Danka
28.09.06,13:34
Prosila by som poradiť v tejto veci.
V roku 2005 nám istá firma vykonala opravu stroja, ktorého sa týkala poistná udalosť.Nakoľko poisťovňa nebola ochotná vyplatiť náhradu škody, /do konca roka 2005 sme sa nemohli dohodnúť na oprávnenosti náhrady/ oprava stroja zostala zaúčtovaná na 511.
No a tento rok v septembri nám poisťovňa túto náhradu škody vyplatila.
Čo s tým teraz, podať dodatočné dańové priznanie?
Vopred ďakujem
Tweety
28.09.06,11:38
Prosila by som poradiť v tejto veci.
V roku 2005 nám istá firma vykonala opravu stroja, ktorého sa týkala poistná udalosť.Nakoľko poisťovňa nebola ochotná vyplatiť náhradu škody, /do konca roka 2005 sme sa nemohli dohodnúť na oprávnenosti náhrady/ oprava stroja zostala zaúčtovaná na 511.
No a tento rok v septembri nám poisťovňa túto náhradu škody vyplatila.
Čo s tým teraz, podať dodatočné dańové priznanie?
Vopred ďakujem
DDP nie je potrebné. AK ste tento rok obdržali náhradu od poisťovne, bude to výnos tohto účovného obdobia. Predpis náhrady zaúčtuješ na základe listu z poisťovne.378/648, úhrada 221/378.
Jana Acsová
28.09.06,11:53
DDP nie je potrebné.Isto ?
ivako
29.09.06,10:10
Ak si zaúčtovala náklady na opravu v r.2005 a vedela si, že obdržíš náhradu škody od poisťovne, mala si účtovať v tom istom roku aj o nároku na náhradu škody. Táto povinnosť vyplýva z § 48 ods.3 postupov účtovania
danusi
02.10.06,14:13
Ja som mala takéto prípady. Náklady v roku 2005 mali byť nedaňové v každom prípade. Náhrada od poisťovne tento rok je výnosom daňovým tento rok (netreba DDP). Tento rok si tiež daňovo daj do nákladov opravu z minulého roku. Odsúhlasené na školení!!!
Maros75
02.10.06,14:25
Náklady na opravu sú daňovými v každom prípade. Ak vieš o náhrade od posiťovne účtuješ na 648.
Podľa mna, ale ak dokážeš doložiť, že poisťovňa odmietala poistné plnenie ku dňu uzávierky, tak logicky neúčtujem žiadne výnosy. A účtujem o nich v momente, keď sú mi priznané.
Teda žiadne DDP.
Paula
02.10.06,14:26
Ja som mala takéto prípady. Náklady v roku 2005 mali byť nedaňové v každom prípade. Náhrada od poisťovne tento rok je výnosom daňovým tento rok (netreba DDP). Tento rok si tiež daňovo daj do nákladov opravu z minulého roku. Odsúhlasené na školení!!!

Nesúhlasím. Oprava bola vykonaná a vyfaktúrovaná v r. 2005, je preto riadnym daňovým nákladom roka 2005. Nie je to prípad nákladu budúceho obdobia, ani prípad nákladu nedaňového.
Kája.
07.06.10,10:30
Mám podobný prípad. Výmena skla na aute 5.8.2009, zúčtované na 511, dnes prišli peniaze od poisťovne, žiadny papier z poisťovne neprišiel, až keď som volala do poisťovne povedali, že sa jedná o poistnú udalosť zo dňa 5.8.2009. Musím podať dodatočné daňové priznanie za rok 2009.
KEJKA
07.06.10,19:19
pri účtovaní náhrad od poisťovne treba poznať poistné podmienky.
Aj ked sa firma domohla náhrady oneskorene, mal sa účtovať výnos v predpokladanej výške v zmysle zmluvných podmienok ako protipoložka k nákladom na 511.
Táto pohľadávka by sa odpísala, pokiaľ by bol prípad definitívne uzavretý.
Podľa mňa treba dodatočné DP. nemusíš, ak vieš preukázať, že si predsa len účtovala aké také odhadované výnosy za poistné udalosti na 648.
Kája.
07.06.10,19:35
Ďakujem Kejka, odhadované výnosy som na 648 neúčtovala, ak mám pravdu povedať už som nepredpokladala, že niečo zaplatia. Moc sa mi do toho dodatočného nechce, v minulom roku sme mali dosť vysokú stratu, takže dodatočným stratu len ponížim. Štát som o nič neobrala.
KEJKA
08.06.10,04:10
Ďakujem Kejka, odhadované výnosy som na 648 neúčtovala, ak mám pravdu povedať už som nepredpokladala, že niečo zaplatia. Moc sa mi do toho dodatočného nechce, v minulom roku sme mali dosť vysokú stratu, takže dodatočným stratu len ponížim. Štát som o nič neobrala.
Ja som to v takom prípade - oprava MO pri strate vyriešila tak, že som D_DPPO tiež nepodala - firme sa do toho nechcelo, ale pre potreby umorovania v nasledujúcich rokoch som urobila novú daňovú analýzu, resp. som vyčíslila novú daňovú stratu a tú novú stratu bude firma umorovať.
Takže štát o nič nepríde.
Nie je to však správne v zmysle zákona o DPPO.