NBCS
01.05.22,20:43
Dobry deň.
V roku 2013 mi zomrela matka.Ona bola v manželstve s otcom 20 rokov.Raz kúpila dom keď dedila po otca.Mám jedného brata.Mojou otázkou je že ako je môžne že som nedostala pozvánku,predvolanie,termín o dedičské konanie?Išla som na Okresny súd v Dunajskej Strede a pani mi nechcela vydávať žiadné informácie ani archív.Povedala mi že môj brat podpísal v mojej mene,že ja nechcem zúčastniť na dedičské konanie.Ako sa také môže stať,že mňa nikto neopýtal?A ešte povedala že aj tak by dom nezdedila nič,lebo mama nemala žiadný majetok.Veď ako som už spomínala ten dom kúpila ona zo svojich peňazí.Povedala pani na súde,že dom je na meno otca.Ako?Ale aj keď je tak v manželstve majetky sa rozdelia medzi manželov?Dom má hodnotu 100 000eur,polovica matkine 50 000eur a medzi brat a ja rozdelia matkin časť takže mala som právo na 25 000eur?Ten dom otec potom predal a všetké peniaze míňal.
Čakám Vašu odpoveď.Ďakujem
jelalim
01.05.22,19:08
Aký je dôvod, že sa túto otázku pýtate 9 rokov po termíne a dokonca aj keď viete, že peniaze už nie su? Prečo ste sa presne toto isté neopýtali v roku 2013?
Chobot
01.05.22,19:20
My nevieme, ako to celé skutočne bolo. Možno naozaj mama v čase úmrtia nemala žiadny majetok. Mohla ho niekomu darovať. Napr. aj tvojmu bratovi.

Kto je teraz vlastníkom domu?

Ak chceš vedieť viac, napr. čo mama vlastnila, kto jej majetok zdedil, tak sa obráť na súd, najlepšie písomne a vyžiadaj si, ktorý notár prejednával dedičské konanie. Potom zájdi za notárom, povedz, že patríš do okruhu potenciálnych dedičov a chcela by si vidieť zápisnicu o dedičstve.

Tu ti viac nevieme pomôcť.

Pozri si aj tento link:

https://ficek.sk/ktoremu-notarovi-pridelil-sud-prejednanie-dedicstva-5078
Katy a R
01.05.22,20:07
Odpoveď by si skôr mohla hľadať u svojho otca a brata, že ako to bolo naozaj s tými majetkami (domom)? Brat určite nič nepodpísal v tvojom mene (bez tvojho vedomia) . Jedine ak by bol tvoj zákonný zástupca, tak by mohol za teba jednať.
Ak mama nemala v čase úmrtia majetok - tak ani žiadne dedičské konanie nebolo - resp konanie bolo zastavené. Zrejme si o tom dostala info - aj keď v r. 2013 to možno nebolo povinné všetkým ?? - ale ten, čo vybavoval pohreb to určite má.

No a otec si so svojím majetkom môže robiť to, čo on chce. S tým nič nenarobíš .
Mária27
07.05.22,11:07
dobrá otázka