Taserda
03.05.22,15:35
Mám marhuľu ktorej odrodové meno neviem. Je to už strom vysoký cez 4 m, obsypany je kvetom každý rok, má možno 15 rokov a zarodil slušnejšie iba raz. Že či nepomrzli kvety a chcem úrodu neriešim lebo to sledujem a viem že kedy mám čakať úrodu. Viem že u marhúľ je to tak že potrebuje vhodného opeľovača iba že neviem akého. Mám okrem tejto ešte 2 rôzne odrody, slivky, ringlotu a zasadil som aj mirabelku ktorá je vraj vhodný opeľovače na viacero kostkovin. Čo mi poradíte kto máte s marhuľami skúsenosti aby som sa dopracoval k normálnej rodivosti? Zaštepit z toho stromu ďalší podpnik že asi potrebuje rovnakú odrodu na opelanie?
pavol54
03.05.22,13:52
Ak strom už zarodil slušnejšie, to znamená že nepotrebuje opeľovača(marhuľu do 50 m), ak by mal len sem tam zo pár znamenalo by to, že včielka migrovala z ďaleka a náhodou mala niečo prilepené z inej marhule.
fortunka
03.05.22,16:55
Mame marhulu a ziadneho opelovaca extra nepotrebuje (urcite napr. nie inu marhulu)... za posledne 3r, rodila riadne len raz (je to mlady strom cize nejaku historiu dlhsiu nema). Minuly rok nam napr dazd zbil skoro vsetky kvety, ani sa to nestihlo opelit... teraz je zakvitnuta riadne ale teda nebadat zase ziadny hmyz, ako roky predtym ked boli stromy plne vciel a pod tak som zvedava na urodu. Podla mna je velmi citliva na pocasie. keby potrebovala ta tvoja rovnaku odrodu naopelenie, tak ani raz by ti predsa poriadne nerodila...
Ale to teda moj nazor, ovocne stromy riesim iba cca 7rokov, cize iba "odsledovane". marhulu som si kupovala sama a nic extra nepotrebovala... Mozno este rez by mohol mat vplyv?
Pozrela som nasu odrodu a dokonca ma ze je iba ciastocne samoopeliva, cize nieco ju opeluje... a marhula to urcite nebude lebo myslim, ze ani v celej dedine u nas ziadna nie je. V zahrade mam este jablone, slivku, hrusku.
pavol54
03.05.22,17:53
Predstava že prirodzené opelenie prebehne od iných druhov je dosť naivná. Mám cudzoopelivú čerešňu. aby som odstránil tento problém tak som ju nechal navrúbľovať inými odrodami čerešní. Peľ z jedného druhu, jadrovín už vôbec sa na iný druh neprenáša. Mám vedľa seba papriku a rajčiny nič sa nedeje horšie by bolo pestovať vedľa seba napríklad patizón a uhorku, videla by si čo by priviedli na svet ich deti
fortunka
03.05.22,18:34
Samozrejme, tak sa pravdepodobne opeluje uspesne sama. Inak som nasla https://www.kohaplant.sk/2011090009-opelovanie-marhul cize ak je to marhuľa ako moja, čiastočne samopeliva potrebuje este nejakú inu odrodu marhule. Mozno by pomohlo vysadiť ☺️ ale ja by som skor rez riešila.
Terezia13
03.05.22,18:53
najčastejšou príčinou slabej úrody a to nielen marhúľ ale aj čerešní je monilióza, tam by som začala hľadať príčinu, ale bez postrekov to nepôjde, v záhradkárstve a v záhradníctvach poradia ako postupovať, kedy a aký postrek použiť, okrem toho
na internete je o tom veľa článkov, napr.
https://zahradkar.pluska.sk/uzitkova-zahrada/najcastejsie-choroby-ktore-postihuju-marhule-naucte-ich-rozoznat-zachranite-urodu
mari2x
04.05.22,05:27
4 m , 15 ročná marhula je nejaký krpec
kúp madarskú
4m bude za 6 - 8 rokov
porážku dostane za 7 - 10 rokov
= každý piaty rok zasadíš novú
ps slivku máš Stenley ?
pavol54
04.05.22,06:02
A čo som písal?
Taserda
05.05.22,04:16
4 m som mislel korunu, na pohľad je to slušný strom. Slivky mám 3 druhý tipu Bystrická. Ďalšie merhule už nebudú kupované ale rodiace zaštepence ktoré rastú a rodia u mňa a susedov.
mari2x
05.05.22,06:51
madarská je "prešlachtená" lachko u porazí
pavol54
05.05.22,14:30
keď sú u susedov marhule načo sa zháňaš po opeľovači?
Taserda
05.05.22,14:38
Ako to myslíš,mám si naoberat u susedov? To som sa ani ženiť nemusel keď susedia sa oženili.
pavol54
05.05.22,15:36
včely nepoznajú plot ani parcely, nechápeš? jeden strom marhule do 50 m je pre druhý strom opeľovač, ostatné spraví hmyz
Taserda
07.05.22,22:05
Pavol ale ty si si to tu ani neprečítal. Ja mám aj svoje ďalšie 2 marhule.
pavol54
08.05.22,05:38
Ty si sa pýtal na opeľovače tak som odpovedal, ostatné ma nezaujíma