happyone
28.04.22,08:44
Len nahodou /precital som si uradnu tabulu/ som sa dozvedel ze sused poziadal o vyrub dreviny (strom pred domom na spolocnom pozemku). Moze na to dostat povolenie aj bez mojho suhlasu ako spoluvlastnika pozemku? Musi ma o tom niekto informovat - ze taketo spravne konanie vobec prebieha? Ja by som sa o tom ani nedozvedel keby som na to nahodou nenarazil alebo ako to je? proste pridu, vypilia a ja sa budem musiet len prizerat? Dakujem
romana147
28.04.22,12:45
vypílenie obyčajne povolujú vo vegetačnom klude / 31.3. a s náhradnou výsadbou
happyone
28.04.22,12:54
ano len mne ide o to ci to mozu urobit bez suhlasu spoluvlastnika pozemku .. a aj bez toho aby ma o tom informovali
romana147
28.04.22,12:55
skôr je to prkotina bežná činosť - - skôr môžu
Chobot
28.04.22,13:13
Odpoveď nájdeš v usmernení ministerstva živ. prostredia a je tam uvedené nasledovné:


Ak je vlastníkov pozemku, na ktorom drevina rastie viac ako jeden, postačujúci je súhlas nadpolovičnej väčšiny v zmysle § 139 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov.3)

V poznámke pod čiarou je uvedené:

3) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov, pričom každému z menšinových spoluvlastníkov musí byť daná možnosť zúčastniť sa na procese rozhodovania a vyjadriť v ňom svoj názor. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd. Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.

Z toho mi vyplýva, že okresný úrad neinformuje každého vlastníka, ale návrh príjme, pokiaľ ho podáva väčšinový vlastník, alebo väčšina vlastníkov. Má sa za to, že vlastníci návrh na výrub prerokovali medzi sebou. Taktiež neskúma, či bol každý, menšinový vlastník informovaný o zámere väčšiny.

Ty si nenapísal, aký podiel máš ty a aký sused. Pokiaľ sused má menej ako polovičný podiel, okresný úrad by mal žiadosť automaticky zamietnuť.

tu je zdroj:

https://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_sprava/operativne_pokyny_rok_2017/operativny_pokyn_2_2017.pdf
ivka70
28.04.22,13:16
otazka je aj, ako to zdovodnil, ak mu napr. strom ohrozuje nehnutelnost ... je to urcite ine ako len to ,ze sa ho chce zbavit...
happyone
28.04.22,13:18
mame to 50:50 .. tak neviem - ale teda ako sa k tomu postavit ked navrh poda polovica a druha - teda ja o tom ani netusim? nemusi tam byt nejaky podpis? moj?
Chobot
28.04.22,13:35
Tak choď na ten miestny/okresný/obecný úrad, ktorý vedie správne konanie a spýtaj sa priamo toho, kto to má na starosti. Alebo podaj námietku, že s tým ako spoluvlastník nesúhlasíš.

Tým, že správne konanie urobili vo forme verejnej vyhlášky, tak ťa vlastne o tom informovali.
happyone
28.04.22,15:43
cize ak by som na ten oznam nahodou nenarazil tak mi vyseknu strom na mojom vlastnom pozemku? to je zvlastne
buchač
28.04.22,17:53
happyone (Dnes 17:43) cize ak by som na ten oznam nahodou nenarazil tak mi vyseknu strom na MOJOM vlastnom pozemku?
==========================
Nenenene...nie na tvojom, ale AJ na tvojom ... čiže na SPOLOČNOM !!!

Otázka znie...PREČO ste si ten spoločný pozemok nerozdelili na polovičku ???
Také spoločné onačiny nerobia dobrotu niekedy medzi súrodencami a nie ešte medzi cudzími.
Nandrolon
29.04.22,08:15
Ak sa nevedia dohodnúť na takejto prkotine, myslíš, že sa dohodnú na rozdelení pozemku?