odburany.dom
27.04.22,21:26
Dobry den,


Som majitelom nehnutelnosti evidovanej ako rodinny dom v extravilane obce (v oblasti s druhym stupnom ochranny prirody - co by malo znamenat, ze sa neda len tak kdekolvek zalozit nova stavba, ale len na mieste uz existujucich nehnutelnosti). Dom som zdedil v rozpadnutom stave (bez strechy), ostali uz len ciastocne rozpadnute kamenne mury po obvode od 1 do 2.5 metra vysoke. Za nehnutelnost si ale stale platim dane ako kebyze je plne obyvana, a ma aj pridelene supisne cislo domu (ktorym je riadne oznacena).

1) Pred cca 2 rokmi susedia zateplovali svoju nehnutelnost a pravdepodobne aj odizolovavali podzemne priestory (na prilozenom obrazku ako: susedia dom) a bez akychkolvek povoleni (ci uz z mojej strany alebo uradneho rozhodnutia/povolenia a pod...) sa rozhodli odbagrovat cca 2 metre siroky pas z mojej nehnutelnosti na ktorom sa nachadzal jedna strana budovy, v tej casti uz len cca 1m vysoka (na obrazku cervena vysrafovana oblast). V ten den som sa tam aj zhodou okolnosti zastavil - uz mali odbagrovanu celu stenu, takze som tomu uz nevedel zabranit. Avsak vtedy som sa aj kvoli stavu budovy a aj kvoli dobrym vztahom rozhodol nezavolat na nich policajtov - co zacinam lutovat.

Pred par dnami som napr. zistil, ze odburana strana predstavovala dva geodedicke body (Bod1, Bod2) na geometrickom plane, od ktorych sa urcovali dalsie. Cize aj ked disponujem geometrickym planom, nedokazem na zaklade neho urcit ani priblizne hranice, kde pozemok konci - musel by som si volat geodeta a platit ho. Nakolko mi uz len na zaklade predchadzajuceho prikladu vznika skoda, chcem sa spytat, s akymi problemami sa mozem este v buducnosti kvoli odburaniu steny stretnut - hlavne v suvislosti s vybavovanim rekonstrukcie, stavebnych povoleni, predaji a pod.

Dalej by som Vas chcel poziadat o odporucenie, aky postup by som mal zaujat, aby som minimalizoval problemy, ktore mozu v buducnosti vzniknut:
-mal by som najprv prisomne oslovit susedov? (uz aj s posudkom?)
-mal by som tento pripad aj po takom dlhom case nahlasit na policii?
-mal by som informvovat stavebny urad? (moze mi stavebny urad nariadit rekonstrukciu/odstranenie stavby)?
-mal by som si dat vypracovat znalecky posudok (vycislenie skody)?
-budem mat v buducnosti problem takyto dom kvoli tomuto zasahu zrekonstruovat/ predat a pod?

...a aby toho nebolo malo:
2) Susedia si na mojom pozemku zriadili studnu (na mape znazornene modrym kruhom), presnejsie sa jedna o vrt s cerpadlom. Su presvedceni, ze cast pozemku (modra vysrafovana cast) patri im - hoci z katastralnych map sa da vycitat ine. Postupne pribudol vrt, neskor betonova skruz, ktora sa za posledny rok zakryla pristreskom. Nakolko je to podla mojho nazoru nelegalna stavba - pretoze ak by bola legalna urcite by pri povolovani zistili ze im cast pozemku nepatri, a taktiez prostrednictvom nej realizuju uz niekolko rokov nelegalny odber podzemnych vod, aky postup mam zaujat v tomto pripade? Rovno ich nahlasit na prislusny urad, ci najprv listom?
Mozem po pripadnom odstraneni studne na tomto mieste pozadovat zriadenie vlastnej studne, hoci vrt som nezrealizoval ja?

..a do tretice:
3) Nakolko moj dom nema strechu, jeho plocha zarasta stromami. Pred par mesiacmi mi telefonicky oznamili, ze vyrubali stromy, ktore rastli na muroch - aby neohrozovali ich nehnutelnost (niektore mohli mat aj viac ako 7cm priemer). Na tomto pozemku (zelena cast) som tento rok planoval robit vyrub naletovych drevin, co som ale planoval nahlasit na prislusnom obecnom urade. Je aj v pripade, ze by stromy skutocne ohrozovali susednu nehnutelnost, mozne takyto vyrub vykonat bez povoleni/ohlasenia/predchadzajuceho pisomneho vyzvy/suhlasu vlastnika? Mohlo by sa stat, ze ked zacnem riesit predchadzajuce skutocnosti, mohli by ma nahlasit ze som vykonal nelegalny vyrub na svojej nehnutelnosti, pripadne ze som nenahlasil vsetky stromy, ktore so chcel vyrubat, pripadne ze som ich cast vyrubal uz skor. Pripadne by toto zistenie mohol vykonat aj prislusny organ kontroly ZP.


PS:Prilozeny obrazok je v lavej casti bez uprav a v pravej casti s vyznacenymi bodmi/castami.
PS2: na mape su aj C-ckove parcely a a j E-ckove preto tolko ciar. Pozemok oznaceny zelenou je E-ckova parcela ktoru vlastnim, dom je na C-ckovej parcele ktora je bez vlastnika.

Dakujem
buchač
29.04.22,05:50
Dom som zdedil v rozpadnutom stave (bez strechy), ostali uz len ciastocne rozpadnute kamenne mury po obvode od 1 do 2.5 metra vysoke.
Nakolko moj dom nema strechu, jeho plocha zarasta stromami....ze vyrubali stromy, ktore rastli na muroch
Za nehnutelnost si ale stale platim dane ako kebyze je plne obyvana,
=========================
Zo zákona o miestnych daniach vyplýva vlastníkovi povinnosť platiť pravidelne miestnu daň z nehnuteľností.

V zmysle Občianskeho zákonníka sa vlastník nehnuteľnosti musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného, alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami vlastných nehnuteľností bez toho, aby urobil dostatočné opatrenie na ich upevnenie.
Nehnuteľnosť, ktorá chátra, je vystavená riziku vzniku a rozširovania technických a statických problémov, bývanie v nej sa stáva nepohodlným či životu nebezpečným.
Chátranie nehnuteľnosti môže mať tiež za následok jej zrútenie sa, ktorým môže byť ohrozený ľudský život, zdravie či majetok. V takom prípade by si poškodená osoba mohla voči vlastníkovi takejto stavby uplatniť nárok na náhradu spôsobenej škody v rámci občianskoprávneho konania. Doúvahy však prichádza aj vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti voči vlastníkovi nehnuteľnosti.
Ak sa vlastník o svoju nehnuteľnosť riadne nestará, vystavuje sa riziku, že bude musieť znášať trestnoprávnu zodpovednosť. Ak sa stavba alebo jej časť zrúti a dôjde k usmrteniu, ujme na zdraví, poškodeniu majetku, vlastník môže čeliť obvineniu zo spáchania trestného činu usmrtenia, ublíženia na zdraví, poškodenia cudzej veci či trestného činu všeobecného ohrozenia.