Jana12345aa
05.05.22,12:09
Dobrý deň, prosím o radu. Zamestnanec pracujúci od pondelka do piatku šiel na zahraničnú pracovnú cestu do Belgicka v nedeľu a vrátil sa 15.04. (sviatok) Nedeľu len cestoval - resp. šoféroval do krajiny aby mohol od pondelka pracovať. Taktiež cez sviatok šiel naspäť služobným autom taktiež nevykonával prácu len šoféroval na SR. Chcem sa informovať či sme povinní preplatiť mu mzdu za nadčas, prácu vo sviatok, prácu v nedeľu keď nevykonával prácu ale sa len presúval? Diéty mu samozrejme vyplatené budú. Považujem cestu tam a späť za výkon práce? Prináleží zamestnancovi mzda ? Ďakujem veľmi pekne
ivka70
05.05.22,11:11
V nedelu nepracoval, nadcas mu nevznikol, lebo cestovanie na pracovnej ceste s do pracovneho casu nezapocitava.

Cez sviatok ale pracoval (piatok je jeho bezny pracovny den - na pracovnej ceste) Cas na pracovnej ceste spadajuci do pracovneho casu sa pocita. Takze do odpracovanych hodin vo sviatok a mu zapocita cely cas cestovania, max denny fond, ktory by inak odpracoval.
Za pracu vo sviatok mu nalezi mzda aj priplatok za pracu vo sviatok.


zze/2002-283/37
Viera R.
05.05.22,11:34
Prosím Vás ešte o ozrejmenie či som dobre pochopila, lebo z môjho pohľadu sa mi najskôr zdalo, že mal by mať preplatenú aj nedeľu aj piatok. Ale keďže jeho pracovný týždeň je od pondelka do piatku má preplatený len piatok - sviatok. Keby mal zamestnanie v ktorom by bol jeho pracovný týždeň od pondelka do nedele, mal by preplatenú aj nedeľu?
ivka70
05.05.22,11:50
Mal by preplateny ten den, v ktorom by inak pracoval, keby nebol na pracovnej ceste. Teda ten, ktory pripadne na jeho standardny pracovny den.
Keby cestoval tam v pondelok (a nepracoval by, len cestoval v ten den), ma narok na zaplatenie mzdy za ten den.
A tak je to aj s piatkom, lebo normalne by pracoval, a on aj pracoval - na pracovnej ceste (neplati pre neho, ze nepracoval ,lebo bol sviatok)
ivka70
05.05.22,11:55
A samozrejme, interne mozete mat definovane aj vyhody navyse. My napriklad ,mame narok na den nahradneho volna ,ak cestujeme na pracovnu cestu alebo z nej cez vikend.
Jana12345aa
05.05.22,12:00
Ďakujem pekne, čiže za piatok mu prináleži okrem mzdy za sviatok aj príplatok za prácu vo sviatok 8 hodín? Alebo sú to len hodiny počas ktorých by mal reálne pracovať? A keby šiel prosím Vás na pracovnú cestu v sobotu (iba cestoval) a v nedeľu cez sviatok by už reálne aj pracoval v Belgicku. Za sobotu mu nič neprináleži iba za nedeľu? Príplatok za nedeľu, sviatok aj nadčas ? Lebo budeme mať aj takýto prípad.
ivka70
05.05.22,12:05
Stale plati to, ze ak cestovanie spada do jeho standardneho pracovneho casu, tak je to vykon prace.
Ak aspon 8 hodin cestoval cez sviatok, tak 8 hodin pracoval cez sviatok.
Ak by pracoval/cestoval len 4 hodiny, za tie ma mzdu a priplatok za pracu cez sviatok a za dalsie 4 hodiny nahradu mzdy za sviatok (to uz doma sviatkoval)
Cize ten dalsi pripad: v sobotu bezne nepracuje, len v ten den cestuje - nejde o vykon prace. V nedelu bezne nepracuje, ale v ten den pracoval v zahranici riadne odpracuje 8 hodinovu zmenu, ide o pracu nadcas, v nedelu ak bol sviatok, tak aj za sviatok. Ak je zmena dlhsia, tak aj viac hodin.