carolitos
02.05.22,12:12
ahoj , je normálne , ak mám na výplatnej páske hrubú mzdu nižšiu ako skutočne dostanem na účet a je aj uvedené na páske k výplate ? miesto toho zamestnávateľ rozpisuje na pásku rôzne položky , ktoré sa finančne ani nezrealizovali ...napr.: ošatné , cestovné náklady a iné náhrady ? tým pádom je tam nižšia hrubá mzda a nižšie všetky odvody ...je toto normálne? nie je toto vyhýbanie sa reálnemu plateniu odvodov ?
ivka70
02.05.22,10:17
Na ucet dostavas cistu mzdu, nie hrubu.

Osatne, cestovne nahrady a ine nahrady - ak sa nezhoduju so skutocnou realizaciou, su znakom obchadzania platenia odvodov a dani.
Ako zamestnncovi ti to skodi kvoli vyske dochodku, nemocenskych davok, podpory a pod. Sice v cistom dostanes viac, ale vsetky odovody mas znizene a v konecnom dosledku sa to to vrati v horsom.
carolitos
02.05.22,10:22
však to a čo sa s tým dá robiť ? tie ostatné náhrady sú úplne fiktívne , pretože nič s toho sa nikdy nerealizovalo ... napríklad , je tam položka cestovné náklady... do roboty chodím pešo za 5 minút... síce mám vyplatené na účet čo odrobím , ale presne o tie odvody mi ide, ako si toto môže dovoliť ?
veronikasad
02.05.22,10:23
zamaž osobné údaje a prilož výplatnú pásku. Bez nej je to mlátenie prázdnej slamy ...
Mila123
02.05.22,10:24
priložte VP, zmažte si osobné údaje.......
carolitos
02.05.22,10:29
priložil by som , ale výplatná páska je jedinečná u každej firmy a aj výmazom osobných údajov , by bola ľahko stotožniteľná
ivka70
02.05.22,10:31
cestovne nahrady nie su za cestu do prace a z nej, tie dostavas, ked si vyslany na pracvnu cestu

A co sa s tym da robit:

pohovorit si so zamestnavatelom?

zmenit zamestnanie?

ak to vies preukazat, mozes sa obratit na Inspektorat prace, aj na financnu spravu - kedze ide aj o obchadzanie dani ....?
ivka70
02.05.22,10:32
prilozit pasku je zbytocne, ta bude zratana dobre.
Aj hruba mzda zo zmluvy bude dodrzana, tomu verim.
Tam je nesulad len s tym, ze sa vyplaca nieco v cistom (napr.cestovne nahrady) namiesto mzdy. A to preukazat aj pri kontrole je problem ....
carolitos
02.05.22,10:34
no keď je opakovane na výplatnej páske ošatné: 150€ nezahrnuté do hrubej mzdy ...tak je to evidentné .... na finančnú správu konkrétne kde ? je nejaký konkrétny link ? s takým zamestnávateľom nemá cenu hovoriť ... neplatí dokonca ani za víkendy....soboty , nedele 0€ ...
ivka70
02.05.22,10:34
na paske nic neskontrolujes, mzda ako taka bude vyratana dobre ....
veronikasad
02.05.22,10:35
... a niektoré nepeňazné príjmy sa len "preženú" cez výplatu a zaplatia z nich odvody a dane.
Bez výplatnej pásky nie je možné posudiť ...
carolitos
02.05.22,10:36
presne tam vidím ten problém, to dokazovanie... a priamo povedať nadriadenému , že nie som idiot a vidím , že obchádza firma platenie daní a odvodov ?
ivka70
02.05.22,10:36
https://www.financnasprava.sk/sk/kontakt/podnety-staznosti

V nadväznosti na zákon č. 54/2019 Z. z. [nové okno] o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov neváhajte oznámiť podozrenie o protispoločenskej činnosti, o ktorej ste sa dozvedeli v rámci svojho zamestnania (povolania, postavenia alebo funkcie) na bezplatnom telefónnom čísle 0800 117 716 alebo na e-mailovej adrese protikorupcii@financnasprava.sk
veronikasad
02.05.22,10:38
tak mi to pošli na mail, keď nechceš priložiť na poradu. V akej oblasti pracuješ, keď píšeš o ošatnom ?
veronikasad
02.05.22,10:43
nepochybujem že bude vypočítaná dobre, aspoň dostane vysvetlenie k jednotlivým položkám, ktoré sa mu nezdajú ...
carolitos
02.05.22,10:46
na aký mail ?
carolitos
02.05.22,10:55
nestihol som ... mám už dosť toho čo si dovoľujú niektoré "práčky peňazí" napíšem len že je to Súkromná bezpečnostná služba ...
carolitos
02.05.22,11:13
ďakujem
buchač
02.05.22,12:39
carolitos (Dnes 13:55) napíšem len že je to Súkromná bezpečnostná služba ...
=====================
Čo ti bráni odísť ?
carolitos
02.05.22,14:14
okrem momentálnej ekonomickej situácie nič ... to je pravda...
buchač
02.05.22,16:13
carolitos (Dnes 17:14) okrem momentálnej ekonomickej situácie nič ... to je pravda...
===========================
Aby si bol v obraze, tak ja sa pýtam len preto, nakoľko som také isté praktiky zažil tiež u jednej SBS.
Sprvoti sa jednalo o pár drobných, ktoré som (pravdupovediac) ani nepostrehol.
No prišlo na služby, ktoré boli počas sviatkov (Vianoce a koniec roka), kde to už bolo o iných sumách.
Nuž som nabehol za zodpovedným a porozprával sa o probléme.
Do ksichtu mi vmietol, že tak je to bežné.
Nuž som dal okamžitú výpoveď a na najbližšiu služby som nenastúpil.
Ale je pravdou, že moja ekonomická situácia nejak nutrpela.

Otázka znie, že dokedy sa chceš nechať odrbávať.
veronikasad
02.05.22,17:06
Juraj, aj ti SBS-ka vyplatila náhradu príjmu pri okamžitom skončení pracovného pomeru ? (znovu si použil pojem "okamžitá výpoveď", ktorý Zákonník práce nepozná.
buchač
02.05.22,17:13
veronikasad (Dnes 20:06) Juraj, aj ti SBS-ka vyplatila náhradu príjmu
===============
Ja vravím teraz hovorovou terminológiou ;)...ZP mám vieš kde. :D
O akej náhrade príjmu je reč ?
Svoje (poslednú výplatu) love som dostal.
veronikasad
02.05.22,18:04
pri uspešnom okamžitom skončení pracovného pomeru má zamestnanec nárok - okrem poslednej mzdy aj na náhradu príjmu vo výške priemerného zárobku. Takže z tej tvojej hovorovej "okamžitej výpovedi" bola nakoniec dohoda...
veronikasad
02.05.22,18:25
aj o tom je tá hra so slovíčkami, nestačí budchnuť dverami na kancelárii šéfa
buchač
02.05.22,19:12
veronikasad (Dnes 21:04)Takže z tej tvojej hovorovej "okamžitej výpovedi" bola nakoniec dohoda...
=================
Nenenene...žiadna dohoda, papier mal ako Vec - okamžité skončenie pracovného pomeru.

...a apropó...ak pracuješ v SBS, ktorá má (presnejšie mala v tej dobe ... ale už neexistuje) väzby na podsvetie, tak veľmi nemudruješ a odchádzaš s tým, že je jeden rád, keď dostane aspoň výplatu za odrobené.

Ťažko sa to dáva písaným, lepšie by vyznelo na reál. ;)
veronikasad
02.05.22,19:15
suhlasím
Nandrolon
03.05.22,04:07
Tak ju ručne prepíš napr. do Wordu a prilož tu.
carolitos
12.05.22,13:23
to je pravda ...asi je to všade rovnaké ... čo sa týka tejto oblasti ... ale nechce sa mi veriť , keď som sa obrátil na zamestnávateľa s tým , že prečo nemám zaplatené soboty a nedele , tak mi bolo povedané len toľko , že firma neplatí , žiaľ... keď sa mi nepáči ... a tak uvažujem , či je zákonník práce len nejaký zdrap papiera , alebo ...
kopretinka
12.05.22,13:51
inšpektorát práce