krit
28.09.06,11:11
Som podnikateľ FO-podnikám sám.Môžem časť zisku previesť prevodom z podnikateľského účtu na súkromný účet manželky?Ako potom zaúčtovať v JÚ?
Barbora.B
28.09.06,09:18
Áno môžeš. Účtované to bude ako osobná spotreba.
Milan7
28.09.06,13:04
Zo svojho účtu môžeš previesť na manželkin účet koľko chceš. Ale pozor tento prevod nie je daňovým nákladom. Musíš to účtovať ako osobnú spotrebu - nedaňový náklad. Takže touto transakciu potešíš len svoju manželku. Iné by to bolo keby manželka mala svoju živnosť a robila by pre teba nejakú službu. Vtedy by to bola daňová služba a tak isto daňový náklad , pozor však na cenu obvyklú na trhu.
Barbora.B
28.09.06,13:16
pozor však na cenu obvyklú na trhu.

mimotemy Nerada to sem pletiem, ale keď si už spomenul tú cenu obvyklú na trhu - mohol by si mi prosím ťa odpovedať na nasledujúcu otázku (otázka je položená už v inej téme, ale potrebovala by som to ešte dnes uzavrieť):
Existuje nejaké usmernenie, podľa ktorého by som sa mala riadiť pri stanovení minimálnej výšky nájmu, tak aby som dodržala cenu obvyklú na trhu? Vopred ďakujem
beroun
28.09.06,15:53
Neexistuje - len vseobecne kecy v zakone o dani z prijmov. Cenu obvyklu na trhu treba dodrziavat hlavne pri zavislych osobach (v zasade staci len pri vypocte danovych povinnosti). Je velmi komplikovane pri najme urcit cenu obvyklu na trhu (faktory: lokalita, ucel najmu, umiestnenie v bytovom dome, vek nehnutelnosti, inzinierske siete, ake su okolite priestory-prevadzky,poskytovanie sluzieb suvisiacich s najmom atd.). Vhodne je v zmluve o najme urcit cenu dohodou.
Barbora.B
02.10.06,03:38
Ďakujem za odpoveď :)