Miala89
22.04.22,22:26
Ahojte,
chcem kúpiť 1/6 domu od sestry, ktorú zdedila po otcovi.
Máte niekto nejaký vzor zmluvy?
Ako mám postupovať, najskôr jej vyplatiť peniaze a potom napísať kúpnu zmluvu, ktorá nadobúda platnosť jej podpisom. Týmto podpisom by zároveň potvrdila, že peniaze na účet dostala. Časť už dostala minulý rok, teraz už len doplatok.
Ďakujem
Miala
Dáša_
23.04.22,05:06
Ide o predaj nehnuteľnosti. Jej podpis na zmluve bude musieť byť overený. A zmluva aj s návrhom musí ísť do katastra. Vzory nie je problém nájsť napríklad https://www.nehnutelnosti.sk/kupna-zmluva-dom/ ).
Len teda, nie je to úplne jednoduché, možno je lepšie to zveriť niekomu, čo s tým má skúsenosť. V zmluve treba presne popísať, ako bude platené, v akej výške. A mnohé iné náležitosti tá zmluva musí mať. Oproti cene, ktorá sa platí to nebude tak veľa, fakt by som to dala urobiť niekomu, čo už niečo cez kataster predal a zavkladoval.
kopretinka
23.04.22,05:47
potvrdenie na tie už vyplatené peniaze máš?
Mária27
23.04.22,12:14
a je novelizovaný katastrálny zákon ...
misoft
23.04.22,13:24
A presnejšie je to v zákone 162/1995 §30 ods.1, 4 (tam je podrobne popísané, čo má obsahovať návrh na vklad)
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1995/162/20181001.html - už s doplneným znením nevoelizácie.
dmc
23.04.22,20:43
Sú taj ešte ďalší spoluvlastníci okrem teba a sestry? Má dom nejakú ťarchu? a čo pozemok ? Pozrela si si list (listy) vlastníctva a orientuješ sa v ňom. Aká suma sa vyplácala - resp. aká bude uvedená v zmluve ( zákaz platby v hotovosti pri fyz. osobách nad 15 tisic) Si vydatá ? ... a mnoho iného
Miala89
24.04.22,16:05
ja vlastním 2/3 zatiaľ. Ostatok 1/3 (teda po 1/6) vlastnia bratove maloleté deti po jeho smrti a moja sestra. Súd už schválil odpredaj podielu maloletých detí, zostáva mi to už len vložiť do katastra. Teraz si môžem vyriešiť sestru. Už som jej dala časť na účet a teraz som si vybavila hypotéku na vyplatenie. V dome býva mama, ktorá to s nami takto poriešila. Dom sme nechali ohodnotiť podľa trhovej ceny a dohodli sme sa na vyplatení. Od maloletých detí sa dá odkúpiť podiel len na základe trhovej ceny. Som vydatá. Cena bude nad 15 tisíc a samozrejme to pošlem na účet. Maloletých som riešila cez právnika. Tento týždeň mám prísť za ním, zastupoval nás na súde (mňa a matku synovcov) a má pre mňa dokumenty zo súdu. Otázka je ešte, či môžem vložiť návrh na vklad naraz. (moja sestra a maloletí synovci)
Dala by som si konvertovať zmluvy do el. podoby a vložila to elektronicky. Je to lacnejšie. Už som to tak robila v minulosti.