baskja
22.04.22,11:59
Situácia je nasledovná:
Od 01/2019 som zamestnaná vo Švédsku, vo švédskej firme na pracovnú zmluvu - tá stále platí, materskú mám najlásenú na celý rok 2022. Platím tam dane, poistenie, proste všetko ako má byť. Zdravotné poistenie mám samozrejme vo SWE - formulár A1. Od 09/2021 som ostala na Slovensku na home office, nakoľko som bola už vo vyššom štádiu tehotenstva a lietanie neprichádzalo do úvahy a pôvodnú prácu som už vykonávať nemohla, kedže bola fyzicky náročná. Po dohode so zamestnávateľom som teda ostala na home office na Slovensku a pracovala do konca roka 2021 - dostávala som normalne výplatu, platila dane, poistenie - ziadne zmeny. V januári som porodila syna - tu na Slovensku, tu má aj trvalý pobyt, je občan SR , vo Švédsku má pridelené dočasné registračné číslo. Žiadosť o materskú som teda podávala vo SWE ešte v októbri a dnes mi prišlo vyjadrenie, že v období 09/2021-12/2021 už nie som poistená vo Švédsku, pretože som pracovala z domu na Slovensku a teda materskú tam čerpať nemôžem, že mám žiadosť dať tu na SK. Ale tu som ja žiadne odvody neplatila. Samozrejme, keby som vedela, že to bude takto, dobrovoľne by som sa poistila. Vo vyjadrení je uvedený EU zákon 883/2004 odsek 12.1. Viete mi to prosím niekto vysvetliť? Lebo mne to hlava neberie z toho logického hľadiska a odsek 12.1 je tiež napísaný tak, že neviem ako si to mám sama sebe vysvetliť. Máte s tým niekto skúsenosť alebo viete mi poradiť? Samozrejme, že sa obrátim aj na soc poist tu na SK, ale medzičasom mi možno budete vedieť povedať/poradiť čo mám teda robiť. Ďakujem veľmi pekne.