jakub4
08.05.22,21:30
V apríli 2022 som sa stal povinne platcom DPH na základe obratu. Ak som správne pochopil Zákon o dani z príjmov, ako SZČO môžem používať pre účely dane z príjmov výdavky percentom z príjmov "paušálne výdavky", aj ak som platcom DPH - za predpokladu, že ním nie som za celé zdaňovacie obdobie.

Môžem teda v daňovom priznaní za rok 2022 stále použíť "paušálne výdavky" (výdavky percentom z príjmov), ak sa mi oplatia viac ako reálne preukázateľné výdavky?

Môžem súčasne v tomto období niektoré výdavky používať pre účely DPH? Príklad: Ak si ako programátor na voľnej nohe kúpim počítač, v príslušnom mesiaci o zaplatenú DPH znížim moju DPH na výstupe, ale tento náklad nepoužíjem pre účely nákladov na daň z príjmu?
veronikasad
08.05.22,19:39
Si dobrovoľným platiteľom DPH. Alebo si prekročil obrat?
veronikasad
08.05.22,20:16
Opráv si druhý odstavec, paušálne výdavky je "ľudový" názov výdavkov percentom z príjmov...
jakub4
08.05.22,20:28
Ďakujem veľmi pekne, upravil som otázku.
kn-alka
09.05.22,04:51
https://www.autora.sk/zz/2003/595/#6_Prjmy_z_podnikania_z_inej_samostatnej_zrobkovej _innosti_z_prenjmu_a_z_pouitia_diela_a_umeleckho_v konu

§6
(10)
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 60 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 najviac do výšky 20 000 eur. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 60 % z týchto príjmov najviac do výšky 20 000 eur. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa odsekov 1 a 2, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu v rozsahu evidencie podľa odseku 11 písm. a) a d).
Mila123
09.05.22,05:46
kam fakturujete? iba na SK? či aj krajiny EU, 3-ťo zemky?
jakub4
09.05.22,05:58
Bavíme sa pochopiteľne o situácii, keď fakturujem iba na SK. Keby som fakturoval prevazne do zahranicia, nestanem sa povinnym platcom DPH, len subjektom registrovanym pre DPH.
Mila123
09.05.22,05:59
správne.....