiť do bla bla. Ona má potom čas na odpoved kde poprie alebo nepriamo potvrdí,že k nejakej dohode došlo. Bude to síce beh na dlhú trať ale skúsiť to treba. Bolo by dobré mať v zálohe nejakého svedka,ktorý by potvrdil existenciu nejakej dohody.
buchač
18.04.22,05:48
Tak tu si to domotal dokonale....

P.S.:
K tým 50€ sa radšej ani nevyjadrujem...to je iné psycho, kvôli takej sume sa drbať po súdoch.
buchač
18.04.22,06:46
"...hlboko s Vami nesúhlasím, urobím však všetko pre to, aby ste mohol svoj názor slobodne hlásať "
Jarka 1
19.04.22,09:06
buchy a čo také domotal? ... ak by som to vedela , tiež by som žiadnemu podvodníkovi nedarovala ani len 50 € ... na to sa podvodníci spoliehajú, že o malú sumu sa s nimi nikto nebude ťahať za prsty
uplnynovacik
23.04.22,18:17
Predtym nebola ziadna komunikacia emailova, len prevod penazi na ucet a v komente toho prevodu je napisane slovo POZICKA
faro1
23.04.22,18:36
Slovo POŽIČKA môže znamenať aj že ty vraciaš pôžičku a nie že pôžičku poskytuješ.
buchač
23.04.22,19:03
uplnynovacik (Dnes 20:17) Predtym nebola ziadna komunikacia emailova, len prevod penazi na ucet a v komente toho prevodu je napisane slovo POZICKA
---------------------------
veronikasad (17.04.22 19:48) O akú sumu ide?
==================

PREČO neodpovedáš na otázku ???
Takže ešte raz... " O akú sumu ide? "