riska007
25.04.22,07:01
Milí poraďáci pozdravujem, mám taký veľký problém, ani nespím pre to a neviem ako ho správne riešiť. Už to nevieme vrátiť späť, ale teraz to potrebujem poriešiť. Ide o to, že máme doplnkové dôchodkové sporenie pre našich zamestnancov, kde zamestnávateľ prispieva 2%. To je ok, nakoľko príspevky na DDS sú vymeriavacím základom pre zdravotnú poisťovňu, ale pre sociálnu nie (čiže sociálne poistenie sa z toho neplatí). Náš šéf však pre dvoma rokmi okrem toho uzatvoril zmluvu s jednou poisťovňou, že sa dá prispievať aj na investičné životné poistenie - tiež 2%. Netýka sa to všetkých zamestnancov, ale je ich asi 7. A tu je ten problém, z toho sme neodvádzali sociálne poistenie, hoci sa mali. Prosím Vás ako to môžem riešiť. Opravovať spätne mesačné výkazy dozadu dva roky? Či sa to dá poriešiť v aktuálnom období? Ja viem, že na to sú poprepájané aj iné veci. Čo by ste robili Vy na mojom mieste. Ďakujem
Mila123
25.04.22,06:55
spätne, dozadu musíte, opraviť VZ, opraviť ELDP, a nedoplatky zrazíte v aktuálnej mzde), tým sa Vám vyrovná aj daňová povinnosť....čím skôr to urobíte tým skôr sa Vám zastaví penalizácia SP.....
riska007
25.04.22,07:49
A čo s takými, čo už u nás nepracujú.(myslím že sú dvaja).
riska007
25.04.22,08:08
A ešte mám otázočku, myslíte si, že mám výkazy opravovať aj v programe, alebo stačí manuálne elektronicky cez stránku sociálnej poisťovne. Ďakujem
Mila123
25.04.22,12:08
musíte aj u seba opraviť, predsa nemôžete len opravovať v e-pobočke SP.....
a tí čo nepracujú? musíte všetkým opraviť mzdy........dokonca im musíte vydať potvrdenie o zdaniteľnej mzde, kde uvediete na riadku zaplatené sociálne poistenie hodnotu zaplatených fondov do SP a potvrdenie im vydáte za rok 2022 (rok 2021 neopravujete, všetko necháte tak ako máte )...pozrite si na nete ako sa opravujú spätne mzdy......ak si neporadíte napíšte mi SS