klacmanova1
05.05.22,11:49
Pracovník odpracoval za tento rok celý január. Február odpracoval celý okrem 3 dní dovolenky. Marec odpracoval 1 deň, 3 dni mal dovolenku a potom zostal na PN, na ktorej bol až do konca apríla. Nastúpil 2. mája odpracoval 1 deň a začal čerpať dovolenku. Je možné, že bude zase PN. Ja teraz vlastne neviem ako s tou jeho dovolenkou, môže si ju vôbec čerpať, keď ani nevieme či bude chodiť do práce. Dúfam že som to vysvetlila, prosím poradiť som v tomto začiatočník.
Tweety
05.05.22,09:53
So súhlasom zamestnávateľa môže čerpať D, na ktorú mu nárok ešte nevznikol a je predpoklad ,že mu vznikne do konca roka .
V ZP je to §113 odst.1 Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď dosiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka, v ktorom dovolenku čerpá, alebo do skončenia pracovného pomeru.
Zatiaľ mu vznikol nárok na D za odpracované dni vo výške 2/12 z ročného nároku. Za každých 21 odpracovaných dní je nárok 1/12. Takže to ďalšie čerpanie treba zvážiť.
veronikasad
05.05.22,09:59
Čerpal novú alebo starú dovolenku?
klacmanova1
05.05.22,10:08
Za každý odpracovaný mesiac má nárok na 2 dni dovolenky. To znamená, že za tie štyri mesiace/ aj keď bol PN?/ má nárok na 8 dní dovolenky? Keďže si vybral do konca apríla 6 dní, tak ešte môže čerpať v máji 2 dni? Keďže nevieme, ako sa to bude vyvíjať ďalej.
veronikasad
05.05.22,10:12
Zatiaľ nemá, nepracoval 60 dní (započítava sa aj čerpanie dovolenky), zatiaľ má nárok len na dovolenku za odpracované dni 2/12 ročného nároku.
Spocitaj koľko dní mu do 60 dní chýba, aj čerpanie dovolenky v máji sa počíta ako odpracovaný deň + sviatky mimo PN
klacmanova1
05.05.22,10:34
Takže ak tomu dobre rozumiem tak januar a februar pracoval, tak mu patria 4 dni dovolenky, počas Pn mu nevznikol nárok na dovolenku lebo ešte neodpracoval 60 dní. Ak ich odpracuje tak až potom mu vznikne nárok na dovolenku?
Tweety
05.05.22,10:36
Keď si čítala moju odpoveď, tam som napísala aký má terazky nárok na D za odpracov. dni. Nárok na ročnú dovolenku má až po odpracovaní 60 dní.
tigy
05.05.22,10:58
Keďže nepíšete, či mal aj starú dovolenku z roku 2021, riešime nárok na dovolenku na rok 2022:
Do konca apríla mal odpracovaných 20 dní v januári + 20 dní vo februári + 4 dni v marci + 0 dní v apríli = 44 odprac. dní (beriem do úvahy štandardný fond prac. času) t.j. nemá ešte odpracovaných 60 dní, to znamená, že k 30.4. má nárok na 2/12 celoročného nároku, čo je buď 3,5 (pri 4t.) alebo 4 dni (pri 5t.) novej dovolenky.

Musí odpracovať ešte ďalších 16 dní, aby mu vznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok, resp. jej pomernú časť, t.j. ak by do konca mája ešte stihol odrobiť 16 dní, tak k 31.5. mu už vzniká nárok na 5/12-tin celoročného nároku (za každý kalendárny mesiac trvania prac pomeru jedna dvanástina).