RastoPD
28.09.06,11:39
Vážení diskutujúci. Mám tu pre Vás jeden veľmi horúci problém.

Isté, nemenované, občianske združenie existuje už od roku 1997. Do dnešného dňa nemá stále pridelené IČO od Štatistického úradu SR, nakoľko oň nikdy ani nepožiadalo.
Podľa vyjadrenia Ministerstva vnútra SR, ktoré je jeho zriaďovateľom, resp. je pod ním registrované, trvrdí, že je vlastne všetko v poriadku, a pre registráciu na MV SR, nemá nevydanie IČO rozhodoujúci vplyv.
Chápem, že to tak môže byť interpretované, nakoľko MV SR nemá odkadiaľ vedieť to, že subjekt má alebo nemá IČO.
Zákon o združovaní občanov však v časti o registrácii hovorí o tom, alebo aspoň v pokynoch na registráciu, že po vykonaní registrácie na MV SR, vydá ŠÚ SR organizácii IČO.
Tým, že uvedená organizácia o vydanie IČO nikdy nepožiadala, vlastne podľa mňa nemôže vykonávať svoju funkciu.
IČO je rozhodujúce pri čomkoľvek, čo sa krúti okolo združenia - založenie účtu, odvody do poisťovní, ak vznikne potreba, došlé faktúry a podobne.
V sobotu chceme úzka skupina členov združenia napadnúť funkciu a existenciu a vôbec jeho pôsobenie v SR, keďže ŠÚ SR o tejto organizácii ani nevie.
Súkromným podnikateľom prideľuje IČO Okresný úrad odbor živnostenský, právnickým osobám registračný súd a ostatným práve a priamo ŠÚ SR. Všetky IČO vôbec aj tak prideľuje ŠÚ SR.
V tomto prípade sa podľa mňa jedná o vykonávanie neregistrovanej činnosti bez ohľadu na to, čo si myslí Ministerstvo vnútra SR.
Navyše menované združenie využívalo na účely zabezpečovania finančných príjmov bankový účet súkromnej osoby a nie účet združenia. Tým pádom porušilo združenie podľa mňa aj zákony všetkého možného druhu a je to na trestné stíhanie.
Alebo sa mýlim? Aké sú Vaše názory? Ďakujem.
alex1
28.09.06,10:08
No tak to to je vážny problém, ak teda to čo píšeš je pravda, nemám totiž skúsenosti so združeniami. Takže sa združenie obohacovalo peknú dobu... Ale veď bez IČA ani nemohlo byť prihlásené do akcie 2% z daní, nie? A potom bez IČA si nemohlo zriadiť ani účet. Len nechápem ako mohlo fungovať 9 rokov???? To nikto od neho nežiadal IČO?
RastoPD
28.09.06,17:18
A potom bez IČA si nemohlo zriadiť ani účet. Len nechápem ako mohlo fungovať 9 rokov???? To nikto od neho nežiadal IČO?

No a to je ten problém. Tieto skutočnosti sme zistili vlastne až tento rok. Začal som sa v tom rýpať a zisitil som túto neunesiteľnú pravdu.
Chceme sa osamostatniť, už sme si založili svoje vlastné združenie (klub chovateľov psov), máme registráciu na MV SR, pridelené IČO, účet nám samozrejme otvorili až po predložení dokladu o udelení IČO a tak podobne. Skrátka, všetko je v poriadku a vlastne aj v neporiadku.
Problém je v tom, že to "akože" legitímne združenie si svoje nedostatky neuvedomuje, alebo ani nechce. Porušilo práva svojich členov tým, že ich neupozornilo na nekonanie členskej schôdze (podľa prijatého plánu činnosti na rok mala byť), a hlavne svojim členom o tom ani nedalo vedieť.
No a my sme sa ich chceli zbaviť tým, že sme si založili vlastné, podľa vlastných predstáv a hlavne v súlade so všetkou legislatívou. A vážení nám nechcú umožniť sa osamostatniť, nakoľko im ide hlavne o naše "dobro" a nie naše nemalé peniaze ... ale veď sme na Slovensku.
Problém je v tom, že SKJ (Slovenská kynologická jednota) nezastreší dva kluby pre jedno plemeno.
Tak sa už teraz teším na sobotňajšiu schôdzu.