Rico Salvatore
26.04.22,08:05
Ahojte,
v priebehu dvoch mesiacov mám v pláne otvárať živnosť na maliarské a natieračské práce a chcel by som vás poprosiť o rady.
- Zaujímalo by ma či odporúčate byt platieľom alebo neplatitelom DPH - je mi jasne že to závisi od klientely či sa bude jednať viac o platitetlov alebo neplatitelov DPH ale to dopredu vyslovene určiť neviem).
- Ďalej by ma zaujímalo či je hned od začiatku činnosti potrebný účtovník prípadne či je vhodné uplatnovať paušálne výdavky (ak bude nietko taký zlatý a vysvetli mi v skratke zo skúsenosti ako to funguje budem rád nakoľko som čítal dosť omáčok a nie je mi to úplne jasné)
- Taktiež by som sa Vás chcel spýtať či je pri maliarských a natieračských prácach môžné dávať ako doklad prijmový pokladničný doklad prípadne či je potrebná e-kasa alebo niečo iné

Budem veľmi vďačný aj za tipy a rady na čo si mám dávať pozor a podobné.
Vopred Vám pekne ďakujem za odpovede.
mondes
26.04.22,07:12
Ahoj, spočiatku nie je potrebné, aby si bol platcom DPH. Ja by som najprv skúsila, ako to pôjde a následne, ak zistíš, že je pre Teba výhodné byť platcom DPH, tak sa zaregistruješ. Ale to záleží aj na tom, či budeš poskytovať služby súkromným osobám, alebo podnikateľom. Lebo DPH Ti navýši cenu o 20%, čo sa niektorým súkr. osobám nemusí páčiť.
- spočiatku by som išla na paušál, ale to tiež záleží od obratu, aký budeš mať za r. 2022. Asi by bolo pre Teba výhodnejšie osloviť nejakého účtovníka v Tvojom okolí a poradiť sa s ním. Evidencia paušálnych výdavkov nie je zložitá, ale ak človek nemá s tým skúsenosti, tak radšej nech to prenechá skúsenejším.
-maliarske a natieračské práce zatial nespadajú pod povinnosť mať ORP, resp. VRP a teda je možné vystaviť aj príjmový poklaničný doklad, poprípade úhrada na BV.
c.s.i.
27.04.22,05:42
-na začiatok by som išla ako neplatca DPH, zistíš ako to pôjde a vždy sa vieš registrovať
- na začiatok nepotrebuješ účtovníka, je dôležité si hlavne odkladať všetky bločky za material, náradie, pracovné pomôcky....platiť prvý rok zdravotnú.
- vystavovať zákazníkom faktúry alebo pokladničné doklady. BU mať radšej podnikateľský a nemotať to zo svojim súkromným.
- paušál je na začiatok možno lepší, ale všeko závisí od tvojho príjmu. Je to aj jednoduchšie aj na výpočet daňového priznania.

Keď kľudne sa pýtaj , keď ťa niečo napadne :-)
Rico Salvatore
02.05.22,05:20
Dakujem pekne za odpoved, ešte by som sa chcel spýtať ako je to v rámci nákladov s autom a pohonnými hmotami, je potrebné si odkladať bločky aj za tie? Vďaka
veronikasad
02.05.22,05:28
Máš súkromné auto alebo ho chces vložiť do podnikania?
Rico Salvatore
02.05.22,05:32
Do podnikania vkladať nechcem takže určite súkromné
veronikasad
02.05.22,05:53
Pre istotu odkladaj, ak by si nesiel na výdavky paušálom, ale skutočne výdavky. Vtedy pri paušálnych náhradách za súkromné auto potrebuješ dokladovať nákup PHM. A aby si na konci roka nemusel vymýšľať cesty, veď si priebežne knihu jázd.
Rico Salvatore
04.05.22,15:38
To ale platí len v prípade, že nebudem riešiť výdavky paušálom ano?
veronikasad
04.05.22,16:15
ano